Cтатті

Експерти прогнозують стабільний курс гривні до кінця року

Експерти прогнозують стабільний курс гривні до кінця року

Експерти прогнозують, що до кінця 2012 року курс гривні буде стабільним, констатуючи відсутність передумов для її девальвації.

«Зараз ми ще відчуваємо фактор виборчої кампанії, але вже скоро населення заспокоїться, припиняться спекуляції щодо курсу гривні. А оскільки до кінця року українці перед святами традиційно працюють з гривнею, то і курс національної валюти у цей період повинен стабілізуватися. Власне, і макроекономічні показники говорять зараз, що істотної девальвації чекати не слід», - вважає завідувач відділом економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових досліджень, кандидат економічних наук Ярослав Жаліло.

Згоден з колегою, що фактор закінчення парламентських виборів має позитивно позначитися на національній валюті, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков.

«У цьому році одним із факторів, що впливають на утримання курсу гривні до кінця року, є виборча кампанія до парламенту, а саме валютні надходження на фінансування виборів. Оскільки левова частка цих коштів перебуває у тіньовому обороті, тобто припущення щодо їхнього істотного розміру, а також походження – офшори», - вважає фінансист, зауважуючи, що зазначена валюта дозволить регулятору стримувати девальваційні настрої і утримати стабільний курс гривні до кінця року.

У свою чергу, за словами директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, підстави для стабільності валютного ринку криються у ресурсах, якими володіє НБУ для стримування його коливань.

«Сьогодні у розпорядженні Нацбанку є близько 29 мільярдів доларів, що є значною сумою для економіки України, по суті, вона еквівалентна 20% валового національного продукту України та 30% імпорту. А значить, немає сумніву, що регулятор зможе тривалий час, за бажанням, тримати ситуацію у руках, у тому числі і на валютному ринку. Останні коливання курсу гривні були контрольованими регулятором. В основі грошово-кредитної політики, яка приймалася на 2012 рік, була закладена можливість таких коливань», - вважає експерт.

Приєднується до такої думки колеги генеральний директор інвестиційно-банківської компанії European Capital Management Вадим Браїловський.

«Зараз Нацбанк і уряд у своєму розпорядженні мають весь інструментарій для забезпечення стабільності гривні як у поствиборчий період, так і до кінця року. Робити такі прогнози мені дає право обставина, що завдяки продуманій і прогнозованій економічній та борговій політиці уряду держава значно скоротила закупівлю російського природного газу. При цьому проводиться політика розвитку внутрішнього ринку з одночасним просуванням вітчизняних товарів за кордон», - додає фахівець.

При цьому він констатував, що подібна політика позитивно відбивається на платіжному балансі, який є одним із ключових показників стану валютного ринку.

«Це позитивно позначається на платіжному балансі, адже до нас надходить валюти більше, ніж ми витрачаємо на імпорт товарів, а також на золотовалютні резерви країни. Вони, слід зауважити, зараз перебувають на докризовому рівні. І це на тлі відсутності значимої зовнішньої допомоги. Все назване дає Нацбанку можливість успішно виконувати одне із головних завдань – підтримання стабільності валютного ринку», - впевнений Браїловський.

Головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран переконаний, що, незважаючи на деяке погіршення платіжного балансу, його стан у попередні місяці дозволяє НБУ спокійно контролювати валютний ринок.

«Наприкінці літа – на початку осені у нас спостерігався профіцит платіжного балансу, який, з одного боку, підтримував золотовалютні резерви, а з іншого – сприяв стабільності гривні. Незважаючи традиційне осіннє погіршення стану платіжного балансу, за нашими підрахунками, нинішній обсяг золотовалютних резервів дозволяє Нацбанку у рамках календарного року перекрити навіть допустимий ризик дефіциту платіжного балансу, залучаючи для цього до 10% резервів. По суті, у 2013 році ситуація з гривнею буде під контролем», - вважає експерт.

У той же час, на думку голови правління Українського інституту корпоративного управління, професора кафедри фінансів Києво-Могилянської академії Олександра Мертенса, девальвація гривні, про необхідність проведення якої заявляють деякі експерти, призведе до падіння доходів 95% населення.

«Девальвація, звичайно, допомагає як крайній захід, але питання – за рахунок кого допомагає. У країні, де імпорт – більше половини витрат, девальвація на 10% – це падіння реальних доходів мінімум на 5%, а у реальності – на всі 15%. Те, що девальвація негативно відіб'ється на 95% населення, це абсолютна правда. Люди стануть біднішими. Так, девальвація призведе до зростання ВВП, але питання у тому, як проходитиме перерозподіл, хто отримає цей ріст. Тим більше, що цей показник не враховує багатьох факторів, таких, як якість життя. Другий момент: зростання буде через три роки, а люди біднішими стануть сьогодні», - вважає експерт.

На думку фахівця, потенційна девальвація згубно відіб'ється на багатьох галузях економіки.

«Девальвація корисна як тимчасовий стимул конкурентоспроможності, проте фундаментально вона нічого не змінює. При цьому для багатьох галузей вона згубна, оскільки будуть зростати їхні витрати, у першу чергу – в енергозалежних галузях. Та ж хімія, металургія, інноваційні галузі, які залежать від імпортного обладнання. При цьому, безсумнівно, зростуть ціни на газ для населення, уряд вже не буде відтягувати цього», - додав фінансист.

Експерт вважає, що Міжнародний валютний фонд, розуміючи українські реалії, не наполягатиме на введенні плаваючого курсу гривні.

«У меморандумі з МВФ записано, що НБУ бере на себе зобов'язання рухатися до валютного таргетування. А для цього не потрібно говорити, що вже завтра у нас курс плаваючий, а НБУ самоусунеться з валютного ринку. Цього не станеться, регулятор ніколи не самоусунеться, оскільки все одно доведеться погашати різкі спекулятивні коливання. МВФ розуміє, що завтра не можна ось так взяти і перейти до плаваючого курсу, потрібно для цього крок за кроком створювати передумови у вигляді розвиненого ринку боргових зобов'язань і ринку страхування валютного ризику. Я вважаю, що сьогодні плаваючий курс в країні, де немає фінансових ринків, великі борги, а капітал з-за кордону приходить, у кращому випадку, лише спекулятивний – це просто рити могилу собі», - підкреслює фінансист.

У свою чергу, за словами екс-банкіра, а нині народного депутата Василя Горбаля, нинішні макроекономічні показники говорять про неможливість істотної девальвації національної валюти.

«Нинішній стан платіжного балансу, обсяг золотовалютних резервів дозволяє впевнено говорити, що істотних коливань не очікується. Тим більше, у листопаді у нас заплановані збори Ради Національного банку України, де ми у тому числі повинні розглянути зведену статистику фінансових показників за останні місяці, але вже зараз я бачу, що ніяких принципових зрушень у негативний бік не відбулося», - розповідає політик.

За словами його колеги, народного депутата, члена парламентського комітету з питань економічної політики Олексія Плотнікова, всі негативні прогнози щодо долі гривні вже показали свою неспроможність протягом року.

«Ви подивіться, скільки прогнозів було, що гривня впаде протягом року. А що трапилося насправді – гривня девальвувала на 2,5%. Нічого, власне, і до кінця року не відбудеться. А на тлі оптимістичних прогнозів наступного року, то девальвація, хоч і буде, то мінімальна», - резюмує Плотніков.