Ось і настали довгоочікувані зимові свята. Для когось це найкращий період для поїздок за кордон або активного відпочинку на гірськолижних курортах, а для когось – просто можливість поїсти, поспати і сходити у гості. Причому майже скрізь на нас чекає – не дочекається смачний святковий стіл. Як же зробити так, щоб за два веселих тижня не тільки не набрати зайвих кілограмів, але і отримати задоволення від новорічних страв, не завдавши при цьому шкоди власному організму? На ці питання ForUm'y відповіла головний лікар медичної клініки «Столиця», віце-президент Асоціації дієтологів України, дієтолог-ендокринолог Наталя Самойленко.
- Почну з запитання, яке насамперед хвилює більшість жінок: як у період зимових свят їсти без обмежень і не розтовстіти?
- Усі хочуть їсти побільше і при цьому не набирати вагу. Але, на жаль, таких чудес не буває. Якщо ми їмо багато «неправильної» їжі протягом тривалого часу, то неминуче товстіємо. Тому, якщо ви дбаєте про свою фігуру і вас це не влаштовує, доведеться або зменшувати порції, або робити акцент на корисній їжі. Взагалі, переїдати під час свят не варто. Це своєрідний навик, якому можна і потрібно вчитися. По-перше, я не рекомендую доїдати до 3-го січня все, що залишилося від новорічного столу, оскільки це загрожує проблемами з отруєннями і взагалі зі збоями у роботі органів травлення. По-друге, щоб не переїдати на Новорічні свята, потрібно приходити на них ситими. Тобто зробити вдома правильну хорошу вечерю і в новорічну ніч спокійно вибрати зі всієї різноманітності святкових страв найменш шкідливі. Що це значить? Це значить – без майонезу, не надто засмажені, наприклад, хороші м'ясо, риба, морепродукти у поєднанні зі свіжими овочами.
- Може, варто у перерві між застіллями влаштовувати «розвантажувальні» дні? Коли їх краще робити і як?
- Як після закінчення Новорічних свят, так і під час них необхідно робити так звані «харчові паузи», тобто давати можливість відпочити органам травлення і організму у цілому. Як це відбувається? Це можуть бути один-два «розвантажувальних» дня, а може бути полегшений розвантажувальний тиждень, переважно вегетаріанський. До речі, на цей час і так припадає піст, тому, якщо ви зробите для себе п'ять-сім вегетаріанських днів, це тільки піде на користь організму. Наші свята за традицією супроводжуються великою кількістю жирних, смажених і копчених, солодких і борошняних страв у компанії майонезних салатів і солодкої газованої води. Така мішанина, та й ще і приправлена алкоголем, боляче б'є по органах травлення, нирок і в цілому не дуже добре позначається на обмінних процесах. Це справжня бомба для органів травлення. Найкраще зробити вегетаріанський тиждень після закінчення всіх свят і два-три «розвантажувальних» дні вставити у перервах між святкуваннями.
- Ви згадали про піст. Як організувати Різдвяний стіл тим, хто сорок днів утримувався від скоромної їжі, щоб не завдати шкоди здоров'ю?
- Тим, хто постував, потрібно пам'ятати про те, що вихід із посту повинен бути дуже і дуже поступовим. Не можна відразу ж дозволяти собі всі страви, оскільки це чревате наслідками аж до серйозної хірургічної патології і попадання у стаціонар. За час тривалого посту ваші ферменти вже встигли відвикнути від великої кількості м'ясної і жирної їжі, а тут ви все це намагаєтеся з'їсти за один раз, та ще й у великих кількостях. Звідси починаються величезні проблеми з органами травлення і виділення, а для декого перша трапеза закінчується реанімацією. Це вам можуть підтвердити лікарі-реаніматологи та хірурги, які щороку стикаються з подібними випадками. Не витримують ні підшлункова залоза, ні жовчний міхур, ні печінка. Найбільш правильна тактика – це поступовість і помірність. Що це значить? За святковим столом починаємо з одного виду білкових продуктів, а на наступний день пробуємо щось наступне. Припустімо, у перший день ви спробували щось із риби, на другий – щось із яєць, на третій – із м'яса.
- А якщо просто їсти потрохи все? Чи це теж шкідливо?
- Краще не треба. Набагато корисніше вибрати один із тих продуктів, які були під забороною, і щодня додавати по одному новому. Це найбільш правильна і безпечна тактика. Але, на жаль, і найскладніша для виконання.
- Шкідливо однозначно. Це подвійний удар по печінці – жирні та смажені м'ясні страви плюс спиртні напої – або печінка, або підшлункова точно потерпатиме. Тому потрібно вибирати спиртні напої дуже ретельно і бути вірним обраному напою упродовж усієї Новорічної ночі. Це можуть бути сухі білі або червоні вина і, в принципі, все. Потрібно бути обережнішим з традиційними шампанськими винами, особливо солодкими, і міцним алкоголем. Тим, хто вирішив зробити послаблення, ці напої можуть принести неприємні наслідки.
- А як же традиційна горілка на Новий рік?
- Безпечна кількість алкоголю для жінок у перерахунку на 40 градусів – приблизно 50-70 грамів, для чоловіків – 70-100 грамів, от і все.
- Чи варто запивати алкоголь? Багато хто запиває міцні спиртні напої газованою водою чи соком або додають їх в алкоголь. Це допустимо?
- По-перше, алкоголь потрібно не запивати, а закушувати, а по-друге, не робити складних коктейлів, вони тільки погіршують як сам процес сп'яніння, так і подальший похмільний синдром. Також не можна змішувати спиртні напої з газованими, оскільки бульбашки газу підсилюють ступінь сп'яніння і ще більше дратують слизову оболонку шлунка.
- Солодкі газовані напої погані всі. Тобто серед них немає жодного корисного. Не має значення, де у них насипали барвники і додали вуглекислу кислоту. Отрута – завжди отрута. У газованих напоях є ароматизатори, консерванти, вуглекислий газ, різні регулятори кислотності, штучні замінники смаку, кольору, запаху... Тобто у природі таких поєднань не існує, це синтетично створені шкідливі речовини, які дуже боляче б'ють по нашому організму, причому абсолютно по всім органам і системам. Я вже мовчу про величезну кількість цукру. До прикладу, у пляшечці солодкої газованої 0,33 л може міститися до 15-17 шматочків цукру-рафінаду. Тобто якщо протягом новорічної ночі випивається літр-два, уявіть, яку величезну кількість цукру отримує організм тільки з різнобарвною газованою водою.
- Як бути з мінеральною водою на святковому столі? Адже, наскільки я знаю, у кого знижена кислотність – тим варто пити одну воду, у кого підвищена – іншу... Але ж всім не догодиш.
- Так, це теж може мати наслідки. Кожній людині підходить своя мінеральна вода залежно від кислотності, як ви абсолютно правильно помітили, а також стану нирок. Деякі води будуть дуже сильно заважати, деякі допомагати... Тому найрозумніше, що можна зробити, – брати для щоденного вживання столові води низької мінералізації. На упаковці не повинно бути написано, що вода лікувальна або лужна, у жодному разі! Лікувальна вода потрібна для лікування, і підібрати її може лікар залежно від кожного конкретного випадку. У принципі, також припустима на Новорічному столі лікувально-столова, або гідрокарбонатно-натрієва вода мінеральна вода, типу «Боржомі», «Єсентуки».
- А щодо соків? Начебто це смачно і корисно, але ж у супермаркетах часто продають те, що соками у повному розумінні цього слова і не назвеш. Може, краще приготувати їх самому?
- Якщо ми говоримо про «вечірні посиденьки», краще брати не солодкі соки, а зробити самостійно кислі морси, приміром, із журавлини, калини, обліпихи. Такі осінні сезонні ягоди добре впливають на процес травлення і не перевантажують наш організм цукром. Тому що, якщо ви візьмете абсолютно будь-який сік, навіть справжній фреш, у ньому величезна кількість цукру. Якщо ми ввечері добре поїмо і вип'ємо фреш з величезною кількістю глюкози, то організму нічого корисного не додамо. Навпаки, тільки викличемо процес бродіння. Щодо того, який сік купувати у супермаркеті, ви повинні тверезо оцінювати ситуацію і розуміти, що будь-який сік із пакету і сік свіжовичавлений – це два різні продукти. До магазинного соку ближче все-таки термін нектар.
