З листопада в Україні розпочинається впровадження нових правил нарахування вартості комунальних послуг.
Про це директор департаменту стратегічного планування та розвитку у сфері комунальних послуг Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (Нацкомпослуг), Дмитро Арлачев заявив на прес-конференції, передає кореспондент ForUm’y.
За словами чиновника, Нацкомпослуг запропонувала механізм, який передбачає для підприємств теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення встановлення довгострокових тарифів на 3-5 років.
За словами фахівця, тарифи покликані стимулювати підприємства галузі скорочувати енергоспоживання і отримувати дохід на інвестований капітал.
«Нова схема, яка у США та Євросоюзі відома як методика RAB (англ. regulatory asset base - регульована база інвестованого капіталу), дозволить державі встановити економічно обґрунтовану вартість комунальних послуг та припинити дотування підприємств за рахунок компенсацій тарифної різниці», - зазначив Арлачев.
І продовжив, що основна ідея нової методики - зниження тарифів для споживача.
«Вперше у розрахунок тарифу закладаються майбутні переваги для споживачів. Це передбачається реалізувати у вигляді завдання постачальникам послуг щодо зменшення витрат. У сфері природних монополій немає конкуренції, тому сьогодні у комунальників немає стимулів скорочувати витрати - у будь-якому разі послуга буде придбана. Ми ж маємо намір створювати умови, які спонукають виробника до зниження витрат. Новий алгоритм тарифного регулювання позитивно оцінили представники Європейського банку реконструкції та розвитку, Світового банку та проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні», які брали участь у розробці RAB-методів для нашої країни», - додав фахівець.
Він повідомив, що запропонована методика документально фіксує вигоди як для підприємств, так і для споживачів: «Перше зниження тарифу відбудеться за рахунок того, що економія, досягнута компанією, буде розділена між двома учасниками ринку - нею самою та одержувачем послуг. При цьому постачальнику буде вигідно зменшувати витрати швидше, ніж буде для неї встановлено регулятором. У такому разі половина суми скорочення витрат також піде на зниження тарифів для споживача».
Чиновник уточнив, що перехід до RAB-методів буде поступовим, адже комунальникам треба навчитися працювати за новими схемами, кардинально відрізняється від нинішнього алгоритму тарифоутворення, заснованого на обліку у тарифах витрат на виробництво послуги і регульованого рівня рентабельності.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом