Єврокомісія представила план щодо подальшого розвитку єдиного економічного і валютного союзу, до якого належать всі країни ЄС, за винятком Великобританії і Данії, які раніше відмовилися від намірів приєднатися до зони євро.
На першому етапі - від півроку до півтора років - країни повинні узгодити наділення Європейського центрального банку (ЄЦБ) наглядовими повноваженнями та ініціювати механізм прямого викупу банків через ESM.
Після узгодження семирічного бюджету ЄС сторони приступлять до створення прообразу окремого бюджету валютного блоку - фонду «інтеграції та підвищення конкурентоспроможності», кошти якого використовуватимуться для «прискорення структурних реформ». Країни зможуть розраховувати на допомогу в обмін на виконання низки умов, прописаних в окремих «контрактах» з Єврокомісією, пише «Коммерсант-Україна».
У середньостроковій перспективі (від 18 місяців до п'яти років) в Єврокомісії розраховують на зміну Лісабонського договору і випуск єдиних євробондів. Такій політиці, яка припускає непряме фінансування «проблемних країн» за рахунок більш стійких економік, чинять опір Німеччина, Австрія та Нідерланди.
Передбачається, між тим, створення єдиного казначейства - своєрідного міністерства фінансів на базі Єврокомісії, яке буде наділятися повноваженнями щодо контролю над збором і витратами податків.
На фінальній стадії створення EMU (через п'ять років) має бути сформований єдиний бюджет зони євро, з якого учасниці блоку при необхідності зможуть отримати фіскальну підтримку. При цьому відбудеться «остаточне усуспільнення публічних боргів окремих держав».
Остаточна версія документа, яку належить узгодити з главами Європейської ради і Єврогрупи, буде обговорюватися лідерами ЄС на саміті 13-14 грудня, тоді ж сторони вживатимуть другу спробу затвердити семирічний європейський бюджет, який в Єврокомісії пропонували наростити до 1 трлн. євро.
На грудень перенесено і наділення ЄЦБ функціями нагляду над системно-важливими і великими національними банками. Не визначені критерії віднесення банку під контроль ЄЦБ: вивчається як критерій суми активів - від 2,5 млрд. до 20 млрд. євро, так і прив'язка активів до частки ВВП.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом