Cтатті

На старт, увага, поїхали: Українці «штурмують» залізничні каси

На старт, увага, поїхали: Українці «штурмують» залізничні каси
До Нового року ще більше місяця, але наші громадяни вже активно планують свої передсвяткові поїздки. Багато хто впевнений, що зволікати у вирішенні цього питання не варто, інакше можна так і залишитися вдома на валізах. Сказано - зроблено...

Не встигла «Укрзалізниця» дати старт попередньому продажу квитків на передноворічні дні, як пасажири вишикувалися в черги біля кас. Щоб оцінити масштаби «квиткового» ажіотажу, ForUm побував на Центральному залізничному вокзалі міста Києва і довідався, на квитки в якому напрямку найбільший попит і чи вистачить їх на всіх?
 
 

Традиційно продаж квитків почався за 45 діб до дня відправлення. Учора вже можна було купити квитки на 29 грудня. Сьогодні ж усі охочі поспішають за цінним нині «паперовим прямокутником», що дає право на проїзд, практично у переддень Нового року - 30 грудня.
Кожен відстежує ситуацію з наявністю квитків по-своєму. Хтось орієнтується на придбання через Інтернет, а хтось користується старим перевіреним способом і приїжджає на вокзал.

Біля кас у ці дні шикуються всі - від студентів до робітників. І не дивно, адже люди мріють зустріти головне свято у році з близькими та рідними.
 
 
Студентка Саша розповідає: «Прийшла сьогодні на вокзал, щоб купити квиток на 29 число. Прибула заздалегідь, тому що якщо прийду хоча б на тиждень пізніше, то вже можу залишитися без квитка. Стикатися з подібними ситуаціями доводилося, адже іноді навіть у звичайні вихідні з'їздити додому проблематично. Я і торік перед Новорічними святами заздалегідь брала квиток, рівно за 45 діб».
 
 
 
Юлія також вирішила не відкладати покупку квитка в довгий ящик. Другий рік поспіль їде на Новий рік з Києва і вже встигла на особистому досвіді переконатися, що краще обзавестися квитком заздалегідь. «Торік були невеликі труднощі. Не вистачало місць. Особливо у напрямку Київ-Одеса завжди зайнято. Тому необхідно брати квитки за місяць. На Новий рік це, звичайно, проблема», - розповідає дівчина, стоячи в черзі.
 
 
А ось Людмила цього року зібралась відпочити у Польщі. За квитками поки не поспішає. Каже, що відстежує ситуацію по інтернет-касах. Тим часом спокійно збирається в робоче відрядження. «Ми поки що не поспішаємо. Контролюємо наявність квитків через Інтернет. Коли залишиться сто останніх, поїдемо на вокзал. Так що зараз перебуваємо у розслабленому стані», - розповідає Людмила.
 
 
Оля на Новий рік зібралася в Західну Україну, куди квитки просто на вагу золота.

«З квитками в Карпати зараз проблема. Всі їдуть на відпочинок. Ми збираємось туди групою і на своїй машині, тому нам буде трохи легше. А ось знайомим не так пощастило. Я зараз прийшла для них дізнатися, які місця ще є, тому що говорили, ніби плацкартні та купейні вже розкуплені. На 28 грудня запропонували тільки СВ».
 
 

У прес-центрі «Укрзалізниці» ForUm'у також підтвердили, що «розхапали» квитки переважно в західному напрямку. Фахівці говорять, що подібний ажіотаж - не нововведення і спостерігається з року в рік. Що стосується того, у яких напрямках місця ще залишилися, не кажуть, адже інформація дуже швидко змінюється. «Це все потрібно оцінювати в цілому, тому дуже важко сказати. Дивлячись на яку дату, в якому напрямку. Але найбільш затребувані напрямки - це Західна Україна: Ужгород, Івано-Франківськ, Львів», - розповідають у прес-центрі.

Буквально за два дні українці скупили більше третини квитків у цих напрямках. Згідно з даними, розміщеними на офіційному сайті «Укрзалізниці» вранці 15 листопада, «на передноворічні дати в напрямку міст Західної України залишалося у вільному продажу 5756 місць. Всього ж «Укрзалізниця» запропонувала на 27-29 грудня зі столиці України в напрямку Ужгорода, Львова та Івано-Франківська 18203 місця».
 
 

Менш затребувані квитки у південному напрямку. Так, наприклад, ще 15 листопада на передсвяткові дати (27.12, 28.12, 29.12) з Києва до Сімферополя з 8767 запропонованих місць у вільному продажу залишалося 4450.

В «Укрзалізниці» також не виключають, що, найімовірніше, надалі введуть додаткові поїзди. «Вони будуть вводитись у тих напрямках, де виникне така необхідність. Поки це питання розглядати рано. Вільні місця ще є. «Укрзалізниця» моніторить пасажиропотоки. Але зазвичай перевезти всіх охочих не в силах. У нас немає можливостей. У нас немає достатньої кількості вагонів. Крім цього, є застарілі вагони, що не підлягають експлуатації в зимовий період», - розповідають у прес-центрі «Укрзалізниці».
 
 
Квитки на січень поки не продають. Усе відбуватиметься згідно з графіком: як тільки відлік до дня відправлення становитиме 45 діб, ось тоді - вперед до кас.

Крім того, у прес-центрі «Укрзалізниці» запевнили, що побоювання з приводу того, що з купленим не за паспортом у грудні квитком на січень вас не пустять в поїзд, - марні. «Ці правила набирають чинності після того, як буде прийнято постанову Кабінету Міністрів і почне діяти Указ Міністерства інфраструктури «Про внесення змін до правил перевезення пасажирів залізничним транспортом». Тому зараз рано говорити, коли це буде (покупка квитків за паспортом. - Ред.). Але з упевненістю можна заявити про те, що якщо людина купить квиток за правилами, що не припускає зазначення прізвища та імені, то вона здійснюватиме посадку за цими ж правилами. Якщо вона придбає квиток за новими правилами, то відповідно і посадку здійснюватиме за новими правилами. Тому такі проблеми, як недопуск у вагони пасажирів, у яких на руках будуть квитки «старого» зразка, виключені», - говорять у прес-центрі.

Ми ж радимо тримати руку на пульсі. І якщо ви вже напевно знаєте, куди відправитеся на новорічні свята, заздалегідь потурбуйтеся про те, щоб у передсвяткові дні ви змогли виїхати в зручний час у потрібне місце.

Тетяна Мацур,