Розміщення єврооблігацій урядом є ринковим заходом щодо підтримання курсу гривні.
Таку думку, як передає кореспондент ForUm'у, під час круглого столу на тему «Ідеальний обмін валют: експертний брейнстормінг» висловив начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль" Дмитро Сологуб.
«Сьогодні 80-90% населення тримає заощадження в іноземній валюті. Багато отримують заробітну плату в валюті. Обсяг заощаджень за деякими даними складає 50-70 млрд доларів, а це серйозне питання держбезпеки», - сказав Сологуб.
Однозначного вирішення, на думку аналітика, цієї проблеми немає, але в розмовах усе частіше йде мова про введення режиму більш плаваючого обмінного курсу. Це те, що, в принципі, і повинно відбуватися. Якщо ми подивимося на експертне середовище міжнародної організації і візьмемо до уваги заяву Національного банку України, то всі розуміють, що якихось економічних переваг режиму фіксованого обмінного курсу зараз практично не залишилося», - сказав він.
Він також зазначив, що у передвиборний і поствиборчий період Україна знаходиться в такій точці кульмінації, коли, з одного боку, погіршуються фундаментальні тенденції української економіки, пов'язані з платіжним балансом, зростає дефіцит торгового балансу, приплив капіталу не такий високий, а з іншого боку, все це обумовлюється і посилюється девальваційними очікуваннями населення.
За його словами, у зв'язку з цим виникає питання про вирішення даної проблеми.
«Необхідно продовжувати утримувати курс в основному адміністративними заходами. Ринкові заходи сьогодні також застосовуються. Візьмемо, наприклад, розміщення єврооблігацій урядом у понеділок. Це був більш-менш ринковий захід з підтримки курсу гривні і бюджету. Адміністративні заходи в даній ситуації, в якій опинився НБУ (падаючі резерви, недовіра до валюти), будуть ефективні для підтримки гривні в найближчі 1-2 місяці», - сказав він.
Аналітик також додав, що перехід до режиму більш гнучкого курсоутворення повинен відбуватися, коли немає високого девальваційного тиску на валюту.
«Завдання НБУ - підтримати курс гривні адміністративними заходами для того, щоб на якомусь етапі зробити його більш гнучким. За нашими прогнозами навіть на етапі, коли не буде таких великих девальваційних очікувань, гривня, швидше за все, може незначно ослабнути. Але всі повинні розуміти, що мова не йде про 2008 рік, коли рівень девальвації був значно вищий. Зараз ситуація інша і з платіжним балансом, і з самою динамікою обмінного курсу. Мова йде про цифри в 10-15%. Ці дані відповідають фундаментальним тенденціям українського платіжного балансу», - сказав Сологуб.
За його словами, перехід до плаваючого курсу технічно не такий складний. Він також висловив припущення, що, найімовірніше, складовою переходу до плаваючого курсу буде укладення угоди з МВФ, яке, «судячи з останніх даних української економіки, є практично безальтернативним».
Тетяна Мацур,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом