
Цього року на травневі свята припадає майже 2 тижні вихідних. Цей час хочеться провести добре, відпочивши на всю котушку після затяжної зими. Багато хто подбав про це ще у лютому, смакуючи весняні канікули. Хтось вирішив помандрувати за кордоном, а комусь достатньо і вітчизняних пам'яток. Про те, куди ж прагнуть наші співвітчизники, дізнавався ForUm.
Куди податися на травневі
З одного боку, поїхати можна, куди душа забажає, але з іншого, як подумаєш, скільки потрібно оформити документів і які гроші витратити... нікуди вже не хочеться. «Найулюбленішими для українських туристів залишаються ті країни, для в'їзду в які не потрібно оформляти візи, де максимально здешевлена програма відпочинку, є максимальна якість послуг. Популярність дешевих турів мігрує від Туреччини до Греції, від Греції до Індії. Тут є невелика плинність. Дуже сильно втратив у популярності Єгипет. Більш затребуваними стали ОАЕ. Хоча ще зовсім недавно це був VIP-сегмент, мало доступний простим людям. Та й візові обмеження мали місце. Зараз Емірати відкриті, тому стають все більш цікавими для українців. А ось Гоа і Шрі-Ланка менш популярні, тому що це дорогобюджетні країни. Хоча завдяки чартерним рейсам і до них з'являється інтерес. Але на травневі свята українці більше віддають перевагу «пляжному відпочинку» – море, повітря. В основному, це Туреччина, Греція, Іспанія, Хорватія, Словенія», - говорить в.о. президента Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новиковський.
Але з квітня набуває популярності і так званий внутрішній туризм, тобто подорожі всередині рідної країни. «З середини квітня збільшується попит на відпочинок в Україні. Спочатку скуповується зарубіжжя, а за місяць до травневих свят – Карпати і Крим. Але на це дуже впливає погода. Люди думають: якщо у Києві зараз холодно, то й на травневі на півдні або на заході буде прохолодно. Як тільки в країні настає потепління, тут же пожвавлюється кримський напрям. Найбільшим попитом традиційно користується Ялта. У травні в Чорному морі, звичайно, не скупаєшся, тому люди їдуть у санаторії подихати свіжим повітрям, відвідати спа-салони», - розповідає член президії Асоціації лідерів турбізнесу України Олена Бухно.
При цьому, за статистикою, в Україні відпочиває у 3 рази більше людей, ніж за кордоном. «Відпочинок у Карпатах і Криму більш доступний у тому сенсі, що можна добратися на власній машині. Ви орендували квартиру або поїхали до знайомих, адже у Криму часто купують квартири жителі інших регіонів», - вважає Бухно. І, на думку учасників ринку туризму, ця тенденція буде зміцнюватися. «Найближчим часом в Україні буде розвиватися якраз внутрішній туризм. Адже завдяки Євробаченню, Євро-2012 і Євробаскету-2015 з'явилися об'єкти, які можуть приймати туристів», - пояснює Новиковський.
Як заощадити
Вартість відпочинку на травневі свята у 2013 році залишилася на рівні минулого року, кажуть експерти. «Плюс-мінус 5%, але це традиційні коливання. Трохи підняли ціни тільки на тури у Шрі-Ланку і Гоа, але загальна цінова ситуація стабільна і зростання поки не прогнозується», - стверджує Бухно. Проте стабільність стабільністю, а відпочити все ж хочеться добре, але дешево.
«По-перше, треба розуміти, скільки грошей ти можеш витратити на подорож. По-друге, відштовхуючись від бюджету, обираємо транспорт: машина, автобус, поїзд, літак. Це чотири різних вартості. Найдешевше – автобусом, далі – машиною, поїздом і найдорожче – літаком. Від 20% до 80% можна заощадити на транспорті. Потім іде вибір готелю. Він може бути від 2 до 5 зірок. І якщо двозірковий коштує від 10 до 30 євро на добу, то 5 зірок – 500-800 євро. Це дві зони, на яких можливо заощадити. Також можна зменшити витрати на транспортний трансфер, тому що в усіх містах Європи є громадський транспорт, який за невелику плату привезе з аеропорту в місто. На решті економити не рекомендую, бо там немає істотної різниці у ціні. Не варто нехтувати страховим полісом і зменшувати вартість своєї ж страховки. Вивчіть регіон і почитайте відгуки туристів, які там побували», - радить Новиковський.
На його думку, український турист зараз став більш вимогливим. «Нинішній турист став приділяти більше уваги документам, які він отримує від турагентства, звертати увагу на ті продукти, які входять у пакет, на страховий поліс (що покриває, а що ні, враховані чи не враховані ризики). Турист з кожним роком стає все більш освіченим і досвідченим. Це його перевага. Тренди змінюються на краще», - каже він.
Але незважаючи на це, все ж мають місце випадки шахрайства, коли туроператори обманюють своїх клієнтів. «Купуючи тур, хоча би спробуйте перевірити, наскільки надійний цей агент або оператор. Мінімізуйте ризики за допомогою страхування відповідальності третіх осіб. Тобто оператор страхує себе перед туристом у разі банкрутства або невиконання своїх зобов'язань. Уважно читайте договори, зберігайте чеки, які підтверджують проплату турів. Хочу сказати, що договір укладається між туроператором і туристом. Тобто відповідальність несе оператор, а не агент. Будьте уважні, залишаючи межі України, адже потрапити у погану ситуацію можна завжди і скрізь», - попереджає експерт.
Втім, разом з помилками приходить і досвід. На думку членів асоціації, український турист вже досить інформований про всі особливості планування подорожей і встиг навчитися економити. «На сьогоднішній день оператори продають за системою раннього бронювання від 10% до 50% свого річного обсягу. Це дає можливість заощадити 30-40% від вартості поїздки», - нагадує Новиковський, радячи продумувати свої поїздки заздалегідь.
Хоча навіть зараз можна вибрати тур, який буде по кишені представникам середнього класу. «Мінімальна ціна туру для двох осіб – це 7,5 тис грн. Я не кажу, що це буде фешенебельний п'ятизірковий готель. Але щоб відпочити тиждень у Туреччині з «усе включено», ми можемо говорити про суму 7300-7500 грн. І це та сума, яку зараз готові витратити українці на свій відпочинок у період травневих свят. У лютому такий тур у Туреччину можна купити в межах 6 тис грн і навіть трохи дешевше за рахунок наданих акцій. Якщо говорити про відпочинок в Україні, то найбільш поширене місце – готелі у Криму, де номер коштує 1200 грн. Якщо брати санаторії зі спа-комплексами, то там доба коштує 2 тис грн. Це не «все включено», як у Туреччині, але на повному пансіоні», - пояснює Бухно. Тому питання, де відпочити дешевше: в Україні чи за кордоном, залишається відкритим.
«Багато пропозицій для українців, які хочуть виїхати в ту ж Європу, починаються від 120 євро. Це автобусні тури, які передбачають номери у тризіркових готелях. Якщо ви звернетеся в агентство і попросите найдешевший тур, то пропозицій буде більш ніж достатньо», - вважає Новиковський.
Якщо ж в автобусі їхати не хочеться, то можна вибрати інший вид транспорту і заощадити на проживанні, попросивши свого туроператора забронювати номер у хостелі. «З хостеламі ми, звичайно ж, співпрацюємо. Якщо клієнт приходить і каже, що у нього мінімальна сума, що готовий, збираючись до Європи, жити на околиці Парижа і платити за це 15 євро на добу, то такі варіанти клієнтові можуть пропонуватися. Але тоді співробітник агентства повинен попередити, який номер ви отримаєте за такі гроші, якої якості, з якими меблями і площею. Тоді ми говоримо, що це якась 4-а лінія метро, що це околиця, де живуть вихідці з інших країн, а не корінні парижани, що площа там 10 кв м з маленьким ліжком, шафою. Сніданок може являти собою чай-каву, круасан і не більше того. Санвузол – невелика кімнатка. Тут все питання в якості. Але це непогано. Якщо немає коштів, то чому б не подорожувати, просто ночуючи у готелі? Якщо людина їде в Європу, то основний час вона проводить у місті, на екскурсіях, ведучи активний спосіб життя. Головне для неї – по завершенні екскурсійного дня притулити голову до подушки. Важливо, щоб це було просто чисто. А те, що маленький номер й там не проштовхнешся... Але ж не на 3 тижні приїхав, коли береш із собою цілий гардероб і плануєш велику програму», - каже Бухно. Але серед туроператорів використання хостелів не дуже популярне, тому що для організатора поїздки це велика відповідальність, а у контракті складно врахувати всі тонкощі.
Побачивши довгоочікуване сонечко і позначку вище нуля градусів, ловиш себе на думці про невгамовне бажання повноцінно відпочити. Спокуситися красою весняних гірських Карпат чи теплими пляжами Шрі-Ланки, неважливо. Головне – пам'ятати про крем для безпечної засмаги та страховий поліс. А також про те, що після повернення додому вам треба дотягнути до наступної зарплати...