Представник Демократичної партії США Барак Обама ще на чотири роки залишився президентом країни. На виборах 6 листопада він здобув перемогу над представником республіканців Міттом Ромні. Останній без зволікань і без спроб оскаржити результат визнав свою поразку, привітав темношкірого конкурента і побажав йому удачі.
У чому полягали головні несподіванки виборів-2012 у США, хто може найближчим часом посісти місце Гілларі Клінтон у Державному департаменті, як переживають поразку республіканці та на які кроки доведеться, насамперед, піти американському президентові, ForUm розпитав у російського політолога, який працює у США, Миколи Пахомова.
- Ще за день до голосування ми чули про те, що шанси на перемогу у Мітта Ромні і Барака Обами приблизно рівні. Що все-таки стало тим вирішальним фактором, який допоміг Обамі набрати більше голосів?
- Насправді вся кампанія і її результат легко прогнозувалися задовго до виборів. Було зрозуміло, що Ромні орієнтується на конкретні групи виборців, зокрема, на білих американців похилого віку. Ясно, що таких людей у США меншість, тому виграти з їхньою допомогою було неможливо. Хорошою стратегією для нього було б розширення бази підтримки і звернення до інших категорій населення. Але найбільш прозорливі республіканці відразу зрозуміли, що Ромні не стрибне вище голови. Їхні критичні застереження були чутні вже давно.
- І все ж напередодні виборів американські соціологи не бралися передбачити результат. Чому?
- Все не так просто, як здається на перший погляд. Насправді через величезну кількість опитувань виник такий інформаційний галас, який заплутав і журналістів, і виборців, і працівників передвиборчих штабів Обами і Ромні. Склалося враження, що ситуація дійсно дуже складна.
І звичайно, не можна забувати про те, що в американській системі виборів вплив на результат може надати будь-який чинник, наприклад, голосування одного із так званих штатів, який «визначився» (за різними оцінками, їх було від восьми до дванадцяти). Обама був фаворитом перегонів, і було зрозуміло, що він виграє, але все ж склалося враження, що можна чекати сюрпризів. І такі несподіванки і справді мали місце. По-перше, з абсолютно незрозумілих причин Обама слабо виступив на перших дебатах. Це і створило враження, що у Ромні є шанси. По-друге, окремі республіканські політики раптом почали обговорювати не економічні теми, а соціально-культурні питання – аборти, контрацепцію, зґвалтування, чого вимагав від них їхній найбільш радикальний електорат. Це відштовхнуло пересічних виборців і допомогло Обамі. По-третє, це були найдорожчі вибори в американській історії – було витрачено кілька мільярдів доларів. Масштаб став серйозним навіть для американської економіки. І швидше за все, наступні вибори у США будуть тільки дорожчати.
- Чи справедливе припущення, що перемозі Обами посприяла його активна позиція під час ліквідації наслідків урагану Сенді, який пронісся по Східному узбережжю США якраз напередодні виборів?
- Звичайно, активні дії Обами після урагану, його готовність допомогти простим людям стали додатковими моментами, які сприяли перемозі. Він і його команда розіграли цю карту. Але Обама просто впорався зі своїми обов'язками, але не зробив нічого екстраординарного. Дуже велику роль у тій ситуації відіграла і місцева влада міст і штатів. Зокрема, мер Нью-Йорка Майкл Блумберг, губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, які активно працювали і переживали наслідки шторму як особисту трагедію.
Можу сказати, що Нью-Йорк майже відновився, хоча райони, повернені до океану, досі перебувають у поганому стані. Це південний Квінс, південний Бруклін, Коні-Айленд, Брайтон Біч, Стейтен-Айленд. Залишається проблема з електропостачанням. Але у найближчі дні влада пообіцяла відновити у Нью-Йорку теплопостачання, тому що погода вже прохолодна, та й зима не за горами. Найбільша проблема – брак часу. Потерпілі, які отримують виплати від страхових компаній і держави, повинні відбудовувати будинки, але робітників не вистачає. Тому будівельники їдуть із сусідніх штатів.
- Американське телебачення транслювало величезні черги на виборчих дільницях. Це теж «вина» Франкеншторму?
- Дійсно, найбільші черги були на тих дільницях, де вирували урагани. Доводилося поєднувати по п'ять, по вісім, дев'ять дільниць в одну, виникали проблеми з бюлетенями. Але у деяких районах, наприклад, республіканці намагалися утруднити процес голосування. Вони розуміли, що менш освічені та забезпечені громадяни голосуватимуть за Обаму, тому намагалися вставляти палиці у колеса саме таким людям.
- Як сприйняли в країні перемогу Обами ?
- Країна розколота на дві непримиренні частини. І ті, хто підтримували Обаму, радіють. Відчувалася ейфорія, звичайно, не така сильна, як у 2008 році, коли він вперше став президентом. При цьому існують представники третьої групи – невеликої за розміром, але значної за своїм впливом і можливостями, які з жалем зазначають, що країна перебуває у кризі, існуючі інститути не можуть цю кризу розв’язати, а обирати довелося із двох слабких кандидатів. Все більше число американців кажуть, що засмучені, але не тому, що програв Ромні, а тому що економічна ситуація складна.
- Державний секретар Гілларі Клінтон раніше говорила, що навіть у разі перемоги Обами збирається покинути свою посаду. Хто може зайняти її місце?
- Дійсно, Клінтон задовго до виборів оголосила, що збирається піти з посади. А зовсім недавно натякнула – чи то жартома, то і всерйоз, – що нічого виключати не можна. Але швидше за все, вона все ж залишить посаду держсекретаря. Як можливу кандидатуру на пост глави Держдепу називалася Сьюзан Райс, яка є повноважним представником США у Раді Безпеки ООН. Вона – одна із найближчих соратниць Обами, але недавно її репутація виявилася підмоченою. Після вбивства американського посла у Лівії Білий дім вибрав Райс для представлення офіційної позиції США на світовій арені, мовляв, те, що сталося, не було терористичним актом. Потім виявилося, що це був теракт, і республіканці розкритикували Райс за неправдиві заяви.
Є серйозні амбіції стати держсекретарем у колишнього кандидата у президенти США, сенатора від штату Массачусетс Джона Керрі. Він має великий досвід роботи на зовнішньополітичній арені, активно допомагав Обамі у рамках нинішньої кампанії, зокрема, під час підготовки до дебатів, граючи роль Ромні.
Ще зовсім недавно непогані шанси були у генерала Девіда Петреуса, колишнього командира американських військ в Іраку, потім в Афганістані. Він дуже сильний фахівець, і у США вважається героєм у позитивному значенні цього слова. З 2011 року він очолював ЦРУ. Але буквально днями розгорівся скандал: з'ясувалося, що у Петреуса є коханка. Генерал особисто подав у відставку, яку прийняв Обама.
- Виходячи із ситуації, що склалася, якими можуть бути перші кроки Обами у сфері економіки?
- Поки що важко про це говорити, тому що навіть якщо він задумає щось ефективне і дуже правильне, це буде складно здійснити, оскільки республіканці, як і раніше, контролюють нижню палату Конгресу. А демократи мають більшість у Сенаті, якої, втім, не вистачає, щоб подолати вето республіканців. З початку 2013 року можуть сильно піднятися податки, що може стати потужним ударом по американській і світовій економіці.
- Так званий «бюджетний обрив»?
- Так, і суть питання у тому, що дія цілої низки податків раніше була призупинена до 1 січня 2013 року. Зараз належить ухвалити рішення, чи подовжувати пільги, а якщо продовжувати, то для яких категорій громадян. Якщо ж президент і Конгрес не приймуть ніякого рішення взагалі, то податки зростуть автоматично для всіх. Найголовніший податок, який може торкнутися всіх американців – прибутковий, на який були введені пільги ще за Джорджа Буша-молодшого. Сьогодні республіканці виступають за продовження пільг для всіх, Обама ж дотримується того, що пільги повинні існувати тільки для американців, чиї річні доходи не перевищують 250 тис. дол. Але нещодавно з'явилася інформація, що демократи згодні на компроміс, а саме – на пільги для тих, чиї доходи становлять до мільйона доларів на рік. Але і це не влаштовує республіканців.
- Однак, крім суто економічних тем, у Республіканської партії, очевидно, є над чим попрацювати. Напевно, їм належить чимала робота над помилками...
- Тепер уже буде видно, які прозвучать пропозиції щодо майбутнього Республіканської партії. Справа у тому, що республіканці на даний момент опинилися у тяжкому становищі, тому що не мають достатньої підтримки, не можуть конкурувати з демократами. Їм буде потрібно проробити серйозну роботу, щоб не перетворитися на партію, яка представлятиме вимираючі групи суспільства.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом