15 грудня у всіх районах Києва на спеціально організованих точках поблизу ринків офіційно стартує продаж новорічних ялин і сосен, вирощених у державних лісництвах. Кошлаті і «стрункі», високі і не дуже... У зимову пору року зелені лісові красуні користуються особливою «популярністю», адже без них важко уявити всю повноту чарівництва новорічних свят. З дитинства улюблена суміш ароматів лісової хвої та мандаринів - основа основ святкового настрою.
 
 

Тільки від традицій, «прищеплених» радянськими мультиками – йти до лісу і самовільно рубати ялинку, - нині варто відмовитися. На відміну від «мультяшної», в реальному житті подібна практика карна. Подумайте, чи потрібен вам напередодні новорічних веселощів штраф від 274 до 1753 грн, та ще й кримінальна справа у «подарунок»? Отож бо... Тому краще вже слідувати давно встановленим принципам і берегти матінку-природу! До того ж фахівці-лісівники значно краще знають, яким ялинкам зимувати в лісі, а які відправляться прикрашати будинки українців.
 
 
Напередодні «ялинкового» ажіотажу ForUm побував у лісі і довідався, коли ялинки «по місту мчатимуть», і як не стати «паличкою-виручалочкою» для браконьєрів? Отже, про все по порядку...
 
 
Нагадаємо усім, що з минулого року в Україні запрацював електронний облік деревини. За словами фахівців Державного агентства лісових ресурсів України, практика введення поштучного маркування та електронного обліку новорічних ялинок виправдала себе сповна, тому продовжиться і цього року. У зв'язку з цим купувати і продавати можна тільки ті ялинки, на яких прикріплені спеціальні бирки або, як їх ще називають, електронні чіпи. Інакше готуйте кишеню з грошима. Відповідати доведеться навіть тим, хто просто придбав ялину або сосну у браконьєрів.
 
 
Голова Держлісагентства України Віктор Сівець розповідає: «У 2011 році Президент України Віктор Янукович поставив два головні завдання: по-перше, люди не повинні купувати і приносити собі в дім радіаційно заражені ялинки, по-друге, не повинні знищуватися хвойні насадження нашої країни. Це було дуже непросте завдання, але в лісовому господарстві України все таки вдалося навести лад, зокрема, і в питанні законної реалізації новорічних ялин і сосен. Завдяки електронному обліку, торік від незаконної вирубки було врятовано понад 400 га плантацій новорічних ялинок», - говорить він.
 
 
У поточному році, за словами голови Державного агентства лісового господарства України, політику боротьби з браконьєрством продовжать. «Зроблені певні висновки і з метою охорони лісових красунь від незаконних вирубок Держлісагентством спільно з МВС видано наказ «Про взаємодію органів внутрішніх справ та державних органів лісового господарства з питань забезпечення охорони хвойних насаджень у передноворічний період 2013 року». Згідно з документом у всіх областях України при лісогосподарських підприємствах створюються бригади з працівників державної лісової охорони і представників органів МВС за участю природоохоронних органів. Крім цього, будуть здійснюватися цілодобові рейди у хвойних лісових масивах, а на дорогах, приміських залізничних станціях і в населених пунктах вводяться тимчасові пости для перевірки документів на право перевезення та продажу ялинок», - розповідає Сівець.
 
 

Напередодні масової торгівлі новорічними королевами балу ForUm побував на території одного з лісництв Київської області, і навіть потрапив на майстер-клас з «биркування» ялинок.
 
 
 
Костянтин Ковальчук - лісничий Кам'янського лісництва державного підприємства «Димерське лісове господарство» пояснює: «Бирка являє собою пластикову конструкцію, яка несе в собі інформацію про те, в якій області і яким підприємством вирощувалася дана ялинка. Вона кріпиться за допомогою пластикової стрічки до верхньої частини деревця таким чином, що потім її зняти практично неможливо. Саме в такому вигляді ялинки повинні надходити на реалізацію».
 
 

Ось так без особливих зусиль звичайна ялинка перетворюється в законно зрубану і придатну для продажу. Справжня «спритність рук, і ніякого шахрайства».
 
 

За словами Павла Нінька, менеджера з електронного обліку, переконатися в тому, що ялинка була законно вирощена, цього року українці зможуть, не відходячи від каси. Він зазначає, що за рік була вдосконалена електронна система обліку деревини і тепер будь-який бажаючий через сайт yalinka.info може безкоштовно завантажити собі на мобільний телефон програму щодо встановлення походження хвойного дерева.

«Для того щоб перевірити законність продажу новорічної ялинки, ми можемо використовувати звичайний телефон. Встановлюємо безкоштовну програму і з її допомогою дізнаємося про місце походження лісової красуні. Для цього ми набираємо серію бирки, кожна з яких унікальна...
 
 
...далі вказуємо номер бирки.
 
 
Натискаємо клавішу «ок» і задаємо пошук. І ось у нас з'явилася інформація: область заготовки - Київська і так далі», - показує Павло Нінько.
 
 
Фахівець зазначає, що бирки виготовлені зі стійкого пластику, а текст і штрих-код нанесені лазером, тому стерти їх неможливо навіть гострим предметом.
 
 

Варто відмітити, що самі бирки - «задоволення» не безкоштовне, але без них не бути законним торговцем. У той же час, за словами Віктора Сівця, проблеми з цього робити не варто. А для того щоб легально реалізувати новорічні ялинки, нічого надприродного робити не доведеться ні державним лісництвам, ні приватним підприємцям. Всі проходять єдину процедуру. «У кожній області управліннями лісового господарства створені «червоні лінії», куди можуть звертатися підприємці, які висадили новорічні плантації. Вони роблять заявку, після чого співробітники лісової охорони виїжджають на ці території для встановлення їх законності. Якщо ці плантації законно висаджені, підприємці купують чіпи, а представники лісового господарства вводять інформацію (серію і номер) в базу даних», - пояснює глава Держлісагентства. Крім того, він запевнив, що використання електронного обліку деревини жодним чином не позначиться на вартості новорічних ялинок. У Димерському держлісгоспі кажуть, що ціна бирок прийнятна.
 
 
«Ми чіпи закупили. Вони досить дешеві - 1 грн. 45 коп. Вже встигли виручити з продажу зелених красунь близько 24500 грн. Переважно до нас за ялинами приїжджають підприємці, але й населення періодично приходить. Ціна варіює від 35 і вище. Усе залежить від висоти ялинки. Є такі, які коштують і 100 грн., і 200 грн. У нас же є ялини і по 5-8 метрів», - розповідає головний лісничий Димерського лісового господарства Олександра Любаш.
 
 

Голова Держлісагентства України також не залишився осторонь від прогнозів ринкової ціни на новорічні ялини і сосни. На його погляд, ціни повинні бути в межах торішніх. «Ринкова ціна залежатиме, звичайно, від підприємців. Але я думаю, що вона повинна залишитися на рівні минулого року. Середня оптова ціна, за якою можуть придбати ялинки підприємці, - 50-52 грн. А ми пам'ятаємо, що торік ціна реалізації ялинок на ринках була, як мінімум, 80 грн. Чужі гроші, звичайно, краще не рахувати, але за умови, що середня оптова ціна буде 50 грн, я вважаю, що заробити 30 грн. на одній ялинці - це гарний прибуток для підприємця», - зазначив він.

А ось від практики оренди хвойних дерев цього року в столиці вирішили відмовитися. Нагадаємо, у попередні роки можна було взяти в оренду ялинку, висаджену в горщик, а після всіх гулянь повернути її в розплідник. За словами фахівців прес-служби Держлісагентства, населення на таку послугу реагувало неохоче, оскільки вона виявилася не дуже рентабельною. Зараз ця програма діє в декількох регіонах України. Серед них Одеська область. Але, як розповідають у Держлісагентстві, і там не так вже багато зацікавлених громадян.
 
 
 

Всього ж підвідомчі підприємства Держлісагентства у грудні нинішнього року можуть поставити для реалізації близько 1 млн дерев. Крім того, є також гілки хвойних порід для створення новорічних композицій. За словами голови Державного агентства лісових ресурсів України, ця цифра відповідає ринковим потребам покупця. «Торік лісогосподарськими підприємствами було реалізовано 735 тис. новорічних ялинок на суму понад 32 млн грн. І ще 200 тис. були реалізовані іншими підприємствами», - підкреслив Віктор Сівець.
 
 

Фахівці також зазначають, що держпідприємства заготовляють новорічні ялинки за 1-2 дні до реалізації. Великий запас в один момент не робиться. Працюють в силу надходження заявок від покупців або від підприємців. Адже важливо, щоб ялинка була свіжою, чого не гарантують браконьєри. «Приблизна реалізація ялинки після того, як її зрубано, - тиждень. Після цього ялинка ще близько двох тижнів простоїть в приміщенні. Звичайно, є певні рекомендації, які варто було б виконувати, щоб ялинка довше радувала око. Бажано вставити її у відро з піском і періодично поливати», - дає пораду глава Держлісагентства.
 
 
ForUm, у свою чергу, бажає, щоб лісова красуня не тільки наповнила ваше житло казковим і таємничим подихом природи, але і принесла щастя, яке залишиться у вашому будинку весь наступний рік. Головне, врахуйте під час покупки всі вищезгадані нюанси.

Для довідки:

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня № 665 затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, з проведенням щорічної індексації. Згідно з цією постановою за одне незаконно зрубане в лісі хвойне деревце діаметром пня:
до 10 см передбачається штраф на суму 189 грн.;

від 10,1 до 14 см - 333 грн.
від 14,1 до 18 см - 854 грн.
від 18,1 до 22 см - 1753 грн.
Згідно зі ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 - 170), а посадові особи від 7 до 12 неоподатковуваних мінімумів (119 - 204 грн). Отже, за незаконно зрубану ялинку лісопорушник повинен буде відшкодувати як мінімум 274 грн.

Тетяна Мацур, фото Віктора Ковальчука,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

824