Ажіотаж навколо курсу іноземної валюти штучно підігрівається спекулянтами. Про це в інтерв'ю «Урядовому кур'єру» заявив голова Комітету із запобігання проведенню недобросовісних валютних операцій Нацбанку Юрій Горшков.

«У нас стандартно під вибори народ починає переживати, що щось станеться з національною валютою, хоча практика вже неодноразово показувала, що не відбувається нічого дивного. Ті коливання, які відбуваються на ринку, вписуються з величезним запасом у загальноприйняті економічні норми», - зазначив він.

За словами Горшкова, напередодні цих подій починають з'являтися статті псевдоексперти, що все пропало, курс буде 12. «Чому - не зрозуміло. Ніяких пояснень, жодних економічних висновків. Інформація якщо і з'являється, то псевдоекономічна. І знову ж таки, вона з'являється в жахливо обрізаному і спотвореному вигляді, і судити по ній про реальну ситуацію в економіці абсолютно неможливо», - вважає фінансист.

«Оскільки тема курсу в нас традиційно популярна, її, звичайно, починають розкручувати засоби масової інформації, передруковувати, йдуть заяви по радіо, періодично потрапляють в новини на телебаченні. Тобто так чи інакше вся ця інформація доходить до простого народу», - підкреслив голова комітету.

Представник НБУ зазначив, що оскільки люди переживають за свої заощадження і накопичення, починає зростати ажіотаж навколо іноземної валюти.

«Трохи пізніше з'являється заява про те, що, так, звичайно, 12 не буде, але 10 - залізно, все пропало, з завтрашнього дня ми неухильно будемо бачити зростання курсу. Звичайно, хтось більше схильний до паніки, хтось менше, люди кидаються купувати», - заявив він.

За словами Горшкова, після цього починається друга частина схеми. «Людина приходить в обмінник і каже: дайте мені 500 доларів. А в обміннику виставлений курс, наприклад, 8,05. Йому кажуть: вибачте, ми не можемо 500 продати по 8,05, можемо тільки 200. У людини одразу виникає питання: а чому ви не можете продати мені всі 500? Йому відповідають: ну по 8,10. І йде апробація кожного окремо взятого клієнта. Якщо більшість спрацювало на 8,10 - це означає, що можна сміливо ставити курс 8,10 і намагатися продавати ще дорожче», - зазначив голова комітету.

Фінансист підкреслив, що окремі банки також починають притримувати валюту в касі. «Люди приходять, просять продати її, а їм відповідають: вибачте, у нас немає. А якщо дорожче? - Цікавляться. Кажуть: на жаль, не можемо. Людину готують до того, щоб вона була здатна заплатити ще більше, ніж зазвичай. Що відбувається? Досягається пік, на ньому продається ще якась маса валюти. Після цього всі заяви про те, що все погано, все пропало, - звичайно, зникають», - заявив представник Нацбанку.

«Що відбувається далі? Статті псевдоексперти зникають. Через день-два починають з'являтися матеріали про те, що був стрибок, але, схоже, що все добре. Так, невелике зростання сталося, але далі буде все нормально. Люди, особливо ті, які схильні до паніки, починають здавати валюту, і, по суті, триває наростаючий хвилеподібний рух, тільки вже вниз. Тобто, що сталося? Людина купила долар по високій ціні і продала за низькою. Різниця, прибуток, пішла в кишеню валютних спекулянтів», - підсумував Горшков.


Нагадаємо, згідно із законопроектом № 11433, автором якого є голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутинник, до переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування пропонується додати фізичних осіб, які здійснюють операції з продажу іноземної валюти за готівкову гривню. Збір буде розраховуватися за офіційним курсом гривні до іноземних валют на день здійснення операції. Ставка збору становитиме 15%.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

264