Навіть серед тих, хто все таки наважується прищепити свою дитину і слідує всіма пунктами Календаря профілактичних щеплень, затвердженого Міністерством охорони здоров'я України, уловлюються «нотки» недовіри до всієї цієї процедури.
До речі, ситуація навколо прийняття малюків у дитячий садок досить заплутана. У Міністерстві охорони здоров'я нам чітко заявили: «На сьогоднішній день в нашій державі діє норма Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», де в статті 15 зазначено: «Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідувати дитячі установи не дозволяється». У той же час стаття 53 Конституції України говорить: «Кожен має право на освіту».
Проконсультувавшись з фахівцями сфери освіти, ми з'ясували, що є ще один нормативний документ, що регламентує порядок прийняття дитини до лав дитсадовської малечі. Це офіційний лист Міністерства освіти і науки України «Про дотримання порядку прийому дитини до дошкільного навчального закладу», опублікований ще у травні 2011 року. Згідно з його положеннями, вимоги керівництва дитячого садка на зразок: «Дитина переступить поріг дошкільного навчального закладу тільки після повного «набору» профілактичних щеплень» - неправомірні. Дотримуючись тексту документа, останнє слово в питанні, робити чи не робити щеплення дитині, залишається за батьками, а допускати чи ні не прищеплену дитину до навчання в дитячому садку - за лікарсько-консультативною комісією. Отже, як же повинна розвиватися ситуація, якщо дитині зроблені не всі профілактичні щеплення або вона взагалі не вакцинована? Відповідно до вищезазначеного листа, «у разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведені з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації, за рішенням консиліуму відповідних лікарів, вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу і відвідувати його. Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.11.2002 №434 та затвердженого цим наказом примірного «Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу. Враховуючи вищесказане, відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечить чинному законодавству України. За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник закладу зобов'язаний прийняти дитину до закладу», - вказується в офіційному листі Міносвіти України.
Оцінка того, наскільки всі ці положення виконуються, за батьками малюків.
Немає диму без вогню?
У МОЗ запевняють: «У нас розроблений і діє чіткий порядок реєстрації всіх несприятливих випадків, які можуть виникнути після проведення щеплень. Переважно це післявакцинальні реакції, а в окремих випадках і ускладнення. Проводиться їх облік та аналіз щодо кожної використаної вакцини. Враховуючи, що діти першого року життя практично постійно знаходяться в процесі вакцинації, будь-які зміни в стані здоров'я можуть трактуватися як наслідки проведеної вакцинації, і тому тільки ретельне вивчення кожного такого випадку дає можливість чітко встановити причину цих проявів і зв'язок з вакцинацією. В основному є збіг за часом з проведеною вакцинацією».
А ось відстояти свої права і права дитини, довівши, що це не просто збіг, - процедура не з легких. «Про права можна говорити довго. Але щоб їх досягти, потрібно мати досить багато часу, ресурсів і здоров'я. Довести щось дуже важко, - говорить Віктор Сердюк. Для того щоб розставити всі крапки над «і» у питаннях «хто правий, хто винен і хто повинен нести відповідальність?», на думку експерта, Україні необхідно придивлятися до досвіду сусідніх держав. «Є спеціальна страховка від побічних ефектів, від медичної шкоди. Ми нещодавно повернулися з Брюсселя, там зустрічалися із заступником міністра охорони здоров'я Польщі, і під час бесіди з ним з'ясувалося, що у них торік ввели таку страховку. Відповідно до неї, у разі, якщо дитина постраждала внаслідок процесу вакцинації, виплачується компенсація в сумі близько 100000 злотих. Це дозволяє мінімізувати проблему. Такі дії спрямовані на те, щоб довести, що нехай навіть в таких винятково рідких випадках (коли дитина стає жертвою вакцинації. - Ред.), але все-таки хтось несе за це відповідальність», - розповідає він. У той же час експерт акцентує увагу на тому, що страхування від медичної шкоди - не єдиний метод захисту, а один з можливих варіантів.
Поки подібних норм в Україні немає. У разі біди українці можуть звернутися в «Раду захисту прав та безпеки пацієнтів», де, розглянувши суть звернення, можуть допомогти у врегулюванні правових питань.
Вакцинувати не можна боятися
визнаним у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їхніх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників», - говорить стаття 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Крім того, як розповідають у МОЗ, батьки перед проведенням щеплень повинні надати письмову згоду на проведення вакцинації в відповідно затвердженій формі.
Але, незважаючи на те, що останнє слово залишається за татами і мамами, йти на крайнощі все таки не варто. Рішення має бути максимально виваженим. Тим більше що і тотальна відмова від вакцинації, за словами фахівців, - не найоптимальніший вихід зі сформованої ситуації. Віктор Ляшко наводить приклад зі сплеском захворюваності на кір на території Західної України. «Подібна ситуація якраз є проявом того, що у нас є прошарок населення, дуже сприйнятливий до контрольованих інфекцій. Значно складніше проходив період хвороби, якщо людина не була двічі до цього вакцинована. Захворівши після 25 років, людина піддається ускладненням, а це все вимагало додаткової госпіталізації, реанімаційних заходів, додаткових висококваліфікованих навичок у лікарів. Тому до вакцинації можна ставитися поверхово», - зазначає фахівець. За його словами, це стосується не тільки захворювання на кір, але й інших інфекційних хвороб. «Сьогодні Європейський регіон вільний від поліомієліту. У той же час у світі поліомієліт не викорінили. І недбале ставлення саме батьків, коли вони не хочуть вакцинувати дітей, думаючи, що цю інфекцію побороли, може призвести до того, що один завезений випадок, який потрапить на нашу територію, може призвести до того, що у нас знову буде значний сплеск. Тому активно потрібно повертатися до того, щоб забезпечити цей популяційний імунітет і викорінити такі інфекції. Зазначу, що це ті інфекції, які ми можемо побороти, забезпечивши колективний імунітет, що було доведено на натуральній віспі, яка на сьогоднішній день повністю ліквідована в світі», - говорить начальник відділу державного санітарного нагляду СЕС України.
Що стосується питання якості вакцин, то у МОЗ запевнили, що вона не повинна викликати сумнівів. «В Україні дозволені до використання тільки ті вакцини, що пройшли державну реєстрацію. Порядок реєстрації вакцин чітко визначений нормативно-правовими документами і передбачає дотримання вимог до їх якості. Крім того, при надходженні кожної серії вакцини в Україну, проводиться обов'язковий лабораторний контроль кожної окремої серії. При централізованій закупівлі перевага віддається тим вакцинам, які використовуються в розвинених країнах Європи. Їх транспортування і зберігання здійснюються відповідно до певного порядку дотримання так званого «холодового ланцюга» (на всьому етапі руху вакцини - від виробника до моменту використання - суворо дотримується температурний режим. - Ред.)», - коментують у Міністерстві охорони здоров'я України.
Так що вибір за вами, шановні українці. Перш ніж остаточно визначитися з позицією, краще вже сім разів відміряти, а один раз відрізати. І яким би не було ваше остаточне рішення, головне, щоб малюки росли міцними і здоровими, а факти щодо безпеки процедури вакцинації, що наводяться сьогодні медиками, підтверджувалися б не тільки на папері, але й на ділі.
Тетяна Мацур,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом