Головним трендом світової економіки в найближчі 40 років буде зростання середнього класу в країнах, що розвиваються. Про це, як повідомляє кореспондент ForUm'у, європейський економіст Соні Капур заявив на форумі «Європейська модель. Виклики і вирішення» у м. Дюссельдорф (Німеччина).

За словами експерта, від цього в першу чергу виграють компанії сфери послуг, попит на які зростатиме в міру збільшення доходу на душу населення, причому зростання споживання в Азії та Латинській Америці дозволить вирішити нагальні проблеми світової економіки.

Експерт спрогнозував, що до 2030 р. світовий середній клас збільшиться на 1,3 млрд ос., а до 2050 р. - ще на 2,6 млрд. При цьому частка країн у глобальному споживанні до 2050 р. збільшиться до 2/3 (зараз - близько 30%). «А до 2030 р. найбільше зростання споживання буде в країнах БРІКС (наприклад, середній заробіток китайця може зрости в 7 разів, до $ 18 тис.). Пізніше вступлять у гру Єгипет, Філіппіни, Індонезія і Пакистан, середній вік населення яких на даний момент не перевищує 25 років. Структура економік цих країн також буде значно змінюватися: за розрахунками Всесвітнього банку, при рівні середнього подушного доходу в $ 10 тис. ВВП лише на 5% формується сільським господарством - і більш ніж на 60% сферою послуг. У зв'язку з цим у галузевому розрізі найбільш високий зріст (понад 5% на рік) буде в ПЕК, в охороні здоров'я, туризмі, ресторанному та готельному бізнесі та фінансовому секторі», - сказав аналітик.

За словами фахівця, максимальний зсув споживання станеться при зміні щорічних середніх доходів з менш ніж $ 1 тис. до $ 3-5 тис., коли частка витрат на продовольство впаде вдвічі, до 20%, і одночасно зростуть витрати на житло і сектор послуг (люди купують техніку і платять за електроенергію).
 
«У свою чергу, при подальшому просуванні до середньорічного доходу $ 4-12 тис. різко зростає обсяг споживання алкоголю і тютюнових виробів, разом з тим більшим попитом починають користуватися медичні послуги та соціальне страхування. При досягненні ж планки в $ 20 тис. різко збільшується обсяг туристичних поїздок. Так, до 2020 р. кількість туристів з Китаю може зрости до 200 млн чол. (60 млн сьогодні)», - зазначив Капур.

У той же час доступ населення до послуг фінансового сектора послідовно збільшується в міру зростання доходів, і це рано чи пізно також підстьобне зростання споживання. «Через 40 років населення 17-ти найбільших країн, що розвиваються, споживатиме 56% фінансових послуг (зараз - 18%). Це важливо і в світлі побоювань тривалої світової рецесії через боргові проблеми в Європі і повільне зростання в США: залежність світової економіки від цих 2-х регіонів вже значно нижча, ніж у 1990-ті та на початку 2000-х», - підкреслив експерт.

На його думку, найбільший виграш від свого зростання споживання отримають самі ж країни, що розвиваються. «Можна очікувати буму «горизонтальної» торгівлі по лінії «південь-південь» по мірі того, як новоспечені споживачі будуть пред'являти попит на недорогі товари», - акцентував аналітик.

Андрій Боярунець,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

407