Ледь відпочивши від святкування Нового року, українці починають активну підготовку до Різдва. У м'ясних і рибних відділах змітається все найкраще для святкового столу. Покупці хочуть дешевше і якісніше, а продавці - дорожче і без будь-яких документів. Найчастіше ці інтереси сходяться в площині - дешевше і без сертифікатів якості. Сподіваємося на вічне «пронесе». Але ж може і не пронести. Як підготуватися до свята, щоб воно пройшло радісно і безпечно, ForUm дізнавався у фахівців ДП ​​«Укрметртестстандарту», ​​які провели щорічні лабораторні дослідження.
 
Різдвяний стіл

Традиційно на столі у різдвяний вечір має бути гаряча м'ясна страва і ковбасна нарізка. Цього разу Укртест вирішив почати свою перевірку з дорогих ковбас. Фахівці прийняли рішення апробувати п'ять зразків сирокопчених ковбас вітчизняного виробника. «Ми вирішили взяти дорогі ковбаси для досліджень, щоб перевірити, за що ми платимо гроші. І хоча якість продукції була досить високою, але нас вразила одна невідповідність маркування. Ми сподівалися, що їх не буде, адже ковбаси ці не з дешевих. На жаль, у всіх п'яти зразках виявлено глутамат натрію (підсилювач смаку). Його використання не було вказано у складі, тому споживача обманюють. В одного споживача цей компонент навіть перевищував дозволену норму. У двох зразках ми виявили кишкову паличку, а ще в одному - перевищення по волозі. Але в жодному зразку не було сої. Наші виробники використовують тільки натуральне м'ясо», - розповів начальник центру підтвердження відповідності та випробувань харчової продукції Володимир Семенович.
 
Купувати в супермаркетах готові набори суші він не рекомендував, тому що у двох з чотирьох зразків була виявлена ​​кишкова паличка. «Це небезпечно, оскільки суші не проходять ніяку термічну обробку», - попереджає він. А ось шпроти можна брати спокійно: всі зразки відповідали нормам. Тільки в одному не доклали риби за вагою.
 
Не дуже якісними виявилися плавлені сири. У шести досліджуваних зразках була відмічена відсутність рослинних жирів. Але у двох вони під час перевірки все таки знайшлися, тобто ці сири фальсифікувалися.
 
А от гриби варто купувати тільки в магазинах. «Ми перевірили сім зразків сушених грибів за радіологічними показниками. З них два закупили в торгових мережах, а решта - на ринках. За результатами досліджень у трьох зразках зафіксовано перевищення норми цезію в 6 разів. Ці три зразки були закуплені якраз на стихійних ринках. Щоб не влаштовувати собі в животі «чорнобиль», не купуйте гриби у бабусь на ринках», - радить він.
 
Що стосується шоколаду, то цим український ринок точно може похвалитися. У лабораторіях досліджувалися п'ять зразків на використання какао-масла або замінника. Результати показали, що виробники в 100% використовують справжнє какао-масло. Тому українці можуть спокійно купувати шоколад на десерт і бути впевненими в його якості та безпеці для здоров'я.
 
Як основний напій на святковому столі досліджувався один з найбільш фальсифікованих соків - гранатовий. «Ми перевірили три зразки гранатового соку виробництва Республіки Азербайджан та один - вітчизняного виробництва. За результатами досліджень в одному зразку містяться штучні барвники і сорбінова кислота, що перевищує норму. Крім того, в ньому не виявлені антоціани, характерні для гранатового соку. Тобто це всього лише вода, барвники, консерванти та ароматизатори. У соку нашого виробництва не було штучних барвників та консервантів, але антоціанів теж не було. І один зразок азербайджанського виробництва повністю відповідав всім показникам», - повідомив Володимир Семенович.
 
Зате шампанське вітчизняного виробника можна купувати спокійно. На експертизу відібрали шість зразків шампанського. І всі шість відповідали вимогам. Серед коньяків взяли 10 зразків. І всі вони також відповідали нормам. «Ми взяли коньяки одного і того ж виробника, але 3 та 5 зірок, щоб зрозуміти, чи є між ними різниця. І такі відмінності в смаку і букеті дійсно підтвердилися. Чим довше настоювався коньяк у бочках, тим більш насиченим і різноманітним був його смак», - говорить начальник центру.
 
За його словами, у 2012 році ситуація на харчовому ринку України поліпшилася. «У порівнянні з попередніми роками невідповідностей нормам було набагато менше. Сьогодні вони є, але частина з них несуттєва. Все таки якісних зразків було більше», - зазначив він. Тобто український виробник намагається підвищити якість своєї продукції, та й з-за кордону намагаються не вдарити в бруд обличчям. Намічається позитивна тенденція, яка не може не радувати.
 
Дитячі новорічні костюми

Але відносно дитячих товарів про позитивні тенденції говорити не доводиться. Новорічні дитячі ранки в нашій країні, за традицією, проходять майже місяць - з середини грудня і до кінця шкільних канікул. З одного боку - це зручно, адже костюм зайчика або сніжинки завжди можна позичити і не треба мучитися з самостійним пошиттям, але з іншого - краще все-таки перетворювати чадо в казкового героя своїми руками. Як розповіла начальник центру підтвердження відповідності та випробувань Наталія Попова, 92% зразків готових дитячих новорічних костюмів не відповідали стандартам. «З 41 зразка 37 не відповідали нормам. Деякі з них містили формальдегіди, які можуть провокувати ракові захворювання. А в 30% виробів вітчизняного виробництва підтверджено невідповідність сировинного складу. Ситуація з цим дуже серйозна», - говорить вона.
 
У майбутньому, перш ніж купувати новорічний костюм для дитини, попросіть у продавця сертифікат відповідності і гігієнічний висновок (вони не замінюють один одного). Якщо ж вам не можуть, а швидше, не хочуть надати документацію, зважаючи на відсутність такої, то від подібної покупки краще відмовитися. Але не варто вестися на гучну європейську марку, тому що їх підробка в Україні - одна з найбільш масштабних і частих фальсифікацій.
 
Згідно з випробуваннями, найбільш поширеними видами обману українських тат і мам є: заміна основних матеріалів і застосування тканин із зовсім іншим складом, ніж вказано на етикетці; використання дешевих, так званих «прямих» барвників, що погано впливає на дитячий організм; спрощення технологій виготовлення дитячого одягу чи взуття, що призводить до зниження безпеки та якості. І дорогі брендові магазини теж не застраховані від продукції такої якості.
 
Щоб батьки не потрапили в халепу з новорічним костюмом для малюка, їм потрібно максимально убезпечити себе і дитину. Для цього необхідно звертати увагу на вказівку адреси виробника, адже вона повинна бути повною, а не «Україна, с. Іванове». Обов'язково зазначення вулиці та будинку. Зверніть увагу на сировинний склад, зазначений на етикетці, хоча це ще не гарантує, що використано дійсно бавовну або інший зазначений матеріал. Доторкніться й понюхайте костюм: тканина повинна бути м'яка і не викликати роздратування, не повинно бути запаху фарби, хімії чи плісняви. Зверніть увагу на шви, дірки, нитки, фурнітуру та оздоблення. Крильця феї, хвостики й інші прикраси повинні бути міцно прикріплені до самого костюму. Можна вивернути костюм навиворіт: хороша тканина - яскрава з обох боків і майже не линяє. Необхідно пам'ятати, що натуральні тканини менш яскраві, тому що гірше піддаються барвникам.
 
Іграшки
 
Всіх хресних батьків, які чекають в гості маленьких хрещеників, попереджаємо: іграшки для малюка краще вибрати у вітчизняного виробника. На жаль, таких на українському ринку залишилося мало, переважно «Made in China». За словами керівника лабораторії випробування іграшок Віктора Ковтуна, з 10 зразків іграшок 7 не відповідали вимогам. «У всіх зразках спостерігалася невідповідність маркування. Були гострі кінці і краї, що може призвести до травмування дитини. Також ці зразки не відповідали вимогам пожежобезпеки. Але все таки цей показник цього року кращий, ніж торік», - зазначив він.

Також він порадив звернути увагу на дрібні деталі, ґудзики, оченята і нігтики у іграшок. Вони не повинні бути дуже дрібними. Деталі повинні бути такого розміру, щоб дитина не змогла їх проковтнути, засунути у вухо чи ніс собі або комусь іншому. Тканина не повинна линяти, а сама іграшка не повинна пахнути хімією. Можна покласти її в каструлю і закрити кришкою на пару годин, а потім понюхати. Якщо є неприємний і ненатуральний запах, то таку іграшку краще викинути.

Окремою проблемою сьогодні стали боа. «Боа дуже пожежонебезпечні. За правилами вони взагалі не повинні загорятися. Але всі досліджувані зразки спалахували в лічені секунди. І ось уявіть, що ви повісили його дитині на шию, а у малюка в руках бенгальські вогні...» - говорить Ковтун. Подібним видом прикрас краще не користуватися ні дітям, ні дорослим. Адже це може призвести до трагедії.

Побутові предмети

Щозими ми починаємо утеплювати і прикрашати свої будинки і квартири. Головною в цьому питанні стає зазвичай ціна, а не якість. Чим дешевше - тим краще. «Якщо ви бачите гірлянду за 7 гривень, то задумайтеся. Швидше за все, вона китайська. Це ж за скільки її потрібно було виробити, щоб після ввезення в Україну вона коштувала 7 гривень? Виходить, або матеріали такі «якісні», або ввезена вона нелегально. В обох випадках це може бути не безпечно», - говорить заступник начальника лабораторії Укртест Ігор Данилейко. Хоча, за його словами, результати досліджень у 2012 році трохи кращі, ніж торік. І все таки, вони ще далекі до норми.

Основні претензії до китайських гірлянд такі: недостатня потужність лампочок, порушений захист від електричного струму, відсутні запасні лампочки (вони повинні бути в кількості 3 штук). Одна з найнебезпечніших - це невідповідність штепсельної вилки Держстандартам. Всі розетки в будинках мають певну ширину. Якщо вилка підходить не ідеально, то це чревате наслідками. Як мінімум ви можете взятися за оголену частину й отримати розряд струму.

Крім прикрас на ялинку і стіни, взимку ми починаємо запасатися камінами, радіаторами, тепловентиляторами та іншими побутовими приладами. «Обігрівачі досі залишаються джерелами пожежі та ураження струмом, оскільки не відповідають елементарним нормам безпеки. Виробники навіть не намагаються зробити їх безпечними», - обурюється начальник центру випробувань Укртесту Анатолій Гіндікін. За його словами, перш ніж купувати цей побутовий предмет, потрібно звертати увагу на національний знак відповідності.

Поради фахівців щодо купівлі їжі на різдвяний стіл, одягу або прикрас зводяться до декількох простих правил. По-перше, просіть документи, що підтверджують якість. По-друге, зберігайте чеки. По-третє, будьте уважні і вимогливі: мацайте, оглядайте, нюхайте товар. І, звичайно ж, не «ведіться» на низькі ціни. Оскільки життя дорожче за всі гроші світу.

Тетяна Григор'єва,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

434