Україна, намагаючись наблизитися до європейських стандартів життя, стала практично некурящою країною. У зв'язку з прийняттям нового закону українці не можуть тепер закурити на зупинках, стадіонах, у підземних переходах та у громадському транспорті. Зробити кілька затяжок під пиво у спорт барі та покурити кальян теж задоволення незаконне. Україна стала 21-ю країною Європи, де почали діяти такі жорсткі умови. До чого це призведе і чи зупинить закон про заборону куріння в усіх місцях скупчення людей водіїв маршруток і завсідників пивбарів, які палять, спробував дізнатися ForUm.

Життя без протигаза

Опитування, проведене у 2010 році КМІСом, виявило, що 61% некурящих піддавалися примусовому впливу тютюнового диму. Те ж опитування показало, що заборона куріння у приміщеннях та на робочих місцях підтримують 95% некурящих і 81% курців. Зокрема, заборону куріння у ресторанах підтримують 83% некурящих і 54% курців. Тобто проблему як таку усвідомлюють навіть самі курці. Більше половини із них визнали, що їхнє право викурити сигарету чи люльку менш пріоритетне, ніж право іншої людини на чисте повітря. Адже свобода однієї людини закінчується там, де починається свобода іншої.

Тобто навіть самі українці, які палять, розуміють, що шкодять оточуючим, а можливо, і майбутнім поколінням. І це, як розповів ForUm`у екс-міністр охорони здоров'я Микола Поліщук, дійсно так. «Медичними дослідженнями доведено, що організм жінки влаштований таким чином, що її ДНК вбирає в себе канцерогенні речовини. Тобто ці шкідливі компоненти її організм передасть дитині. Один курець завдає шкоди відразу трьом людям: собі, жінці, яка стоїть поруч або проходить повз, і її майбутній дитині», - розповів він. І найбільше це стосується навіть не відвідувачок ресторанів, а офіціанток. Адже, як всі ми знаємо, цю професію як підробіток зазвичай вибирають студентки. Саме вони цілу зміну, яка триває часом по 12 годин, повинні вдихати тютюновий дим.

Щоб уберегти працівників цієї галузі та власне українські родини від тютюнового диму, закон, який набув чинності з 16 грудня, забороняє палити у низці місць. Перш за все, йдеться про місця громадського харчування: ресторани, клуби, бари і т.п. Далі йдуть ліфти і таксофони; установи охорони здоров'я; навчальні та освітньо-виховні заклади; дитячі та спортивні майданчики; стадіони і приміщення відкритих і закритих спортивних споруд; під'їзди житлових будинків; підземні переходи; громадський транспорт (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та приміщення установ культури. Заборона поширюється на всі приміщення, а для куріння залишаться літні тераси, відкриті майданчики і балкони. На запитання курців, а що ж нам робити, представники антитютюнових активістів відповідають: виходити палити на вулицю!

Закон про заборону куріння: нові можливості для корупції?

Але, як відомо, благими намірами... Закон критикують не лише тютюнові компанії і курці, а й законотворці. «Коли приймали цей закон, було багато неправди. А те, що заборонили курити у багатьох громадських місцях, так майже на всі ці місця вже була заборона. Заборона на куріння у ліфтах існує ще з часів Радянського Союзу. Попередніми законами було заборонено виходити на перекур у підземні переходи. Тобто багато що вже заборонене чинним українським законодавством. Його нововведенням називають повну заборону куріння у закритих приміщеннях, завдяки чому у тому числі діти перестануть дихати димом. Ведіть дітей у бібліотеку, а не у клуби або ірландські паби. Батьків, які водять дітей у такі місця, треба позбавляти батьківських прав. Потрібно ввести чітку градацію, чіткий список, де взагалі не можна палити (це заклади дитячого, сімейного типу, поблизу шкіл) і ввести 100-відсотковий дозвіл на куріння у пабах, клубах і написати, що там палити дозволено», - вважає народний депутат шостого скликання Тарас Чорновіл.

За його словами, цей закон, крім усього іншого, дає нові можливості для появи корупції у МВС та Держінспекції з прав споживачів. «Якщо раніше штраф був чітко фіксований, то зараз (у законі. - Ред.) він становить від однієї до 10 тисяч. Якщо є така «вилка», то тут одне слово – корупція. Ніякі гроші до держбюджету не надійдуть. Міліція буде виписувати мінімальний штраф, встановлювати максимальний, а різницю брати «на лапу». А перевіряючі служби вже напевно отримали «відкати», щоб не штрафувати власників барів за кращих клієнтів», - говорить Чорновіл. При цьому, на його думку, на число курців закон вплине мало.

«Цей закон побічно торкнеться кількості курців. Проблема у тому, що добути чітку статистику, скільки людей курять і хворіють, практично неможливо. Ті структури, які лобіюють антитютюнові закони, постійно змінюють статистику. Коли їм потрібні гроші, кількість курців в Україні «збільшується». Як тільки треба подавати звіт про виконану роботу, число курців «зменшується». Насправді основний удар по здоров'ю українців завдає не тютюн. У нас повністю припинилася боротьба проти алкоголізму, особливо дитячого, проти ГМО, проти забруднення повітря. Тому сказати, що щось сильно зміниться, не можу», - говорить нардеп.

Захисники борців за права курців взагалі охрестили цей закон «полюванням на відьом». «Цей закон – це середньовічне полювання на відьом. Те, чим займаються представники антитютюнової коаліції,– типове Середньовіччя. Закон дав міліції і всяким інспекціям ще одну можливість розвивати корупцію і тиснути на бізнес», - говорить представник Громадської ініціативи «Права курців» Юрій Палійчук.

Європейський досвід, за його словами, вже показав, що така заборона себе не виправдала і кількість курців не зменшилася. «У цивілізованій Європі ця практика не прижилася. Країни-члени ЄС починають відмовлятися від цієї норми. Зокрема, Швейцарія, яка на референдумі скасувала таку заборону, а в Ірландії та Греції влада пішла на поступки курцям і зменшила кількість місць з подібним обмеженням. Україна ж обрала «брежнєвський» шлях – заборонити, замість того щоб встановити відповідні механізми. Закон, який визначав 50% на 50%, чим він поганий? Я не розумію. Інша справа, що він не виконувався. Але де гарантія, що цей закон буде виконуватися?» - ставить риторичне запитання Палійчук, зазначаючи, що найбільше від цієї заборони потерпають не самі курці, а бізнес. «Вже зараз власники ресторанів кажуть, що почався відтік клієнтів. У Польщі за перші півроку дії подібного обмеження 2 тисячі закладів стали банкрутами. У боротьбі за права офіціантів і барменів у них же відбирають чайові, а можливо, і робоче місце», - вважає Палійчук. Ресторанний бізнес, на його думку, зазнає у 2013 році збитків, а на тютюнових компаніях закон майже не позначиться.

Таку ж думку ForUm`у висловили і в найбільшій тютюновій компанії в Україні. «Ми не можемо коментувати цей закон, тому що він ніяк нас не стосується. Це більше стосується самих курців і різних закладів», - зазначили у піар-службі.

Куди подітися курцям

Щоб дізнатися думку самих працівників місць громадського харчування та їхніх відвідувачів-курців, ForUm вирішив пройтися злачними місцями, де курять вже більше 20 років – пабам і кафе для творчої еліти.

 
 
 
 
У першому пабі, який працює у Києві вже 12 років, була розміщена інформація про дію нового закону щодо заборони куріння. «Ми скрізь розмістили наочну інформацію про заборону. Дехто обурюється, звичайно. Але постійні клієнти не встають і не йдуть. Вони розуміють, що це закон, і ми тут ні при чому. Найбільше радіють офіціанти – їм можна тепер у 2 рази рідше прати форму. Ну а ми особливих збитків не очікуємо. Для цього немає підстав. Зате тепер такі заклади будуть конкурувати один з одним за допомогою поліпшення інтер'єру і розширення меню. Це добре для самих покупців», - розповіла адміністратор пабу Тетяна.

 
Офіціанти дійсно виявилися задоволені. «Я офіціанткою працюю вже 5 років. І весь цей час доводилося працювати у задимлених приміщеннях. У нас же просто немає інших. Зараз, звичайно, краще. І волосся, і одяг не смердять димом. І сама ти не дихаєш цим. Я не курю, тому мені було складно. Клієнти не зовсім задоволені, але поки не було такого, щоб хтось встав і пішов. Вони бурчать, встають, беруть куртку і виходять курити на вулицю. Там холодно, тому, повертаючись, вони замовляють щось тепле», - говорить Олена.
 

Тим не менше, деякі офіціантки залишаються без чайових і бояться зовсім залишитися без роботи. Про це розповіла Настя, яка працює в одному із гламурних закладів Києва, де збирається вся творча еліта: від відомих журналістів до акторів і письменників. «У нас уже були випадки, коли цілі компанії людей вставали і йшли. Розумієте, у нас курили завжди. Тим більше, тут збирається богема. Ми залишаємося без чайових, а каси – без прибутку. Мало того, в силу своєї емоційності клієнти влаштовують скандали і погрожують більше не приходити до нас, а збиратися на квартирах. Хоча нам (офіціантам) тепер краще працювати. Раніше були мало не бійки за некурящі зали. Там хотіли працювати всі», - згадує дівчина.

 
Самі ж курці неохоче говорять на цю тему. Дехто обурюється зі словами: а не можна це було зробити влітку? А деякі вважають, що таким чином проблема куріння перекладається на простих громадян. На їхню думку, бари і ресторани повинні подбати про комфортні умови, у тому числі і для курців, які тепер змушені виходити палити на мороз.
 
 
Ресторатори, у свою чергу, обіцяють поставити якісь намети, а поки як мінімум встановити урни, щоб територія навколо закладу не перетворювалася на попільничку.
 
 
Як діяти некурящим, щоб захистити свої права

Заборонити законодавчо – це одне, а забезпечити реалізацію закону – це зовсім інше. Тому, якщо у ресторані, де ви перебуваєте, палять, ви можете:

1. Попросити адміністрацію закладу змусити курця припинити палити і виконувати норми закону. Якщо він курить без попільнички, то, як мінімум, смітить. Якщо ж попільничка стоїть – то штраф за неї складає від 1 до 10 тис. грн. Цю суму повинен буде заплатити власник, якщо ви зі своєю скаргою підете далі адміністрації закладу.

2. Якщо ж адміністрація не прислухалася до вашого прохання, то антитютюнова коаліція просить вас написати заяву у Книгу скарг та Держінспекцію з захисту прав споживачів. Тільки завдяки наявності такої скарги ця інспекція має право на позапланову перевірку.

3. Якщо курець, незважаючи на прохання загасити сигарету, продовжує палити, то ви вправі викликати міліцію, яка складе адмінпротокол на фізичну особу-порушника.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

819