Американська компанія Westinghouse була вимушена піти з ринку ядерного палива Чехії через «нездатність виконати вимоги з якості». Про це в інтерв'ю тижневику Euro заявив колишній прем'єр-міністр країни Мірек Тополанек, коментуючи хід міжнародного тендеру на добудову АЕС «Темелін», в якому беруть участь Westinghouse і чесько-російський консорціум «МИР-1200».

Політик також розкритикував лобістські зусилля, що вживаються американською компанією в боротьбі за ядерний ринок Чехії:

«Американці своїм інтересом до АЕС «Темелін» ініціювали саморозпад чеської політики і юстиції. Якщо вже говорити відверто, то значна частина так званих «збройових афер», пов'язаних з американцями (закупівля для армії автомобілів Tatrа або бронетранспортерів Pandur), була, з моєї точки зору, ініційована штучно саме завдяки тиску американців та їхнього інтересу до того, щоб поставити в ЧР свої винищувачі F16 замість Gripen і добудувати АЕС "Темелін".

На думку Мірека Тополанека, пропозиції Westinghouse і консорціуму «МИР-1200» мають як свої переваги, так і свої недоліки. Однак, головне питання полягає в тому, наскільки реалізація цих пропозицій вплине на енергетичну незалежність Чеської Республіки.

«З моєї точки зору, російські блоки на АЕС «Темелін» не підвищують ризику з точки зору стратегічної безпеки для ЧР», - заявив екс-прем'єр-міністр країни.

Westinghouse є одним з двох постачальників ядерного палива на АЕС України. Навесні 2012 року, під час ремонтної кампанії на другому і третьому енергоблоках Южноукраїнської АЕС було виявлено формозміни тепловиділяючих збірок ТВЗ-W виробництва американської компанії.

У зв'язку з інцидентом Державна інспекція ядерної та радіаційної безпеки України ввела заборону на експлуатацію палива Westinghouse на АЕС країни. Розслідування причин інциденту на Южноукраїнській АЕС триває.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

295