Дефіцит поточного рахунку у вересні 2012 року скоротився до 1,3 млрд дол США (у серпні - 1,4 млрд дол США). Це було зумовлено насамперед скороченням імпорту товарів до 7,3 млрд дол (порівняно з 7,8 млрд дол в серпні). В той де час скоротилися надходження від експорту послуг, головним чином внаслідок сезонних чинників, повідомляється на офіційному сайті НБУ.
У вересні експорт товарів склав 5,9 млрд дол США, що на 3,3% менше в порівнянні з вереснем 2011 року. Головним чинником скорочення обсягів експорту був слабкий зовнішній попит на сировинні товари: річні темпи падіння вартісних обсягів металургійної продукції становили 10,6%, а хімічної - 19,1%. Введення Росією утилізаційного збору на імпортні автомобілі зумовило скорочення експорту продукції машинобудування у вересні на 3,0% в порівнянні з вереснем попереднього року (у серпні річні темпи зростання становили 12%).
За даними НБУ, зниження експорту мінеральних продуктів на 41,0%, зокрема нафтопродуктів більш ніж втричі, пов'язано із зупинкою на ремонт Лисичанського нафтопереробного заводу. Однак продовжилося зростання експортної виручки за продукцію АПК (на 51,7%), насамперед зернові культури (у 1,6 рази), масло і олійні культури (в 1,9 рази).
Темпи скорочення імпорту товарів у вересні склали 3,6%, головним чином завдяки енергетичному імпорту, який був на 7,1% менше, ніж у вересні 2011 року. Зростання вартості імпорту природного газу (на 26,8%) не компенсував падіння імпорту вугілля (на 44,2%), нафти (в 6,1 рази) та нафтопродуктів (на 92%). У той же час вперше з 2010 року було зафіксовано скорочення неенергетичного імпорту в річному вимірі - на 2%. Переважно це відбулося за рахунок зниження імпорту продукції хімічної галузі (на 94%) і машинобудування (на 5,8%). Скорочення в річному вимірі обсягів імпорту продукції машинобудування спостерігається вже другий місяць поспіль, що пов'язано із завершенням більшості інфраструктурних проектів для підготовки до Євро-2012. Одночасно високими залишалися річні темпи зростання імпорту промислових виробів - 37,9%, у тому числі одягу та взуття (в 2,9 і в 3,2 рази відповідно).
Профіцит капітального та фінансового рахунків у вересні склав 237 млн дол США. Його формування було обумовлено значними обсягами надходжень інвестиційного та боргового капіталу. У той же час істотно посилився попит на іноземну готівкову валюту.
У Нацбанку також повідомили, що чистий приплив прямих іноземних інвестицій у вересні склав 518 млн дол США. Приплив прямих іноземних інвестицій в Україну з початку року становив 6 млрд дол, що на 10,3% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. В реальний сектор економіки було спрямовано 92% цих обсягів.
Резиденти України у вересні активно залучали борговий капітал на зовнішніх ринках. Так уряд отримав від дорозміщення липневого випуску єврооблігацій на 652 млн дол Чисті залучення реального сектору економіки за кредитами та облігаціями становив 421 млн дол США (з початку року - 4,3 млрд дол). Банківський сектор також виступив чистим позичальником за кредитами та облігаціями - 158 млн дол США. Однак з початку року банки скоротили свою заборгованість на 1,9 млрд дол
Приріст готівкової валюти поза банками у вересні збільшився порівняно з попередніми місяцями до 1,6 млрд дол США, але залишався нижчим, ніж у вересні минулого року (1,8 млрд дол). Всього за перші дев'ять місяці 2012 року приріст готівкової валюти склав 5,4 млрд дол США, що на 29,4% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року.
У вересні дефіцит зведеного платіжного балансу (1,1 млрд дол США) був профінансований за рахунок резервних активів. Їх обсяг на кінець вересня становив 29,3 млрд дол США, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,3 місяця.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом