Цього літа синоптики обіцяють українцям «екстремальну спеку». Але заради справедливості варто сказати, що подібні прогнози звучать у кінці майже кожної весни. І все таки початок червня видався настільки сонячним, що полуницю, малину, червону смородину та абрикоси стали продавати на ринках раніше ніж зазвичай. Довгоочікувані фрукти й овочі не з холодильників у супермаркетах, а з садів та городів - це приємно. А ось пекуче сонце - не дуже, особливо, якщо літо належить провести в місті. Про те, як вижити в бетонних джунглях, коли температура повітря за +35 і починає плавитися асфальт, ForUm дізнавався у дільничного лікаря-терапевта центральної районної поліклініки Шевченківського району Києва Рити Гофман.
Кого любить сонце
Довгоочікуване літо в самому розпалі, температура повітря продовжує підвищуватися і організм важко переносить спеку. Складається враження, що ніби через відсутність весни і квітневих снігопадів тіло просто не готове до нового стресу.
«На жаль, переважна частина населення нашої країни не звикла до різких перепадів температури, розніжена, не загартована, тому погано сприймає як зниження, так і підвищення температур. І те, що раніше для людства не було проблемою, для сучасної людини, яка живе в штучному середовищі, стає складною ситуацією. На тлі такої зніженості збільшується кількість алергічних і аутоімунних захворювань», - попереджає Гофман.
За її словами, деякі з нас можуть отримати тепловий чи сонячний удар навіть несподівано для самих себе. Ми можемо бути схильні до перегрівання і в тому випадку, якщо спокійно переносимо високі температури.
«Спека може сприяти зниженню тиску, тобто розвитку гіпотонії, тому людям, які приймають будь-які препарати, що впливають на тиск, варто це враховувати. Необхідно міняти і дози препаратів, що впливають на щитовидну залозу», - попереджає лікар.
Знепритомніти від перегрівання ризикують і дівчата від 12 до 18 років.
«У спекотну пору дівчатам потрібно підганяти роботу серцево-судинної системи, але тільки в прохолодний час доби і при гарній вентиляції. Я кажу про стандартні фізичні вправи. Насамперед, навантаження має бути на основні групи м'язів: плечовий пояс і м'язи середньої частини тіла, черевний прес, тазовий пояс і стегна. Якщо займатися регулярно, то організм переноситиме спеку набагато легше», - стверджує медик. Тобто, щоб провести літо з користю для здоров'я, потрібно міняти режим дня, харчування та пиття, а також з розумом розпоряджатися таким благом цивілізації як кондиціонер.
Кондиціонери: небезпечно для здоров'я
Кондиціонери, які рятують нас від спеки, можуть не лише допомогти пережити її, але і нашкодити, говорить Гофман.
«Коли людина сидить безпосередньо під струменем холодного повітря, це може призвести до цілої низки проблем. Через кондиціонер у неї можуть з'явитися неврити. Їх причиною стає локальне охолодження певних частин тіла, найчастіше - ніг, рук. Неврит проявляється не болем, а порушенням функцій органу. Наприклад, стопа або рука просто перестають рухатися, але можуть зовсім не боліти. Якщо холодне повітря було спрямоване на обличчя, то може постраждати лицьовий нерв і виникнути асиметрія обличчя», - розповідає терапевт. Крім того, прискорений рух повітря зменшує кількість у ньому вологи. Це призводить до синуситу, гаймориту і вірусних інфекцій.
«Тут же виникає і проблема старих кондиціонерів, які не ремонтують і не миють. Вони працюють роками і в них накопичуються мікроби, пил, легіонелли. Українцям варто підвищувати культуру робочого місця і змушувати начальство організовувати безпечні умови праці, тому що самостійно керівництво цього не зробить», - констатує вона.
На запитання, як же все-таки оптимально використовувати це диво техніки, Гофман відповіла: «Колись було сказано, що ліки й отрута - це одне і те ж. Усе залежить від дози. Це можна застосовувати й щодо використання кондиціонерів. Щоб не нашкодити собі, краще самому відрегулювати своє розташування відносно кондиціонера, температуру, інтенсивність і частоту його використання. Він повинен вмикатися і вимикатися. На час його роботи людина повинна вийти з приміщення і скористатися клімат-контролем, який забезпечить зволоження, іонізацію повітря. Техніка у жодному разі не повинна працювати цілодобово, а найбільш оптимально - кілька годин на день».
За її словами, кімнатні рослини також не врятують від пересушування повітря.
«Значення кімнатних рослин у будинку чи на тому ж робочому столі істотно переоцінюють. Вночі деякі рослини поглинають кисень, тому їх потрібно виносити з кімнат. Але квіти необхідно поливати, а це вже зволоження повітря, тому якусь користь вони приносять», - стверджує вона.