- Для любителів «екзотятинки» можу сказати, що абсолютно будь-яка екзотична продукція може призвести до серйозних збоїв у роботі травної системи. І тут справа не у шлунку, а у ферментах. Просто кажучи, в наш організм надходить новий продукт, а він не знає, що з ним робити, у нас генетично так склалося, що немає ферментів для їхнього перетравлення. Тому найліпше купувати ті фрукти, які ви вже куштували, нехай навіть екзотичні, наприклад, банан чи ананас. Якщо ви ніколи у житті не пробували маракуйю – краще не псуйте собі Новорічне свято. Зробіть це в інший день, без великої кількості інших страв. Та й для смакових рецепторів буде зрозуміліше, якщо це буде просто маракуйя без тазика олів'є і відбивних. Тобто великого сенсу у такій витраті грошей немає.
- Як бути з нашими вітчизняними фруктами-овочами, для яких зараз не сезон? Наскільки зимові огірки-помідори шкідливі для організму?
- Ці продукти взимку, м'яко кажучи, некорисні. Наше харчування, якщо воно здорове, завжди має бути підпорядковане законам сезонності. Тобто якщо це літо і осінь – то помідори, огірки, баклажани. Взимку – капуста, гарбуз, коренеплоди – ріпа, редька, морква, буряк, топінамбур, селера. У нас традиції вживання сезонних продуктів втрачені, багато хто навіть забув, як їх готувати і з чим їх їдять, але насправді ці продукти дуже смачні та дуже корисні. А у «пластмасових» зимових огірках і помідорах немає особливих вітамінів, та й за смаковими якостями вони поступаються сезонним овочам.
- Тобто олів'є – «мудра» страва, оскільки складається із сезонних продуктів?
- Загалом так. Особливо якщо ми замінимо заправку у вигляді майонезу на нежирний йогурт або хоча б майонез домашнього приготування із нормальної олії і яєць. І знову ж таки, суворо лімітуючи кількість. За вечір потрібно з'їдати не два відра майонезу, а 100 грамів. Але ще більш «мудрим» салатом є вінегрет з рослинною олією.
- Чому лікарі вранці не радять доїдати те, що залишилося після святкового новорічного столу?
- Це дуже небезпечно. Майонезні салатики, ще й з ковбасою і різними вуглеводами – це справжній курорт для шкідливих мікроорганізмів. Там є все для того, щоб вони росли і розвивалися у неймовірних кількостях. Коли людина з'їдає таку страву після того, як вона постояла дня два-три, вона має всі шанси продовжити святкування в інфекційному відділенні з розладом стільця, блювотою, температурою. Такий салат не має права бути у холодильнику більше 4-5 годин, поза холодильником – більше двох годин. Коли олів'є нескінченно довго стоїть на столі і на нього чхають і кашляють незнайомі вам люди, це теж небезпечно.
- Як Ви порадите боротися з ранковим похміллям? Пити огірковий розсіл?
- Допоможе огірковий або капустяний розсіл тільки від квашених овочів, тобто якщо там немає оцту. Це перша умова. У розсолі багато ферментів, а наш організм відчуває ферментативну недостачу після всього того достатку, який отримав напередодні. Тобто ми випиваємо розсіл, отримуємо живі ферменти – і нам одразу стає добре. Це цілком закономірний результат. Таким же ефектом може володіти гарячий суп з великою кількістю овочів, ті ж самі щі з квашеної капусти. Також це можуть бути гарячі напої з травами, наприклад, відвар шипшини з медом, калиновий або журавлинний морс.
- Краще свідомо підходити до самого процесу. Ми ж прийшли не тільки поїсти – існує ще маса цікавих занять. Однак про всяк випадок у вас повинна бути з собою ферментна капсула або ферментна таблетка. Але пам'ятайте, що у цих препаратах присутні тільки ферменти підшлункової залози, які вас повністю не врятують, а тільки частково розвантажать цей орган. Але ніхто не вбереже, наприклад, при достатку смажених жирних страв людей з жовчнокам'яною хворобою від просування каменя по жовчним потокам, від загострення гепатиту. Якщо є хронічні захворювання, потрібно бути вкрай обережними з переїданням. Ферментні препарати допомагають тільки здоровим людям. Головні ліки – це помірність.
- Які продукти не варто поєднувати за новорічним столом?
- Раджу за вечірнім вживанням їжі не комбінувати картоплю зі смаженим м'ясом та іншими смаженими або копченими білковими продуктами. Тобто картоплю краще поїсти в обід, а м'ясо, рибу і морепродукти у поєднанні з зеленню і сезонними овочами залишити на вечір. А ще у новорічну ніч бажано утриматися від тортів і десертів, краще залишити їх на ранок. Коли ми закінчуємо застілля солодким продуктом, ми сприяємо процесу бродіння у шлунку і кишечнику, погіршуємо переварювання їжі.
- Наскільки я знаю, лікарі не радять пити чай відразу після їжі. Чи правильно це, і через який час можна вживати рідину?
- Це правильно, оскільки будь-який напій, випитий безпосередньо після прийняття їжі, перерозтягує шлунок і заважає процесу травлення. Справа у тому, що коли їжа потрапляє у шлунок, виробляються травні соки, які містять у собі ферменти у певній концентрації. Якщо ви зверху доливаєте склянку чаю, то ви і збільшуєте розмір шлунка, і втрачаєте ось цю робочу концентрацію ферментів. Почекати потрібно приблизно півтори-дві години.
- Якомога швидше позбутися від тієї харчової маси, яка є недоброякісною та призвела до цих симптомів. Тобто випити велику кількість води і штучно викликати блювотний рефлекс. Після цього тільки лежати і чекати лікаря.
Єдина пігулка, яку ви можете випити без призначення лікаря, – активоване вугілля.
- До Вас як до дієтолога люди часто звертаються після Новорічних свят?
- Якщо це гострий випадок, то вони, звичайно, до дієтологів не звертаються. Швидше, у хірургію, невідкладну допомогу та до чергового терапевта. А до нас приходять уже через тиждень-два зі словами: «Ось, щось у талії не сходиться, лікарю. Їла два тижні, чесно зізнаюся, джинси не налазять, давайте щось робити».
- Перше, що потрібно зробити, це згадати про режим харчування. Припустімо, 15 січня ви стали на ваги і побачили, що набрали два кілограми. З цього моменту звертаємо увагу на свій раціон і найголовніше – не відмовляємося від їжі. Насправді це дуже велика помилка, коли людина намагається схуднути за допомогою голоду. Від цього ніхто ще не пострункішав. Людина худне, поки не їсть, а коли знову починає їсти – всі кілограми повертаються назад. Для нашого метаболізму дуже важливо вживати їжу 5 разів на день невеликими порціями. Разова порція для жінок – 200-250 грамів, а для чоловіків – 300-350. Друге: необхідно стежити за кількістю звичайної води. Її має бути 2-2,5 літра на день. І третє: потрібно відмовитися від різних маринадів, чіпсів, сухариків, тортів, булок, кока-коли, фаст-фудів, тобто всього найбільш шкідливого, оскільки воно дуже погано впливає на обмінні процеси. І четверте: потрібно робити дихальну метаболічну зарядку. З ранку натщесерце випийте склянку води, ляжте на спину і дихайте животом. Зробіть вдих носом, шумно надуйте великий живіт і видихайте через рот. Пауза, живіт сховайте під ребра і знову вдих. Продовжуйте робити вправу протягом п'яти хвилин. Якщо робити таку гімнастику регулярно – результат не змусить себе чекати! Будьте здорові і не переїдайте! Усіх з наступаючими святами!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом