Київський метрополітен – транспортна артерія, без якої сьогодні важко уявити столицю. Понад півтора мільйона пасажирів щодня курсують від станції до станції. Сьогодні Київський метрополітен святкує 52 річницю з дня свого заснування. Напередодні цього свята ForUm побував в електродепо «Дарниця» і побачив, де «ночують» потяги і як працює метрополітен зсередини.
Микола Куриленко – ветеран Київського метрополітену. Він прийшов працювати у столичне метро відразу після фронту і не з чуток знає про день відкриття метро, про те, як випробовували перший потяг і як реагували самі городяни на нововведення техніки.
«Люди дуже чекали відкриття метрополітену. Тоді вже метро діяло на повну у Москві та Ленінграді. Але не всі бували у Москві, тому деякі городяни навіть не знали, що це таке, а хтось просто боявся спускатися у метрополітен. Казали: «Під землю? Як?» Особливо переживали люди похилого віку і продовжували їздити на трамваї. А ось молодь залюбки йшла у метрополітен. Він тоді був ще коротким: станція Дніпро – станція Вокзальна і не дуже перевантаженим. Молодь навіть зустрічі призначала у метро», - розповідає Микола Куриленко.
Тепер же метрополітен – не лише місце зустрічі, але й один із найбільш затребуваних видів громадського транспорту, утримання якого вимагає чималих зусиль. Адже метро – це не тільки станції і поїзд, але і депо, технічне обслуговування, персонал. З електродепо «Дарниця», потяги якого працюють на Святошинсько-Броварській лінії, щодня відправляється 50 составів.
А це вагон №2135. Його по праву сьогодні вважають раритетом. Ще у далекому 1960 році цей вагон був у складі першого потяга Київського метрополітену. Після того як він «від’їздив» своє, його відправили у Ленінград. У 2010 році ентузіасти його знайшли і попросили повернути у депо. Тепер його називають вагон-музей. Роки, звичайно, беруть своє, не все у ньому залишилося оригінальним: приміром, поручні довелося переробляти за кресленнями оригіналів. Диванчики теж довелося перешити...
Як і будь-яка техніка, вагони і потяги метрополітену потребують ремонту. «Лікуватися» їх відправляють у Вагоноремонтний завод (ДВРЗ), розташований на території електродепо «Дарниця».
Виробництво масштабне і вимагає чималих зусиль з боку робітників. На заводі працює на благо безпеки пасажирів близько 400 чоловік. «Хоча зараз планується оптимізація», - говорить головний інженер ВРЗ Анатолій Поспєлов.
За його словами вагони відправляють у ремонтні станції залежно від того, скільки кілометрів вони «пробігли». «Тут ми повинні привести вагон у належний вигляд, забезпечити безпеку пасажирів. Наші потяги ходять під землею, і в разі чого, йти нікуди. Тому все перевіряється до дрібниць. Перш ніж здати вагон в експлуатацію після ремонту, його випробовують на лінії», - говорить Поспєлов.
Особливий графік і у машиністів. Ночувати деколи їм доводиться у прямому сенсі на роботі. Щоб вранці вони вчасно вийшли на лінію, виспалися і відпочили, на території електродепо обладнані спеціальні кімнати відпочинку для машиністів.
ForUm вітає Київський метрополітен з 52 річницею роботи і бажає щасливої дороги всім: і машиністам і пасажирам!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом