На думку завідувача відділом економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президента Центру антикризових досліджень Ярослава Жаліла в даний час в Україні спостерігається стабільна макроекономічна ситуація, тому гострої необхідності у кредитах від Міжнародного валютного фонду немає.

«Важлива ціна, яку ми заплатимо за продовження співпраці з МВФ, а вона непорівнянна з тією вигодою, яку ми гіпотетично можемо отримати, освоюючи гроші фонду. Поки у нас залишається проблема, пов'язана з обслуговуванням зовнішніх боргів, накопичених у попередні роки. Однак це розв'язувана проблема», - вважає Жаліло.

Економіст впевнений, що уряду є сенс шукати інші інструменти фінансування бюджетного дефіциту і погашення зовнішніх боргів. Один із альтернативних варіантів - розвиток ринку внутрішніх валютних позик, наприклад, таких, як казначейські зобов'язання в іноземній валюті (нагадаємо, перша серія КВ на суму 100 млн доларів була випущена в обіг 10 жовтня, станом на 1 листопада було реалізовано 90,09% від обсягу емісії даних цінних паперів).

«Упевнений, що уряд забезпечить повернення коштів і зуміє запропонувати високий відсоток за цінними паперами. У таких умовах, чому б населенню не інвестувати у казначейські облігації? Люди готові купувати ці папери. Ще один альтернативний варіант коштів МВФ залучення іноземного ресурсу - китайські інвестиції», - цитують Жаліла «Українські новини».

Підтримує цю точку зору політолог, голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко.

«Співпраця МВФ та України схожа на діалог банк - вкладник. Але відміна від банку полягає в тому, що МВФ висуває безліч зустрічних вимог. В українських реаліях ці вимоги можна охарактеризувати як драконівські або кабальні. Тим не менше, ми виконуємо умови, а нам з кожним роком висувають все нові. Подібна співпраця не знаходить розуміння українського народу. У таких умовах нам потрібно шукати інші джерела отримання коштів - Китай, Росію», - вважає він.

При цьому експерти вважають важливість питання про залучення зовнішніх джерел фінансування штучно перебільшеною. Вони впевнені, що забезпечення економічного зростання і прийнятним бюджетно-фінансових показників в першу чергу залежить від дій уряду України.

«Якщо ми будемо проводити адекватну економічну політику, а паралельно покращиться ситуація на зовнішніх ринках, приплив кредитних та інвестиційних ресурсів в Україну може активізуватися, а це, в свою чергу, дозволить відмовитися від співпраці з МВФ. Тим більше, що ті антисоціальні вимоги, які висуває Фонд, зокрема, підвищення цін на газ, влада навряд чи візьметься реалізовувати навіть після закінчення парламентських виборів», - вважає Жаліло.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

216