Сьогодні вісімнадцятирічна Оля живе з мамою і маленьким синочком у квартирі. Всі сили вона спрямувала на те, щоб надолужити згаяне – отримати середню освіту. Дівчина відвідує вечірню школу, слухається маму, ростить власну дитину.
Але ще кілька років тому все було зовсім по-іншому – Оля була дівчиною вулиці. «Все почалося зі скандалів вдома. У якийсь момент терпіти все це стало нестерпно і я пішла з дому. Як я жила? Справи різні «мутила», брала не те, що треба», - розповідає вона. Лице своє Оля показувати не хоче – сьогодні їй соромно за минуле.
Коли Оля завагітніла, вуличні друзі розповіли їй про київський Центр допомоги дівчатам та молодим жінкам у складних життєвих обставинах. Мовляв, там можна душ прийняти, перекусити, отримати направлення на безкоштовне медичне обстеження, що було дуже важливо для вагітної дівчини. Після пологів психологи Центру допомогли Олі підібрати потрібні слова, щоб попросити вибачення у матері. Сьогодні вона досі відвідує Центр. Але вже не для того, щоб отримувати допомогу, а щоб поспілкуватися зі старими друзями.
Це одна із 800 життєвих історій, свідками яких за час існування Центру (а це два з половиною роки) стали соціальні працівники.
Центр розташований дуже близько до станції метро Шулявська – на вулиці Довженка, при Київському міському центрі соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді. Відвідати його може будь-яка дівчина від 14 до 24 років – у цьому віці слабка стать вважається найбільш уразливою.
У половини клієнток Центру – маленькі діти. У кожної п'ятої – ВІЛ. У багатьох відвідувачок нерідко є серйозні проблеми з алкоголем і наркотиками.
Левова частка відвідувачок – дівчата вулиці. Вони часто живуть без документів і прописки. Таким співробітники Центру допомагають стати на облік у пологовому будинку, лягти у лікарню, пройти анонімне безкоштовне обстеження на наявність венеричних захворювань, ВІЛ, гепатиту.
Кожен місяць у Центр приходить приблизно 30 «новеньких». Майже всі вони – жертви насильства, які з різних причин опинилися безпритульними. Наприклад, 23-річна Аня пішла на вулицю у восьмирічному віці.
Майже до двадцяти років вона жила у підвалах і знати не знала, що у світі існують такі страшні хвороби, як СНІД. Коли дівчина була вагітною, старий друг з вулиці порадив їй відвідати Центр – перевірити своє здоров'я.
«Коли народила, усвідомила, що для мене дитина дуже важлива. Я відвідувала багато «нічліжок», соціальних центрів, але ставлення там було дуже зневажливе. Навіть материнських прав хотіли позбавити», - розповіла вона.
Зате у Центрі допомоги дівчатам та молодим жінкам Ані сподобалося. Там її переконали відмовитися від кочового життя заради дитини. Але повернутися на вулицю досі хочеться, зізналася Аня
ForUm'у. Там її не мучать спогади про сім'ю, із якої вона пішла у ранньому віці, і про батька дочки.
Таких, як Аня, у Центр приводять аутріч-працівники – люди, які йдуть на контакт із закритим вуличним співтовариством. Вони спілкуються з бездомними дівчатами, роздають їм буклети. Ця робота завжди приносить плоди, розповідають соціальні працівники.
У Центрі намагаються мотивувати дівчат вчитися і здобувати професію. За підтримки організацій-партнерів клієнток відправляють на курси перукарів, візажистів, кухарів, майстрів манікюру. А у самому Центрі для дівчат проводять курси арт-терапії, загальноосвітні бесіди «про життя», курси молодих мам.
Правда, спілкуватися на «дорослі» теми молодим мамам частенько заважають їхні чада, які вимагають постійної уваги. Справа у тому, що місця у Центрі мало, і діток залишити ніде.
Але нещодавно Центр отримав у своє розпорядження ще одну кімнату, яку можна обладнати під дитячу. Правда, у ній є тільки стіни, вікна і двері. А соцпрацівникам хотілося б, щоб там були іграшки, розмальовки, набори фломастерів, ручок і крейди, м'які меблі. Щоб малечі було чим зайнятися, поки мами отримують консультацію юриста чи психолога. Зараз Українська благодійна біржа через свій сайт проводить збір коштів для «комплектації» дитячої. Звіт про витрачені гроші соцпрацівники обіцяють опублікувати в Інтернеті.
Іноді допомога потрібна навіть тим, хто і сам звик допомагати...
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом