Медики ще з початку осені прогнозують зимову епідемію грипу в Україні. А це знову загрожує тисячами лікарняних, напруженою роботою медиків і карантином у школах, що вже полюбився підліткам. Незабаром з рекламою, яка говорить, що «Свято наближається», з'являться ролики про чудодійні засоби, що обіцяють швидке одужання або чарівні властивості імунітету. В аптеках почнуть закуповувати сиропи від кашлю, а на ринках - мед.
 
Зимова епідемія грипу стала таким же традиційним доповненням до Нового року, як і мандарини з феєрверками. Лікарі всього світу ламають голови, щоб придумати універсальний засіб, який вилікує від такої простої, але витратної хвороби, як грип. Але вірусні захворювання так швидко мутують, що, придумавши вакцину від одного штаму грипу, вчені тут же сідають за розробку наступної.

Епідемія грипу в Україні-2013

Про традиційну грудневу епідемію представники МОЗ почали говорити практично з 1 вересня. В Україні очікується дві хвилі: у грудні 2012-го і лютому 2013 р. «За даними ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського, НАМН України» і враховуючи ситуацію, що склалася в світі з грипу, у наступному епідемічному сезоні 2012-2013р. в Україні прогнозується циркуляція вірусів грипу А (H3N2), а саме - нового штаму А/H3N2/Вікторія/361/2011, а також нового для України штаму вірусу грипу B/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/Н1N1/Каліфорнія/2009 (свинячий грип), але його роль в епідемічному процесі буде другорядною», - повідомили ForUm`у в МОЗ.

Тим часом цього року медики налаштовані оптимістично. Масової епідемії як такої в Україні не очікується. Швидше за все, з приходом зими слід чекати підйомів захворюваності на грип та ГРВІ. Це залежатиме від погодних умов, від температурного режиму в школах, від своєчасної профілактики і від кількості вакцинованих людей. Але у СЕС запасаються необхідними засобами вже зараз. «Чи буде епідемія - сказати складно, але у зв'язку з тим, що змінені два штами вірусу в сезонних вакцинах, ми прогнозуємо значну епідемічну інтенсивність процесу цього року, тому що торік і позаторік були однакові штами вірусу грипу. Але населення ми все таки попереджаємо, що може бути значний інтенсивний процес захворювання, який може перерости в епідемію. Сьогодні ми бачимо, що прийшли штам А/Victoria/361/2011 (H3N2), штам В/Wisconsin/1/201, тобто нові віруси, до яких немає імунітету ні від вакцин, ні від тих, що перехворіли», - сказав начальник відділу державного санітарного нагляду СЕС України Василь Ляшко.

З цим згоден і головний лікар київського міського центру здоров'я Отто Стойка. «Можливо, цього року епідемія грипу і мине Україну. Зараз епідпоріг не перевищено. І 69% хворих на грип та ГРВІ - це діти. Найвищий рівень захворюваності серед усіх регіонів - у Києві», - сказав він, зазначивши, що у випадку з захворюваністю в столиці зіграла роль осіння міграція.

Сходяться медики України і в думці, що єдиною ефективною профілактикою грипу є вакцина. І все таки, українці вакцинуватися не поспішають. Чи то галас навколо самого слова «вакцина» не влігся, чи то не хочуть витрачати на це свої гроші. А можливо, просто сумніваються, що вакцина допоможе не заразитися. «Жодна вакцина не дає 100-відсоткової гарантії, що ви не заразитеся. Але вона гарантує відсутність важких ускладнень. Грип сам по собі не страшний, але його ускладнення можуть призвести до смерті. Після вакцини захворіти ви можете, але це полегшить перебіг хвороби і вбереже від ускладнень. Однак ви можете зробити вакцину від трьох очікуваних цього року штамів, а прийде, наприклад, якийсь четвертий. Я для себе поки сама не вирішила, чи варто вакцинуватися», - розповіла лікар-педіатр Ганна Горбань.

Але подумати про своє здоров'я і постаратися попередити захворювання все таки варто. Лікування від грипу може обійтися дорого, тому зайнятися профілактикою буде дешевше. Вакцина ж разом з обов'язковою консультацією лікаря-терапевта обійдеться близько 200 грн.
Кому потрібна вакцина?

Всі три очікувані штами грипу увійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу на 2012-2013 рр.. як рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин, а саме: A/Каліфорнія/7/2009 (H1N1) - подібний вірус; A/Вікторія/361/2011 (H3N2) - подібний вірус; B/Вісконсін/1/2010 - подібний вірус.

У МОЗ зазначають, що в передепідемічному щодо грипу сезоні 2012-2013рр. рекомендовано проводити щеплення зареєстрованими в Україні, згідно з чинним законодавством, грипозними вакцинами особам, які належать до груп ризику, щоб уникнути ускладнень і можливих летальних випадків. Але вакцинуватися потрібно і тим, хто просто не хоче в черговий раз захворіти з усіма наслідками. «Вакцинопрофілактику грипу потрібно починати з жовтня 2012 року», - попереджає МОЗ.

Медики просять бути особливо обережними українців, які входять до так званої «групи епідемічного ризику». Це лікарі та персонал медичних установ; військовослужбовці, працівники ДАІ і т.д.; особи, які доглядають за хворими на грип вдома; вагітні та жінки, які, ймовірно, перебуватимуть в стані вагітності під час епідемії грипу; діти з 6-місячного віку і особи після 60 років; трудові колективи підприємств, установ, організацій; особи, які перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках пристарілих, будинках дитини тощо); діти загальноосвітніх закладів; персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та будинків для престарілих тощо; робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особи, які перебувають у контакті з великою кількістю людей.

Станом на 14.09.2012 р. на території України дозволені до застосування в сезоні можливого епідемічного підйому захворюваності на грип 2012/2013 наступні вакцини для профілактики грипу: FLUARIX ™ / Флюарикс ™- інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу, термін придатності до 09.07.13 ; Інтанза * 15 / Інтанза * 9 (Intanza * 15 / Intanza * 9) - спліт-вакцина для профілактики від 15.08.11, термін дії до 15.08.16; ІНФЛУВАК ® / INFLUVAC ® - вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, термін дії до 22.09.13.

Проходили процедуру державної реєстрації (перереєстрації) медичних імунобіологічних препаратів наступні вакцини для профілактики грипу епідемічного сезону 2012/2013 рр.: Ваксигрип / VAXIGRIP - спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, виробництва ТОВ «Фармекс груп» (фасування із форми «in bulk» фірми -виробника Санофі Пастер С.А., Франція); Ваксигрип / VAXIGRIP - спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція.

Що? Де? Почому?

Щепитися від грипу можна у районних поліклініках. Але на прикладі Києва кореспондент ForUm`у переконався, що самі вакцини є не у всіх державних прищепних кабінетах. Іноді в реєстратурі відразу ж зізнаються, що у них вакцин немає, але є в приватних клініках. Платити за цю послугу доведеться все одно, де б ви не вирішили її зробити - у приватній чи державній клініці. Процедура вакцинації з консультацією медиків обійшлася нам в одній з київських приватних клінік у 200 грн.

Перед безпосередньою вакцинацією необхідно пройти консультацію лікаря-терапевта. Тільки він може виписати рекомендацію, без якої медсестра не має права нічого нікому гарувати. Терапевт не оглядає в звичному розумінні слова, а проводить опитування. Щепитися не можна людям, у яких є алергія на білок, адже самі вакцини робляться саме на його основі. Також лікар-терапевт може заборонити вам робити цю процедуру, якщо ви на даний момент чимось хворі. А це перевіряється елементарно - за допомогою термометра. Якщо температура тіла перевищує 36,6, то потрібно шукати причини. Якщо ж ви здорові і немає алергії, то готуйте верхнє передпліччя, в яке і робиться укол.
 
 
Після того як терапевт переконався у вашому гарному самопочутті, він разом з вами вибирає вакцину. Кореспонденту ForUm`у лікар порадив скористатися Інфлуваком, основу якого складає токсин. За його словами, з цією вакциною процес прищеплення повинен був пройти м'якше для організму. Хоча особливої ​​різниці, як зізнається медик, між ними немає. Тому після того, як лікар підписує дозвіл, медсестра дістає з холодильника коробку з уже наповненим дозою вакцини шприцем. Так що ніяких ампул ви не побачите.
 
 
 
Перед щепленням лікар попередив, що протягом декількох днів може спостерігатися слабкість і біль у місці уколу. Обов'язковою умовою вакцинації є письмова угода пацієнта, якою він зобов'язується особисто повідомити лікарю при виникненні можливих ускладнень у вигляді тривалих болів у місці уколу, затвердінні при пальпації і якщо температура буде вище 37 градусів. Як розповів нам терапевт, у його практиці ще у жодного пацієнта подібних ускладнень не було. Та й проходити цю процедуру рекомендують навіть вагітним жінкам. Тому він порадив робити щеплення, навіть незважаючи на те, що 100-процентної гарантії вони не дають. Але такої гарантії не дає навіть презерватив, тому поставитися до себе дбайливо все таки варто. І зробити це краще заздалегідь, тобто прямо зараз, адже імунітет виробляється через 2 тижні після уколу і діє на період до 8 місяців.
 
 
 
«МОЗ попереджає»: При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є: підвищена температура тіла; біль у горлі; кашель; нежить; біль у м'язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря - його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Але якщо стан хворого погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою його життя. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні.
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

- Антибіотиків - вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями, вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому;

- Гомеопатичних препаратів - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, у тому числі і грипу;

- Імуностимуляторів, імуномодуляторів, які закликає нас купувати реклама, - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу;

- Народних засобів - лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють.

Тетяна Григор'єва, фото Віктора Ковальчука,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

866