Прогули пар, шпаргалки, підготовка до іспиту за одну ніч і невичерпний оптимізм... Студентський дух невикорінний, а роки, проведені в університеті, незабутні. Сьогодні «мученики науки» святкують свій день. Для українських студентів - це взагалі свято в квадраті. Нашим «гризунам граніту науки» випала можливість відсвяткувати як Міжнародний день студента, так і суто українське свято - День студента, який був встановлений у 1999 році.

За традицією, студентське свято прийнято вважати днем ​​веселощів і молодості. Але історія його появи - справжня драма, пов'язана з трагічними подіями часів Великої Вітчизняної війни.

Відзначати цю дату вирішили ще у далекому 1941 році в Лондоні під час Міжнародної зустрічі студентів, які боролися проти нацизму. Пов'язано це з тим, що двома роками раніше, 28 жовтня, під час демонстрації празьких студентів і викладачів на честь річниці утворення Чехословацької держави, нацисти, що зайняли країну, застрелили студента медичного факультету Яна Оплетала. На цьому трагічна історія не закінчилася: 17 листопада німці оточили студентські гуртожитки і більше 1200 студентів були відправлені в концтабір. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили у в'язниці.

Роки йдуть, а ми такі ж?

Час спливає, а традиції залишаються колишніми. Сьогодні світ більш спокійний, тому і свято стало світлішим і безтурботнішим. Навіть у сірому потоці сухих наукових догм, якими день у день намагаються «нагодувати» студентів на лекціях, знаходиться місце для гумору.

А спогади про ці найкращі роки життя залишаються в пам'яті назавжди.

Зізнайтеся, хіба ви не грали в «морський бій» на лекціях з економіки або стратегічні змагання в «хрестики - нулики» на політології, а потім проводили довгі години під дверима викладача з надією перездати предмет?

Тотальну підготовку в ніч перед іспитом, книжки на ніч під подушку і сподівання на «авось», взагалі можна по праву вважати традиціями, що передаються з покоління в покоління. Таке воно студентство - веселе, по-доброму безвідповідальне, щире, бешкетне, але з великим почуттям єдності та порозуміння.


Те, що студентський дух веселощів живий і донині, не заперечують ні психологи, ні викладачі.
 

Ольга Василівна - викладач радіотехнічного факультету КПІ, яку ми зустріли, коли вона бігла в інститут, не замислюючись, відповіла: «Студенти такі ж веселі, життєрадісні. Ось тільки трошки впав рівень знань загальних з фізики і математики, але завжди є 5% тих, які знають і дуже хочуть навчатися».


А ось погляди і цінності у нинішніх студентів встигли дещо змінитися, зазначають фахівці. Напередодні свята ForUm вирішив поцікавитися, які ж вони, ці відмінності, і чим були викликані.

Плюси і мінуси


За словами викладача факультету соціальних наук і соціальних технологій «Києво-Могилянської академії», психолога Оксани Брик, за останні 10 років студенти дуже змінилися. «Зміни, чесно кажучи, різноманітні. Студенти, з одного боку, стали набагато прагматичніші, практичніші. Ну тут нічого не поробиш. Їх змушує бути такими життя. Безумовно, всі ті речі, які були притаманні молоді, вони нікуди не діваються. Студентство так і залишається найкращою порою юності. З іншого боку, студенти, на мій погляд, стали менш підготовленими і менш серйозними. І гірше стали навчатися», - говорить вона. На її думку, так відбувається, тому що вчорашні школярі не усвідомлюють, як їхнім батькам дісталися гроші, які були заплачені за навчання, і що для людини означає вища освіта.

«Людина молода. Не можна говорити, що студент - це зріла особа. Складається таке враження, що якщо у тебе є знайомі, то тобі простіше буде влаштуватися, навіть без знань. І все це призводить до того, що сьогодні середній студент - це студент, який менше знає, ніж років 10 тому, трохи менше цікавиться своїми профільними предметами», - розповіла психолог.

Втім, у відсутності успіхів у нинішніх студентів є частка провини батьків, які часто самі вирішують, куди піде вчитися їхнє чадо. Бажання самого студента тут не враховуються. Але саме йому варто було б робити вибір щодо майбутньої професії.

Для сучасної України і без психологічного насильства старшого покоління характерна складність пошуку роботи за фахом. Якщо IT-шники зараз потрібні всім і скрізь, то тим же молодим фінансистам знайти робоче місце достатньо складно. «Наші ВНЗ, на жаль, хоч і намагаються, але поки не можуть забезпечити того, щоб людина приходила на роботу вже фахівцем. Щоб теоретичні знання перетворилися на компетентність, потрібні практика і досвід, а не лише розповіді викладача», - впевнена викладач «Києво-Могилянської академії».

Але це не єдина проблема сучасних студентів. За словами Оксани Брик, серед молоді, що одержує вищу освіту, стало менше яскравих нестандартних особистостей. «Ви знаєте, що завжди в студентському колективі є яскраві особистості. На жаль, сьогодні зірок стало менше. Хоча є, звичайно, ті, хто вміє проявити себе. На мою думку, коли зірок багато, то і курс яскравіший, і працювати з ними цікавіше», - посміхається Оксана Михайлівна.

«З іншого боку, 10 років тому вони (студенти - Ред.) були більш романтичними. Зараз вони більш прагматично сприймають життя. На стипендію прожити дуже складно, з гуртожитками проблема, тому їм доводиться працювати, що також погано впливає на якість засвоєння знань. Зараз вони починають підробляти з 1-2 курсу, а з третього повноцінно працювати. Звичайно, відпрошуються, пропускають заняття. Доводиться йти їм назустріч, допомагати...», - розповідає психолог.

При цьому, нинішня молодь стала більш відкритою: завдяки доступності Інтернету, вивчити будь-яку іноземну мову і завести друзів по всьому світу, стало набагато простіше. «Крім того, зараз помінялася система навчання, і, що дивно, сучасні студенти краще вміють навчатися. Вони частіше пропускають заняття, але в той же час більш орієнтовані на те, щоб швидко і легко знайти потрібну інформацію. І це вміння дуже важливе. Чим більше у них буде бажання вчитися, тим більше затребуваними вони будуть в сучасному світі. Вони збережуть інтерес до життя», - говорить вона.

«Варто сказати, що сучасні студенти стали більш обережними в плані шлюбів. Я не хочу сказати про романтичні стосунки, тут у молодості є свої права, це не міняється ніколи. А от щодо шлюбу, то тут поводяться обережно. Вони хочуть одружуватися пізніше, коли матимуть стабільний заробіток. Ще 10 років тому головною проблемою було те, що одружилися - і відразу академвідпустка. Зараз це стало рідкістю. Очевидно, молодь відкладає сім'ю на більш пізній термін. Але це загальносвітова тенденція. Ми в цьому не оригінальні», - зазначила викладач. Також вона відмітила ще одну сумну тенденцію останніх років - це від'їзд талановитої молоді за кордон. «Особливо за кордон прагнуть ті, хто добре вчиться. Вони їдуть на стажування, і потім приживаються там, звикають до побутової влаштованості і більше не пов'язують своє майбутнє з батьківщиною.

Я все таки сподіваюся, що ця сумна тенденція скоро зміниться. На початку 90-х молоді люди теж масово виїжджали шукати щастя в інші країни, а потім поступово поверталися», - прогнозує психолог.

Самі студенти про прогнози замислюються мало, зате із задоволенням мріють про світле майбутнє. Своїми планами вони поділилися з ForUm'ом:
 

Ольга, 5 курс, фінансист:
 
- Студентське життя мені не особливо подобається. Друга зміна - це дуже незручно. Та й на п'ятому курсі викладачі насіли. Зараз немає такого життя у студентів, як показано в радянських фільмах. Але можу сказати, що тоді студенти були більш освічені, ніж зараз. Після закінчення університету мені б хотілося знайти роботу за фахом. Але навіть у Києві складно знайти роботу за такою спеціальністю, як у мене (фінансист), з одним тільки дипломом і без досвіду роботи. Я працювала в одній компанії по знайомству.
 

Артур, 6 курс, менеджер малого та середнього бізнесу:
 
- Вчуся я - коли як. Просто роботи багато. Я роботу сам шукав, тому зараз приділяю їй більше часу. Ми навіть на приймальній комісії сміялися при складання договору, що університет нам зобов'язується надати якесь місце, а ми зобов'язуємося туди піти. Хоча знаєте... у нас тут під університетом вічно лежали на лавках п'яні студенти. Зараз їх все менше стає. Це добре для здоров'я нації. Але не буває студентів, які не п'ють. Є момент маленької ностальгії, коли закінчуєш. Раніше ти міг прийти, нічого не робити на парах, нічого особливо не вчити, поспілкуватися з людьми. А зараз я заїжджаю після роботи на 2 пари, а потім знову на роботу. У планах у мене... вкрасти перший мільйон! Зараз я працюю не зовсім по спеціальності, але в страховій компанії та робота пов'язана з людьми. І я радий цьому, тому що не хотів би працювати з паперами. Це нудно.
 

Ярослав, 5 курс, дизайнер:
 
- У принципі студентське життя прикольне. Мені подобається, що можна в морський бій пограти. Але найяскравіше враження - це, звичайно, сесія. Коли місяць сидиш і день у день вчишся. Але так копітко вчишся тільки на першому курсі, коли боїшся, що виженуть. І на другому ще так. Тільки на третьому вже заспокоюєшся, розумієш, що не виженуть, на що потрібно ходити, а що можна пропустити. У планах у мене знайти роботу і залишитися жити у Києві. У мене така спеціальність, що в Києві в принципі можна знайти роботу. Але шукати її теж не просто. В основному намагаюся це робити через друзів і знайомих. Інтернет у цьому плані не дуже допомагає.
 


Світлана, 5 курс, факультет кібернетико-хіміко-фізіологічного процесу:

- Ви знаєте, я скоро закінчую КПІ. Я так шкодую, що я його закінчую. Тут друзі, спілкування. Тут мені подобається. Я йду з ярмарку вакансій. Думаю, не просто буде знайти роботу. Плани - знайти гідну роботу. Нехай там не багато платять, але хочу за фахом. А взагалі - хочу стати мільйонером, а там вже і світ рятувати і псувати.
 

Євген, 4 курс, програмна інженерія:
 
- Все стандартно понуро. Це КПІ. У нас не особливо дружній колектив. Нормальні відносини, але без будь-яких зустрічей і походів куди-небудь і т.д. А ось зі спільними прогулами пар все нормально. Було багато чого цікавого.
 

Максим, 1 курс, прикладна математика:
 
- Студентське життя подобається. Хоча, якщо чесно, не те, що я очікував. Очікував, що будуть якісь гулянки і все таке, але це КПІ і що ви тут хочете? Ми тут вчимо матан і фізику, а не гуляємо. Вибрав спеціалізацію прикладна математика, тому що непогано з цим предметом. Але, якщо чесно, хочу стати класним програмістом.
 

Аня, 5 курс, хімік-технолог:


- Весело. Очікування виправдали себе. Якби вибирати довелося ще раз, я б не змінила свій вибір. Все подобається. Вже п'ятий рік. Ми часто ходимо на дівич-вечори. Ну ось, наприклад, торік наша компанія дівчаток влаштувала дівич-вечір у клубі. Добре погуляли. Багато свят ми відзначаємо разом. Ми сподіваємося, що після закінчення нас працевлаштують. Нам надають роботу. А поки насолоджуємося останніми моментами студентського життя.
 

Оля, 5 курс, хімік-технолог:

- Все поєднується: і навчання, і веселощі, і розваги. Хочу зробити кар'єру. У нас дуже широкий профіль. У нас дуже багато можливостей. Останні роки студентства найвеселіші. Самі класні. Тому що перші курси потрібно було тільки напружено вчитися. Звичайно, ми й зараз вчимося, але просто вже легше знайти спільну мову з викладачами. Більше розуміння. Знаєш, що можна, а що не можна прогуляти (сміється).
 

Віталій, 6 курс, інженер-електронник:

- Зараз я на 6 курсі, закінчується все. Якщо згадати, що було, одним словом можна описати - класно. З одного боку - скоріше б, набридло трохи, обстановку хочеться поміняти. А з іншого - живеш собі, ні в чому собі не відмовляєш. Купа вільного часу. Гуляй - не хочу. Напевно, для всіх найбільше запам'ятовується життя в гуртожитку. Всі спогади веселі пов'язані тільки з ним. Хто не жив у гуртожитку, той не зрозуміє. Що стосується того, чи можна знайти роботу за фахом, то якщо є бажання, можна знайти роботу. Я дивлюся на всіх студентів: гуляють, відпочивають і т.д., не хочуть нічого вчити. Зрозуміти можна, але хто розуміє, що ситуація в країні не дуже, й потрібно хоч трохи вчити щось. Якщо навіть 2 роки повчитися, вже можна нормальну роботу знайти. А взагалі, хочеться знайти нормальну роботу.

ForUm вітає з Днем студента всіх, хто з радістю згадує студентські роки, й тих, хто сьогодні за студентською лавкою. Наостанок хочеться нагадати слова неофіційного гімну, що так полюбився:

Во фpанцyзской стоpоне, на чyжой планете,
Пpедстоит yчиться мне в yнивеpситете…

…Тихо плещется вода, голyбая лента,

Вспоминайте иногда вашего стyдента.

Тетяна Мацур,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1076