Експерти вважають за доцільне дозвіл Верховною Радою вводити Національним банком на строк до шести місяців вимогу обов'язкового продажу частини валютної виручки, що надходить в Україну на користь резидентів і нерезидентів.
«На мою думку, дану норму недарма прийнято саме зараз, у кінці року, адже на тлі певного валютного ажіотажу вона стане сприятливим фактором для підтримки валютної пропозиції на міжбанківському ринку, а відповідно, і чинником збільшення обсягу золотовалютних резервів Нацбанку», - розповідає керівник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин.
У той же час, на думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, зазначена норма повинна позитивно позначитися на платіжному балансі України, передають «Ukranews».
«Звичайно, це не ідеальна модель, можна допустити, що бізнесмени шукатимуть схеми, як уникнути її. Але сама норма обґрунтована, її слід було давно ввести. Думаю, що в середньостроковій перспективі вона позитивно позначиться на платіжному балансі країни», - додає експерт.
При цьому, за його словами, завдяки застосуванню цієї норми НБУ зможе зміцнити свої резерви.
«Сьогодні мільярди доларів залишаються на рахунках експортерів за кордоном. При застосуванні норми обов'язкового продажу валютної виручки вони зобов'язані цю валюту продавати на міжбанку, а це в свою чергу, дасть можливість Нацбанку не продавати валюту, а навпаки, купувати її, щоб збільшувати золотовалютні резерви», - додав Охріменко.
Головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан прогнозує, що завдяки зобов'язанню експортерів продавати валютну виручку, в Україну можуть надійти додаткові 1,6 - 2 млрд доларів.
Нагадаємо, що закон, який надає право НБУ ввести на строк до шести місяців вимогу обов'язкового продажу частини валютної виручки, було прийнято 6 листопада.
У березні 2005 року Кабінет Міністрів і НБУ скасували дію нормативу про вимогу обов'язкового продажу 50% валютної виручки експортерами, який діяв з вересня 1998 року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом