Незабаром світові ЗМІ повідомили, що ВПС Ізраїлю розкидали над північчю сектора Газа листівки, в яких міститься заклик до жителів регіону, чиї будинки знаходяться поруч з ізраїльським кордоном, якомога швидше евакуюватися. Чи означає це, що незабаром почнеться наземна операція і Ізраїль введе свої війська в сектор Газа, влада країни не повідомляє.
Наскільки небезпечною може виявитися наземна операція, як переживають військовий конфлікт ізраїльтяни і як влада країни захищає своїх громадян, ForUm'у розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Реувен Дін Ель.
- Пане посол, яка ситуація сьогодні в Ізраїлі?
- Зараз для ізраїльтян нічого незвичного не відбувається, на жаль. Південні міста Ізраїлю, прилеглі до сектору Газа, регулярно піддаються ракетному обстрілу. ХАМАС обстрілює Ізраїль ракетами «Касам» або «Фаджр», а Ізраїль збиває ці ракети за допомогою системи протиракетної оборони «Залізний купол». Запустили в роботу цю систему тільки торік - перший комплекс «Залізного куполу» встановлений під містом Беер-Шева. Ще два комплекси - під Ашкелон і Ашдод.
- Тобто, поряд з містами, які найбільше страждають від обстрілів?
- Ашкелон, Сдерот, Ашдод страждають регулярно, і на їхню територію припадає основна маса обстрілів. На сьогоднішній день ми змушені говорити і про те, що під обстрілом знаходяться також Тель-Авів, Рішон ле Ціон і навіть Єрусалим.
Статистика така: у 2011 ХАМАС випустив по Ізраїлю близько 390 ракет. Результат цих обстрілів - троє ізраїльтян загинули і 38 поранені. За десять місяців цього року ХАМАС випустив по Ізраїлю 573 ракети. З 14 листопада, коли був ліквідований Ахмад Джабарі (лідер бойового крила ХАМАС - Ред.), загинули троє ізраїльтян і 45 були поранені.
Але мала кількість жертв - це не наслідок того, що ХАМАС погано цілиться. Наша держава вживає всі можливі заходи, щоб убезпечити своїх громадян. І мова йде не тільки про проведення військових операцій або встановлення системи ПРО. В Україні, наприклад, не знають, що ось уже тридцять років, як у нас зводяться будинки з особливим плануванням: одна кімната в будинку обов'язково повинна бути укріплена більше, ніж інші. Це потрібно для того, щоб сім'я могла сховатися в квартирі, якщо не встигає спуститися в притулок.
- А які втрати в секторі Газа?
- Втрати в Газі, звичайно, незрівнянно більші. Але втратами не можна мірятися. Від цього конфлікту страждають всі. Ми намагаємося уникнути даремних жертв, але, на жаль, ми живемо в такому регіоні, де військова стриманість у відповідь на агресію розцінюється як прояв слабкості. Усі закликають нас до стриманості. Ми ж не можемо у відповідь на одну ракету, що прилетіла з боку Гази, випускати теж тільки одну. Це абсурд. Ми обчислюємо не кількість жертв, а те, наскільки ефективно Ізраїль здатний захистити своїх громадян.
- Чи є в Ізраїлі паніка? Чи покидають ізраїльтяни свої домівки?
- Ніякої паніки серед населення південних міст немає. Але люди, звичайно, страждають, порушений весь ритм їхнього життя, не працюють школи, садки, всі турбуються про своїх близьких.
- У разі прийняття рішення про початок наземної операції, чи буде ізраїльська армія наносити удари по житлових районах сектора Газа? Наскільки великий ризик, що постраждають або загинуть мирні жителі цієї території? І наскільки це небезпечно для ізраїльських солдатів?
- Наземна операція більш щадна для мирного населення, ніж ракетна чи авіаудари. Звичайно, ми володіємо достатніми можливостями для того, щоб ліквідувати терористичні інфрастуктури ракетними ударами. Але проведення наземної операції - це більш гуманне рішення, яке дозволяє уникнути руйнувань і масових жертв серед мирного населення. І, звичайно, в цьому випадку прогнозовано зростуть наші втрати серед військовослужбовців. Це неминуче. Якщо ми йдемо на такий крок - це і є прояв нашої стриманості і нашої відповідальності. І все таки, ми сподіваємося, що ще можна уникнути такого варіанту розвитку подій.
- Нещодавно прозвучала заява лідерів ХАМАСу про те, що вони збираються відновити терористичну діяльність на території Ізраїлю. Чи підсилює влада заходи безпеки?
- ХАМАС ніколи не говорив, що він припиняє терористичну діяльність проти нашої держави, так що і в цій заяві немає нічого нового для нас. Більш того, ХАМАС взагалі не визнає Держави Ізраїль. Мета ХАМАСу, від якої він не відмовляється, - це ліквідація незрозумілого йому «сіоністського утворення».
- Бойові дії призвели до скорочення туристичних потоків?
- Туристичний потік за цей рік стабільно зростав, у тому числі і з України. У порівнянні з минулим роком, кількість туристів-українців зросла на 51%. А за весь період з початку січня по жовтень 2012 р. Ізраїль відвідали більше трьох мільйонів туристів з усього світу. Ми захищаємо наших туристів так само, як і захищаємо своїх громадян.
- Пане посол, зараз сім'ї співробітників вашого посольства знаходяться в зоні бойових дій. Як вам вдається зберігати спокій у такій ситуації? Чи планує хтось із ваших співробітників повернутися на Батьківщину, щоб бути поруч зі своїми близькими або навіть взяти участь у захисті своєї країни?
- Звичайно, наші родини в Ізраїлі. Звичайно, ми турбуємося. Усе, про що ми говорили, - про бомбосховища, про обстріли, про заклики резервістів, - це все наше життя, життя наших дітей.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом