Cтатті

Центр дитячої кардіології та кардіохірургії: там «лагодять» маленькі серця

Центр дитячої кардіології та кардіохірургії: там «лагодять» маленькі серця

Щороку в Україні народжується понад 4 тисячі дітей з вродженими вадами серцево-судинної системи. Багатьом із них медична допомога необхідна буквально у перші ж дні життя. У Київському науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії ці «помилки природи» виправляють кращі українські фахівці. Причому на сьогоднішній день це єдина установа, де маленьким пацієнтам можуть надати таку допомогу безкоштовно. На власні очі подивитися на роботу центру відправився ForUm.

Лікар-психолог при науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії Анастасія Касьянова проводить нам невеличку екскурсію.

Виявляється, що будівля на вулиці Чорновола, у якій займаються благородною справою порятунку дитячих життів, веде свою історію ще з 30 січня 1904 року. Саме тоді була відкрита перша у Києві безкоштовна лікарня для малозабезпечених городян, яка називалася: "Безкоштовна лікарня цесаревича Миколи для чорноробів". Приймальна амбулаторія була у центральному корпусі (тепер тут лікарня «Охматдит»).

Засновником і організатором лікарні був Микола Терещенко – голова легендарної родини купців-промисловців і меценатів, девізом життя яких було служіння на благо Вітчизни і прагнення до суспільної користі. За перші десять років існування лікарня прийняла і надала допомогу у терапевтичному, хірургічному, легеневому та інфекційному відділеннях близько 9 тисячам хворих, а з 1921 року була перепрофільована під дитячу лікарню.

У 2003 році рішенням Міністерства охорони здоров'я України відділення кардіохірургії та реанімації новонароджених при ІССХ ім.Амосова, яке існує у незалежній Україні з 1992-го року, реорганізували у самостійний заклад – науково-практичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Його очолив доктор медичних наук, кардіохірург Ілля Ємець, який першим в Україні провів радикальну корекцію вади серця одномісячному пацієнтові. А через три роки центр переїхав у будівлю старовинної громадської лікарні по вул.Чорновола, 28/1.

У грудні 2010 року було відкрито другий корпус Центру по вул.Мельникова, 24. Сьогодні у ньому надають допомогу дорослим пацієнтам, які у дитинстві пережили операцію на серці.

«Сьогодні наша клініка підтримує давні традиції – все лікування для дітей проводиться безкоштовно. Щороку в Україні народжується понад чотири тисячі малюків з вродженими вадами серця. І всі вони звертаються у наш центр за допомогою. Значній кількості діток оперативне втручання необхідне ще у перші години життя. Якщо цього не зробити, вони можуть просто померти», - розповідає Анастасія Касьянова.

 
 
 
Завдяки розвитку сучасної медицини діагностувати вроджений порок серця у дитини можна ще на стадії ранньої вагітності мами.

«Сьогодні, якщо у вагітної жінки є хоч найменші побоювання щодо свого майбутнього малюка, вона може зробити пренатальне ЕХО-КГ. Це діагностика вродженої вади серця у плода, починаючи з 14 тижня вагітності. Вона підкаже матері, як краще спланувати пологи. Можливо, буде необхідно підготуватися до того, щоб дитину відразу після народження відвезли у центр і передали в руки команді лікарів», - пояснює нам Анастасія Касьянова біля кабінету ЕХО-КГ.

 
 
Хол центру побудований за прикладом сучасних дитячих медичних центрів. У ньому передбачене все для відпочинку батьків з дітьми у період нелегкого очікування. Соціальна служба влаштовує тут для маленьких глядачів різні концерти з аніматорами та клоунами, щоб хоч якось згладити стрес, якому піддаються діти, які потрапили у лікарню.
 
 
У кабінеті рентгенографії.
 
 
 
 
 
Лікар обстежує маленького пацієнта.
 