Що вдягнути
«У нас спостерігається європеїзація клімату з тенденцією до потепління. Наша країна стає схожою на північ Німеччини та Польщі, де є різкий перепад температур. Зміна середовища зобов'язує змінювати одяг. Головна його властивість повинна бути в здатності до трансформування. Важливо не те, щоб він був теплий чи легкий, а щоб був вологостійкий, вітростійкій, який можна легко змінити», - зазначає лікар.
Крім того, тканина, з якої пошитий літній одяг, не повинна бути синтетичною.
«Хоча зараз деякі види синтетики перевершують за корисними властивостями натуральні. Але все таки у спеку краще віддати перевагу бавовняному, лляному одягу, який не буде сковувати рухи. І оскільки не все тіло в однаковій мірі вентилюється, деякі ділянки тіла повинні залишатися відкритими. Я кажу про пахвові западини, пахові складки, потилицю, скроню, поверхні рук і ніг, що згинаються. Це не означає, що всі ці частини тіла повинні бути відкритими. Але потрібно стежити, щоб одяг у цих місцях був вільним, не перетискав їх. Варто почекати і з вузькими брюками, лосинами, щільно прилеглими рукавами. Ці місця на нашому тілі повинні вільно обмінюватися вологою із середовищем», - зазначає Гофман.
Каблуки влітку, за словами лікаря, носити можна, але не весь день.
«Повинна бути зручна колодка і вентильована підошва. Каблуки нешкідливо носити якусь частину дня, кілька годин, але не весь час. Краще перевзуватися. А жінкам зі схильністю до набряків ніг або з розширеними венами зловживати ними не варто», - рекомендує вона. І хоча літо - це ідеальний час року для коротких суконь і туфельок на платформі або високому каблуку, змінюйте таке взуття на ті ж балетки і босоніжки.
Та не все так просто. Звичайно, ми люди вільні і маємо право вибирати свій одяг самостійно, але деякі компанії чи професії вимагають певного щоденного дрес-коду.
«Якщо приміщення, в якому ви працюєте, добре вентилюється, то в тісних сукнях і сорочках немає нічого страшного. Але це швидше рідкість, ніж повсюдна практика. Тому потрібно вимагати від начальства або скасування жорсткого дрес-коду у вигляді обов'язкового носіння сорочки з довгим рукавом, краватки і темних штанів, або нормальної вентиляції офісу», - каже дільничний лікар.
Пити чи не пити
У спеку завжди дуже хочеться пити, і практично не хочеться їсти. Тому в містах з'являється все більше продавців квасу і пива. Вони закликають нас втамувати спрагу чимось холодним і газованим.
«Пиво закисляє середовище, що шкідливо для людини. Крім того, воно погано втамовує спрагу, тому пити його у великих кількостях влітку не варто. Також закисляє середовище чорний чай, і його вживання теж потрібно зменшити, а от зелений підбадьорює, тому він дуже корисний. Каву краще взагалі не вживати. Що стосується квасу, то його можна пити, якщо він домашній. Але якщо це квас, який продається в роздрібних мережах, тобто законсервований, його краще взагалі не вживати. Сам по собі квас дуже корисний, це продукт переробки дріжджів. Але якщо там є консерванти (палений цукор або карамель для додання напою коричневого кольору), то він не принесе організму ніякої користі», - стверджує Гофман. Також вона радить не запивати жирну їжу холодними напоями, адже через це вона не затримується в шлунку і відразу ж надходить у кишечник. А такий варіант не найкорисніший для здоров'я й фігури.
Терапевт нагадує, що дуже корисні для здоров'я і добре втамовують спрагу натуральні соки. «Особливо ягідні, овочеві та фреші. Найкраще їх робити самим. Можна перемішувати фрукти з овочами і з зеленню. У соках, які продають у магазинах, багато цукру і консервантів. Також у літній час я б порадила пити компоти із сухофруктів. Вони чудово втамовують спрагу і підтримують організм. А от від газованої води пити хочеться ще більше. Потрібно купувати воду без газу або випускати його. Вуглекислота - це консервант, тому вона псує навіть найбільш корисні мінеральні води», - зазначає лікар.
Також медик не рекомендує споживати напої, що містять цукрозамінники. Їх можна визначити на смак. Вони залишають після себе відчуття нудотності і надмірної солодощі. Крім того, лікар просить українців не пити воду з джерел, тому що їх забруднюють ґрунтові води, які, у свою чергу, беруть на себе весь удар від зношених каналізаційних труб.
Отже, одягаймося легко, вчимося робити соки і не сидимо поблизу кондиціонера. Ці прості рекомендації дозволять насолодитися сонечком, теплою водою в річках або морях і зняти накопичену за весь рік втому.
Тетяна Григор'єва,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом