Сьогодні, 6 листопада, громадяни США оберуть 45-го президента країни.
До фінішної прямої головні претенденти на президентський пост - чинний глава держави демократ Барак Обама і представник Республіканської партії Мітт Ромні - підійшли практично з рівними шансами.
За чинною у США Конституцією, президент і віце-президент обираються не прямим, а двоступінчастим голосуванням. У день президентських виборів американські виборці віддають свої голоси вибірникам, які призначаються партійними з'їздами на рівні штатів, їхня кількість визначається за числом представників кожного штату у конгресі (сенаті та палаті представників), повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Всього, згідно із законодавством США, у виборах беруть участь 538 вибірників, для перемоги на виборах. Таким чином, досить набрати 270 голосів вибірників, їхнє голосування пройде 17 грудня. Проте ця процедура на ділі є даниною традиції і має формальний характер, оскільки результати загального голосування, і таким чином, ім'я нового президента стає відомим уже наприкінці дня загальних виборів.
У більшості штатів історично перемагає одна і та ж партія, на нинішніх виборах кандидати розраховують зберегти цю підтримку.
Однак результат президентських перегонів буде вирішуватися у штатах, які можуть підтримати як республіканця, так і демократа. Саме такі штати і стануть головним полем битви.
До виборів-2012 на штати, які «визначилися», припадає 161 вибірник, результат голосування у них не ясний: обидва кандидати мають приблизно однакові шанси на перемогу. Результат виборів, таким чином, буде вирішуватися менш як однією третиною американців, які проживають у цих штатах, а не всім населенням країни.
І до результатів голосування саме у цих штатах і буде прикута головна увага.
В американській історії чотири рази мали місце казуси, коли кандидат, який набрав меншу кількість голосів виборців на загальних виборах, ставав президентом.
Так, наприклад, було у 2000 році, коли Джордж Буш виграв вибори, хоча й набрав на 500 тис. голосів менше свого суперника Аьберта Гора, оскільки Джорджа Буша підтримав 271 вибірник, що не відповідало чисельності населення штатів, які ці виборщики представляли.
6 листопада одночасно з президентськими пройдуть вибори у конгрес США: повністю оновиться його палата представників, де більшість займають республіканці, і на одну третину сенат, у якому панують демократи.
Якщо інтрига щодо результату президентських виборів у США зберігається до останнього моменту, то вже зараз ясно, що навіть у разі перемоги Обами, його адміністрація позбудеться однієї із ключових фігур: про своє рішення покинути пост держсекретаря США вже оголосила Гілларі Клінтон.
Відповідно до конституції США, президент обирається на чотирирічний термін, він не може залишатися на посаді глави держави більше двох термінів поспіль.
Інавгурація обраного президента запланована на 20 січня 2013 року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом