Тільки від традицій, «прищеплених» радянськими мультиками – йти до лісу і самовільно рубати ялинку, - нині варто відмовитися. На відміну від «мультяшної», в реальному житті подібна практика карна. Подумайте, чи потрібен вам напередодні новорічних веселощів штраф від 274 до 1753 грн, та ще й кримінальна справа у «подарунок»? Отож бо... Тому краще вже слідувати давно встановленим принципам і берегти матінку-природу! До того ж фахівці-лісівники значно краще знають, яким ялинкам зимувати в лісі, а які відправляться прикрашати будинки українців.
Напередодні масової торгівлі новорічними королевами балу ForUm побував на території одного з лісництв Київської області, і навіть потрапив на майстер-клас з «биркування» ялинок.
Ось так без особливих зусиль звичайна ялинка перетворюється в законно зрубану і придатну для продажу. Справжня «спритність рук, і ніякого шахрайства».
За словами Павла Нінька, менеджера з електронного обліку, переконатися в тому, що ялинка була законно вирощена, цього року українці зможуть, не відходячи від каси. Він зазначає, що за рік була вдосконалена електронна система обліку деревини і тепер будь-який бажаючий через сайт yalinka.info може безкоштовно завантажити собі на мобільний телефон програму щодо встановлення походження хвойного дерева.
«Для того щоб перевірити законність продажу новорічної ялинки, ми можемо використовувати звичайний телефон. Встановлюємо безкоштовну програму і з її допомогою дізнаємося про місце походження лісової красуні. Для цього ми набираємо серію бирки, кожна з яких унікальна...
Варто відмітити, що самі бирки - «задоволення» не безкоштовне, але без них не бути законним торговцем. У той же час, за словами Віктора Сівця, проблеми з цього робити не варто. А для того щоб легально реалізувати новорічні ялинки, нічого надприродного робити не доведеться ні державним лісництвам, ні приватним підприємцям. Всі проходять єдину процедуру. «У кожній області управліннями лісового господарства створені «червоні лінії», куди можуть звертатися підприємці, які висадили новорічні плантації. Вони роблять заявку, після чого співробітники лісової охорони виїжджають на ці території для встановлення їх законності. Якщо ці плантації законно висаджені, підприємці купують чіпи, а представники лісового господарства вводять інформацію (серію і номер) в базу даних», - пояснює глава Держлісагентства. Крім того, він запевнив, що використання електронного обліку деревини жодним чином не позначиться на вартості новорічних ялинок. У Димерському держлісгоспі кажуть, що ціна бирок прийнятна.
Голова Держлісагентства України також не залишився осторонь від прогнозів ринкової ціни на новорічні ялини і сосни. На його погляд, ціни повинні бути в межах торішніх. «Ринкова ціна залежатиме, звичайно, від підприємців. Але я думаю, що вона повинна залишитися на рівні минулого року. Середня оптова ціна, за якою можуть придбати ялинки підприємці, - 50-52 грн. А ми пам'ятаємо, що торік ціна реалізації ялинок на ринках була, як мінімум, 80 грн. Чужі гроші, звичайно, краще не рахувати, але за умови, що середня оптова ціна буде 50 грн, я вважаю, що заробити 30 грн. на одній ялинці - це гарний прибуток для підприємця», - зазначив він.
А ось від практики оренди хвойних дерев цього року в столиці вирішили відмовитися. Нагадаємо, у попередні роки можна було взяти в оренду ялинку, висаджену в горщик, а після всіх гулянь повернути її в розплідник. За словами фахівців прес-служби Держлісагентства, населення на таку послугу реагувало неохоче, оскільки вона виявилася не дуже рентабельною. Зараз ця програма діє в декількох регіонах України. Серед них Одеська область. Але, як розповідають у Держлісагентстві, і там не так вже багато зацікавлених громадян.
Фахівці також зазначають, що держпідприємства заготовляють новорічні ялинки за 1-2 дні до реалізації. Великий запас в один момент не робиться. Працюють в силу надходження заявок від покупців або від підприємців. Адже важливо, щоб ялинка була свіжою, чого не гарантують браконьєри. «Приблизна реалізація ялинки після того, як її зрубано, - тиждень. Після цього ялинка ще близько двох тижнів простоїть в приміщенні. Звичайно, є певні рекомендації, які варто було б виконувати, щоб ялинка довше радувала око. Бажано вставити її у відро з піском і періодично поливати», - дає пораду глава Держлісагентства.
Для довідки:
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня № 665 затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, з проведенням щорічної індексації. Згідно з цією постановою за одне незаконно зрубане в лісі хвойне деревце діаметром пня:
до 10 см передбачається штраф на суму 189 грн.;
від 10,1 до 14 см - 333 грн.
від 14,1 до 18 см - 854 грн.
від 18,1 до 22 см - 1753 грн.
Згідно зі ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 - 170), а посадові особи від 7 до 12 неоподатковуваних мінімумів (119 - 204 грн). Отже, за незаконно зрубану ялинку лісопорушник повинен буде відшкодувати як мінімум 274 грн.
Тетяна Мацур, фото Віктора Ковальчука,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом