Можливість купувати залізничні квитки в Інтернеті в українців є вже не перший рік. Незважаючи на це, багато людей, як і раніше, продовжують діяти старим перевіреним способом, вирушаючи у каси на вокзал. Мовляв, все одно доведеться туди їхати після покупки онлайн. Адже роздрукований бланк замовлення потрібно обмінювати в касі на квиток звичайного зразка.
Дещо спрощено процедуру купівлі квитків через Інтернет сьогодні на потяги категорії Інтерсіті+ і потяг №37/38 Донецьк - Київ. Щоб виїхати у потрібному напрямку на одному із них, можна придбати електронний квиток, роздрукувати вдома на принтері Посадочний документ, який має з'явитися на моніторі вашого комп'ютера після завершення покупки, і відправлятися у день від'їзду з цим папером відразу до потяга, минаючи тим самим величезні черги біля кас залізничного вокзалу.
В Укрзалізниці кажуть, що поширити продаж таких квитків планують і на інші потяги. На офіційному сайті відомства зазначають, що орієнтовно 3 серпня продаж електронних квитків буде запроваджений на електропотяги виробництва компанії Skoda Vagonka на маршрутах Харків-Сімферополь-Харків, Донецьк-Сімферополь-Донецьк. А з середини вересня до початок грудня 2013 року електронні квитки будуть впроваджені на поїзди №12/11 Київ - Сімферополь (ПЗЗ), №91/92 Київ - Львів (Львівська залізниця), №80/79 Київ - Дніпропетровськ (Придніпровська залізниця ), №105/106 Київ - Одеса (Одеська залізниця), №64/63 Київ - Харків (Південна залізниця). У цілому, до кінця 2013 року електронні квитки планують впровадити на всі потяги внутрішнього сполучення. Це приблизно 120 пар поїздів.
До слова, за інформацією відомства, кількість перевезених пасажирів, які оформили такі електронні проїзні документи, станом на 11 липня становила всього 2,5% від загальних продажів через Інтернет.
Посадочні непонятки
Разом з тим, незважаючи на уявну простоту процедури, практика показує, що плутанина у пасажирів, які оплатили проїзд за такою схемою, все ж виникає.
«Я замовила квиток по Інтернету, мені сказали, що можна спокійно йти до поїзда, у касі змінювати нічого не треба. Я прийшла, а мене не пускають. Кажуть, що немає якоїсь роздруківки, а у них - відомості. Я оббігала весь вокзал...», - голосно й обурено кричить у слухавку жінка, яка заходить у вагон, мимовільними свідками чого стають наші кореспонденти, і додає:« Більше у житті не буду замовляти квитки так. Краще у черзі постою».
Не виключено, що подібний інцидент не поодинокий. Тому ForUm вирішив розібратися, як пасажирам заощадити час і нерви, купуючи електронний квиток, а також за яких обставин провідник може не пустити вас у потяг і куди звертатися у разі непередбаченого розвитку подій?
Квитковий алгоритм
Отже, якщо ви зібралися у дорогу на поїзді №37/38 Донецьк-Київ або Інтерсіті+ і купили електронний квиток, ви відразу ж вирушаєте до свого вагона і там надаєте провіднику роздрукований вдома проїзний документ.
До речі, особливої різниці у ціні між звичайним квитком, придбаним у залізничній касі (поза межами вокзалу) і купленим на сайті Укрзалізниці, немає. Другий обійдеться навіть на гривню дешевше. «При оформленні квитка у квитковій касі комісійний збір складає 12,5 грн. При оформленні та оплаті квитка через офіційний сайт Укрзалізниці за посиланням booking.uz.gov.ua пасажир платить комісійний збір 11,5 грн. При оформленні на інших сайтах комісійний збір встановлюється постачальником послуг з оформлення квитків», - повідомили у прес-службі держструктури.
Разом з тим варто враховувати, що за годину до відправлення потяга оформлення таких квитків припиняється. Тому, якщо вже вирішили скористатися благами технологій, краще це зробити заздалегідь. В Укрзалізниці пояснюють, що вдаються до такої схеми уникнення непорозумінь при контролі цих проїзних документів. Адже разом із закриттям онлайн-продажу друкується відомість оформлених через Інтернет проїзних документів, яка надається начальнику потяга.
Тут важливо знати, що провідник не має права не пустити вас у поїзд, якщо у нього немає тієї самої відомості. Іншими словами, якщо ви надали роздруківку електронного квитка і документ, що засвідчує вашу особу, ви маєте повне право ввійти до вагону і сісти на своє місце. Підтверджують цей факт і у самому держвідомстві: «Відповідальність за доставку відомості у потяг покладається на залізницю». Якщо ж виникає якась позаштатна ситуація, потрібно звертатися до чергового адміністратора вокзалу або старшого квиткового касира.
Нюанс тільки у тому, що поїзд подається на посадку найчастіше менш ніж за годину. До того ж пасажир може приїхати на вокзал і за 15 хвилин до відправлення. І це його право. Тому на з'ясування подібних непорозумінь часу може просто не залишитися. Відповідно, працівники потяга повинні дотримуватися встановлених правил, а самі пасажири - бути уважнішими.
Втім, тяганина з відомостями повинна припинитися вже з вересня. Бо, за інформацією Укрзалізниці, з 23 липня електронні посадочні документи, що діють на швидкісні поїзди Інтерсіті+ і поїзд №37/38 Київ - Донецьк, отримали статус розрахункового документа (фіскального чека) і QR-код, який міститься на них, буде зчитуватися мобільними терміналами контролю документів, які, власне, і нівелюють необхідність користуватися відомостями. У прес-службі нам повідомили, що на потягах Інтерсіті+ і потязі №37/38 Київ - Донецьк такі пристрої вже є. З урахуванням того, що впровадження електронних квитків хочуть поширити і на інші поїзди, на них також планують закупити ці мобільні термінали. Саме ж нововведення щодо прирівнювання електронних квитків до розрахункового документа дозволяє людям, які їздять у відрядження, надавати їх як розрахунковий документ про здійснену поїздку до бухгалтерії.
Але якщо вже мова зайшла про те, з яких причин вас можуть не пустити у поїзд, то це може бути зроблено тільки у тому разі, якщо ви представите провіднику недійсні квитки або у вас їх взагалі не буде. Або ж прізвище та ім'я у вашому проїзному документі не відповідає даним документа, що засвідчує вашу особу. Описки допускаються не більше, ніж у трьох знаках. Залишитися на пероні ризикують також ті, чия ручна поклажа перевищує встановлені норми ваги та розміру. Згідно з існуючими правилами перевезення пасажирів і багажу залізничним транспортом, до ручної поклажі належать предмети і речі, незалежно від виду упаковки, які легко переносяться і за своїми розмірами без зусиль розміщуються на призначених для них місцях у вагонах. Кожен має право перевозити з собою безоплатно ручний багаж до 36 кг, якщо його розмір за сумою трьох вимірів не перевищує 200 см. Ці правила стосуються абсолютно всіх пасажирів, незалежно від того, їдуть вони за звичайним квитком чи за електронним.
Що стосується новації, яка діє з квітня нинішнього року, зокрема, надання при посадці на поїзд документа, що посвідчує особу, то, як стверджують у прес-службі Укрзалізниці, це може бути не тільки український чи закордонний паспорт, а й інші документи. Наприклад, посвідчення водія, картка мігранта, дозвіл на проживання тощо. Діти від 14 до 16 років можуть здійснювати поїздку по пред'явленню документа, який підтверджує їхній вік.
Варто зазначити, що якщо ви їдете за пільговим і безкоштовним проїзним документам, то зобов'язані пред'явити проїзний і документ, який підтверджує право на пільгу.
Чудеса оперативності
Говорячи у цілому про придбання квитків через Інтернет, не можна не зупинитися також на роботі самої системи, яка дозволяє скористатися цією послугою. Чимало нарікань на цей рахунок лунах від пасажирів саме зараз, у розпал літніх відпусток.
«Я вирішила купити квиток до Криму у перший же день відкриття продажу квитків (за 45 днів до відправлення. - Ред.) на потяг, що цікавить мене. Парадоксально, але навіть рано-вранці більшість квитків уже були розкуплені. Та й кількість тих, що залишилися, моментально скорочувалася. Поки я переглядала по електронній системі можливі варіанти, вона, зрештою, взагалі зависла. Причому на цілу годину. А коли сайт, нарешті, почав працювати, виявилося, що потрібних мені квитків уже немає. Довелося бронювати квиток на додатковий потяг», - розповідає Марина.
У свою чергу, в Укрзалізниці питання про те, з чим пов'язані збої у системі і як так виходить, що квитки розкуповуються за лічені хвилини, коментують відмахуючись. «Автоматизована система продажу проїзних документів працює стабільно. Кількість пропонованих місць однакова як для здійснення оформлення у касах, так і через Інтернет. Враховуючи розгалужену мережу продажів і численні одночасні запити на оформлення проїзних документів, кількість місць, особливо на поїзди підвищеного попиту, може стрімко зменшуватися», - повідомили ForUm'у у відомстві.
У будь-якому разі, оцінка якості послуг залишається за пасажирами. І, звичайно ж, було б добре, якби до цієї оцінки дослухалися.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом