«У нас з подругою традиція – щороку на Різдвяні свята ми їздимо у теплі країни. Але одного разу їй не вдалося оформити відпустку на період зимових канікул. Що робити? Сидіти вдома? Їхати одній? Я вирішила знайти попутницю для подорожі по Інтернету. При першій зустрічі Даша здалася мені звичайною, я б навіть сказала, приємною. Але на курорті вона виявилася справжньою дияволицею – злою, вічно бурчала, була всім незадоволеною, обуреною. Тепер ні за які пряники не поїду у відпустку з чужою людиною», - ділиться своїм досвідом менеджер Тамара. Це реалії інтернет-знайомств з метою спільного відпочинку. На щастя, не завжди такі історії мають настільки сумне продовження.
Шукати попутників для подорожей за кордоном і по Україні в останні роки стало надзвичайно популярним заняттям. Особливо активізуються шукачі влітку і напередодні Новорічних свят. За спостереженнями ForUm'у, зараз за один тільки день на один сайт з пошуку попутників надходить близько 30-40 нових пропозицій.
Директор Міжнародного гуманітарного центру «Розрада», кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська вважає, що така тенденція пов'язана з кризою дружби як такої. «Всі чули про ситуації, подорожуючий потягом відвертий з сусідами по купе. Підсвідомо він розуміє, що більше ніколи не зустрінеться зі своїми випадковими попутниками. У випадку з інтернет-попутниками відбувається щось подібне. Людина втомилася, у неї не складаються стосунки з друзями або ці відносини вичерпали себе. Але ж хочеться знайти близьку людину. І якщо у потязі вибору немає, то в Інтернеті вибір багатий. Це нормально, коли людина намагається щось змінити у своєму житті», - вважає психолог. І попереджає: навіть якщо ви разом з новим знайомим успішно з'їздили у тур, це зовсім не означає, що ви залишитеся друзями навіки: «Відсутність відповідальності за майбутнє – ще один фактор, який допомагає людям розслабитися у відпустці. Але іноді спілкуватися після приїзду з курорту не те що не хочеться, а не можеться – через сучасний темп життя».
Примітно, що у своїх оголошеннях туристи часто вказують відразу кілька напрямків, наприклад, Туреччину, Єгипет, Таїланд. Тобто конкретного плану у них ще немає, але бажання їхати або летіти – присутнє. «В основному такі оголошення надходять від двох категорій туристів. Перші принципово подорожують з незнайомцями. Друзі з якихось причин не можуть їздити разом з ними (маленькі діти, робота, немає грошей або близьких друзів немає взагалі). Другі усвідомлено шукають людину, яка самостійно організовує для них обох поїздку, переведе з іноземної мови, підкаже, допоможе», - розповідає турист з досвідом і завсідник сайтів для мандрівників Михайло.
Скринька сюрпризів
На сайтах з пошуку попутників можна зустріти чимало гнівних відгуків туристів, які у дорозі не порозумілися зі своїми супутниками. Деякі скаржаться на зайву балакучість, інших не влаштовує замкнутість і скритність. Одному подавай нічний клуб, алкоголь і танці до зорі, іншому – руїни храму і бібліотеку. Ключова помилка тут – розбіжність інтересів. Тому напередодні подорожі потрібно обговорити всі нюанси.
«Того разу всі мої друзі були або зайняті або віддавали перевагу пляжам. А я хотіла до Ірландії. Розмістила в Інтернеті оголошення про пошук попутника. Так я познайомилася з лікарем Оленою, шанувальницею кельтики. Поїздка виявилася дуже вдалою: ми весь час оглядали визначні пам'ятки, а вечорами обговорювали враження за келихом ірландського пива у пабі», - поділилася своїми враженнями на сайті для мандрівників 32-річна Ганна. Це – ідеальний варіант розвитку подій. Але бувалі туристи радять не їхати з новим знайомим відразу у далекі мандри, скажімо, до країн Латинської Америки або у ліси Сибіру. Краще влаштувати для початку невеликий «тест-драйв», наприклад, з'їздити разом на огляд визначних пам'яток у найближчому містечку. Навіть під час короткого турпоходу стане ясно, наскільки вам цікаво і комфортно удвох.
Але крім спільних інтересів на відпочинок можуть вплинути і зовнішні чинники. Навіть наймиліша і найприємніша людина інколи стає примхливою і нетерплячою, якщо важко переносить акліматизацію. На ґрунті нервової напруженості деколи достатньо одного невинного зауваження, щоб спалахнув конфлікт. Тоді вам доведеться постійно бути напоготові, зважувати кожне слово і обдумувати кожен вчинок. Втім, вирушаючи у подорож з незнайомою людиною, потрібно бути готовим і до такої ситуації.