 
Також у центрі проводять магнітно-резонансну томографію для дітей, що дає можливість встановити наявність або відсутність пухлини, встановити її місце розташування і оцінити взаємодію з навколишніми тканинами, точно визначати форму і структуру пухлинного утворення. Однак на сучасний магнітно-резонансний томографічний апарат нам не вдається подивитися – у кабінеті проходить процедуру штучної вентиляції легенів дитина, яка перебуває у комі.

Як розповідає нам Анастасія Касьянова, більшість дітей проходять МРТ до і після операції.

«Всі операції дуже складні і тривають від семи до десяти годин, з використанням апарату штучного кровообігу. Його використання залишає ризик інсультів або уражень центральної нервової системи. Тому якщо у дитини виявляються подібні проблеми, її відправляють на лікування до невропатолога. Однак ці моменти з віком проходять, діти ведуть здоровий спосіб життя, і тільки маленький косметичний шов нагадує про те, що у дитинстві вони пережили таку трагедію».

Всюди на стінах клініки – дитячі малюнки та фотографії з подяками за врятовані життя.

 
 
 
Лікар відділення Надія Рукицька розповідає про те, що щодня у центрі проходить від п'яти до семи операцій.

«У нас 5-7 наркозів на день, від новонароджених – до дітей 18-ти років. Також зараз дуже багато дітей із захворюваннями психічної сфери. Але в основному ми займаємося серцевими захворюваннями – вродженими і набутими, кардіоміопатією. На даний момент тільки у нас в центрі роблять серйозні дослідження дітям від 0 до 18 років різного рівня тяжкості. Відповідне обладнання у нас поки не виробляють, тому закуповуємо німецьке, з сучасним програмним забезпеченням».

 
 
Діти у реанімаційній палаті.
 
 
 
 
 
Також у центрі крім звичайних операцій проводять рентгенендоваскулярні, головна перевага яких – відсутність шрамів
Про сучасні технології нам розповів ендоваскулярний хірург науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії Микола Хрущ:

«Механізм ендоваскулярної операції полягає у тому, що у дефекти серця вставляються так звані окклюдери, які їх закривають. Ендоваскулярна терапія за ефективністю дорівнює хірургічному втручанню. Але особливість у тому, що встановлення окклюдерів відбувається безкровно, за допомогою проколу, а не розрізу – через судини ніг, через стегнову артерію і вену. Буквально через кілька днів після такої операції дитину вже можна виписувати. Для малюків це набагато легше, немає тяжкого наркозу та інтубації трахеї, скорочується час перебування у стаціонарі, плюс косметичні переваги – не залишається шраму».
 
 
 
За словами хірурга, для проведення ендоваскулярних операцій потрібно близько 300 апаратів на рік тільки для одного центру. Однак окклюдери дуже дорогі. За кордоном такі операції фінансуються державою, у нас же все поки тримається на благодійництві.

Так, центр дитячої кардіології та кардіохірургії проводить різні акції, найвідоміша із яких – «Пробіг під каштанами». У ній беруть участь уже прооперовані у центрі діти, а також усі бажаючі допомогти пацієнтам з допомогою внесків.

А 30 листопада у Науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії втретє пройшов благодійний аукціон «Художники – дітям», метою якого є збір коштів на підтримку дітей з порушеннями серцево-судинної системи. У цьому році продали 90% робіт, виставлених на аукціон, завдяки чому для нового обладнання було зібрано приблизно 94 тисяч грн.

 
 
 
 
 
Лікарі центру колись врятували життя немовляті Анні-Марії, і сьогодні вона прийшла на аукціон, щоб разом з рідними допомогти іншим дітям.
 
 
Сьогодні науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії є еталоном надання медичної допомоги дітям.

Як ми самі могли переконатися, тут працюють не лише найкращі спеціалісти та використовуються найсучасніші технології – тут кожен лікар переживає за життя дитини, неначе б це була його власна. І кожен із них робить все, щоб виправити чергову «помилку природи». Саме за це хочеться щиро подякувати всім співробітникам центру і побажати їм на довгі роки зберегти свої золоті руки і воістину золоте серце.