«Якщо ви вирушили у подорож з попутником, а відносини не клеяться, не чекайте занадто довго, поки конфлікт досягне апогею. Потрібно вміти ставити кордони, говорити «ні», якщо ви чогось робити не бажаєте. І якщо спільний тур не склався – розходьтеся з попутником, відпочивайте далі самостійно, нічого страшного у цьому немає», - радить Валентина Бондаровська.
Амура замовляли?
«Шукаю попутника для поїздки у Єгипет на Новорічні свята (з 30 грудня по 7 січня). Аліна, Київ», - таке оголошення я розмістила на одному із відомих сайтів безкоштовних оголошень. Відповіді приходили в основному від чоловіків, з пропозиціями «замутити курортний роман». Показую своє оголошення мандрівникові Михайлу, щоб він вказав мені на помилки. Він виносить вердикт: на таке запрошення і сам не відгукнувся б. «Відразу видно, що писав новачок, людина без багатого туристичного досвіду. Бувалому мандрівнику брати такого попутника нецікаво – занадто багато мороки. Ось і дісталися тобі тільки шукачі любовних пригод, але такого добра скрізь повно», - розкритикував мене Михайло.
Правильне оголошення про пошук попутника має бути максимально докладним і детальним, схожим на резюме. Ви можете вказати свій досвід турпоїздок, інтереси, захоплення. Напишіть, якому відпочинку ви віддаєте перевагу – активному чи пасивному, чого чекаєте від майбутнього супутника, а також уточніть конкретне місце розташування курорту, туристичний маршрут. Це «відмете» невідповідні кандидатури і скоротить терміни пошуку попутника. Саме тому багато оголошень в Інтернеті насичені різноплановими деталями. Так, одна дівчина, наприклад, вказує, що не хропе і не курить, зате не проти алкоголю. Інший молодий чоловік для спільного тролейбусно-пішого туру по ПБК шукає попутника неодмінно з вищою освітою (мабуть, на зустріч з ним кандидатам потрібно приходити з «кірочкою»). Такий мандрівник, швидше за все, любить поговорити, і інтелектуальний рівень супутника для нього важливий.
Ще один делікатний момент, який важливо обговорити до посадки в літак чи потяг: чи згодні ви на романтичні відносини зі своїм попутником. І це проблема не тільки для дівчат, але і для молодих людей, скаржиться Михайло. «Буває, що попутниця у дорозі починає поводитися так, начебто її випадковий знайомий з Інтернету автоматично став залицяльником, який зобов'язаний носити її валізи і виконувати забаганки. Це може зіпсувати будь-яку, навіть добре сплановану відпустку». З іншого боку, психолог Валентина Бондаровська попереджає про потенційний ризик для слабкої статі: «Я одного разу була свідком, як на курорті зав'язалися стосунки молодого чоловіка і дівчини, вони закохалися одне в одного, красиво проводили час, здавалося, вони і надалі будуть разом. Але через півроку я зустріла того хлопця у Києві з дитячою коляскою. Виявляється, у нього була сім'я, дитина, а стосунки з дівчиною на курорті – швидкоплинне захоплення. На жаль, це класична ситуація».
Інтуїція плюс здоровий глузд
У голлівудських кінострічках попутники головних героїв часто виявляються запеклими негідниками. З їхньої подачі позитивні кіноперсонажі потрапляють у неприємні, небезпечні для життя ситуації. Наприклад, у тарантінівському «Хостелі» саме випадковий попутник заманює молодих людей у смертельну пастку. Як кажуть, «сказка – ложь, да в ней намек...» Тому перше питання, яке повинен ставити собі турист-новачок: а чи не небезпечно подорожувати з попутниками з Інтернету, по суті, абсолютно незнайомими людьми? Безсумнівно, це може бути ризиковано. Втім, будь-яке знайомство на інтернет-сайтах – те саме, що гра у російську рулетку: завжди є імовірність зустріти афериста або шахрая. Тому щоб уберегти себе, свої гроші і відпустку, користуйтеся простими правилами безпеки.
Оголошення про пошук попутника краще розміщувати на спеціалізованих сайтах для мандрівників. Як правило, там багато одне одного знають. Коли визначитеся з кандидатурою, розпитайте кого-небудь зі «старичків» про свого нового знайомого. Якщо відгуки позитивні, запрошуйте потенційного попутника на реальну зустріч. Підключіть інтуїцію, постарайтеся «розпізнати» незнайомця. Але навіть якщо співрозмовник вам припаде до душі, не довіряйтеся йому цілком і повністю: не розповідайте про своє фінансове становище, обов'язково згадайте, що ваші рідні знають, куди ви поїдете. Пам'ятайте про те, що супутник у дорозі не повинен бути тягарем, тільки тоді подорож складеться вдало.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом