![Недільні правила: Виборцю на замітку](https://for-ua.com/static/images/previews/54/541997-2.jpg)
У неділю, 28 жовтня, рівно о 8.00 ранку відкриються дільниці, і кожен з 36,6 млн українських виборців зможе скористатися своїм правом вибору. Для цього лише потрібно прийти на свою дільницю з паспортом, отримати два бюлетені, і вибрати депутатів за пропорційною і мажоритарною системами. ForUm вирішив нагадати деякі правила голосування.
Кому можна, кому ні?
Закон говорить, що вибори депутатів є загальними, і право голосу є у всіх повнолітніх громадян. Не можуть голосувати тільки ті, кого суд визнав недієздатним.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є включення до списку виборців на виборчій дільниці. Перевірити свої дані у попередніх списках виборці могли до 22 жовтня включно. Тепер же готові основні списки, і зміни щодо персональних даних громадян, за винятком технічних описок, в уточнений список виборців можуть бути внесені на підставі рішення суду.
Працюємо до останнього виборця?
Голосуватиме Україна дванадцять годин: дільниці будуть відкриті з 8.00 до 20.00, без перерви. Увечері, за 5 хвилин до 20 години, голова дільничної виборчої комісії оголосить про закінчення голосування і закриття виборчої дільниці.
Але якщо на дільниці утворилася черга, і не всі встигли заповнити заповітний бюлетень? Згідно з нормою, прописаною в законі про вибори, «виборці, які на 20.00 прийшли в дільницю для голосування, мають право проголосувати».
Для забезпечення реалізації цього права один з членів комісії повинен запросити всіх виборців, які ще не проголосували, зайти у приміщення для голосування, і зачинити двері.
Бюлетень? Дайте два!
Бюлетені на цих виборах будуть двох видів: «партійні» і «мажоритарні».
«Партійний бюлетень» - це аркуш розміром 200х600 мм. Він світло-жовтого кольору тільки на одній стороні.
Також на бюлетенях будуть розставлені номери виборчих дільниць із захисною фарбою, яка проявлятиметься на звороті бюлетеня.
«Мажоритарний» бюлетень» - світло-зеленого кольору на одній стороні. Його розмір коливається залежно від кількості кандидатів: мінімальний - 200х270 мм, максимальний - 200х900 мм.
Текст у бюлетенях - українською мовою. Крім того, і один і інший документ для волевиявлення надрукований з використанням спеціальних видимих і невидимих захисних фарб, які змінюють свої фізичні характеристики під дією ультрафіолетового та інфрачервоного опромінювання, а також з графічними захисними елементами.
Ваші документи?
Щоб їх отримати, виборцю потрібно традиційно засвідчити свою особистість
документом. Водійські права або студентський квиток - не підійдуть. Потрібен паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України.
Солдатам-строковикам бюлетені дадуть після пред'явлення військового квитка. А ув'язненим - картки (довідки) установи виконання покарань або слідчого ізолятора.
За кордоном же можна буде проголосувати, пред'явивши паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт. Правда там виборцю дадуть тільки один бюлетень, оскільки українці на закордонних дільницях зможуть голосувати тільки за партійні списки.
Якщо у вас внутрішній паспорт «прострочений», через досягнення 25 - і 45-річного віку ви не оновили фотографію, бюлетень вам все одно видадуть, оскільки, як кажуть у роз’ясненнях ЦВК, до повноважень дільничних виборчих комісій законом не віднесено здійснення контролю над виконанням порядку оформлення паспорта громадянина України. Відмова виборцю, включеному до списку виборців, у реалізації його права голосу на виборах і відповідно у видачі виборчого бюлетеня на підставі відсутності в його паспорті фотографії, яка вклеюється при досягненні виборцем 25 і 45-річного віку, законом не передбачена.
Також ви зможете проголосувати, якщо за рішенням місцевої влади були перейменовані вулиці або змінена нумерація будинків, і запис у паспорті про прописку відрізняється від виборчої адреси в списках. Якщо точно відомо, що розбіжності у виборчій адресі і інформація в паспорті виборця стосуються тієї ж вулиці й будинку - це не може бути перешкодою для його участі в голосуванні.
Техніка заповнення бюлетеня
Заповнити правильно бюлетень зовсім не складно. Потрібно зайти в кабінку і поставити значок навпроти однієї партії, і одного кандидата-мажоритарника. Згідно з законом виборець повинен у квадраті проти назви партії, прізвища кандидата зробити позначку «+», «або іншу, що засвідчує його волевиявлення». Що таке «інша позначка» законодавець не розписує, значить, це може бути і «галочка», і смайлик, і хрестик, і будь-яке слово...
Якщо вкинути бюлетень незаповненим, відповідно до закону, його повинні визнати недійсним. Але пустий бюлетень - спокуса. Пам'ятайте це.
А що ж робити, якщо рука здригнулася, і ви зіпсували ненавмисно бюлетень? Звертайтеся з письмовою заявою до ДВК, до члена комісії, який видав вам бюлетень, з проханням видати вам новий.
Якщо ж ви прийшли на дільницю, і виявилося, що за вас вже хтось проголосував, вам новий бюлетень не дадуть. У такій ситуації слід звернутися до спостерігача з проханням скласти акт про порушення, а також до комісії або до суду зі скаргою на дії члена комісії, яка видала ваш бюлетень іншій особі. Потрібно також написати заяву в міліцію.
Заповнювати бюлетень за когось - суворо заборонено. Виняток - допомога людям з обмеженими можливостями. Якщо хтось із ваших знайомих або родичів не може фізично самостійно пройти у кабінку і зробити свій вибір, він вправі звернутися за допомогою - закон дозволяє зробити це з відома керівництва або члена ДВК. Правда, самі члени комісії не можуть сприяти волевиявленню.
Так само, заборонено передавати бюлетені іншим особам або виносити з собою. Заповнений бюлетень потрібно кинути в урну - у виборчу урну.
А результат який?
Результати виборів будуть відомі не пізніше 12 листопада п.р. Сьогодні можна тільки припускати, яким буде їх результат, і ще можна визначатися, за кого голосувати. І однозначно - піти на вибори потрібно, навіть якщо вам не хочеться віддавати кому-небудь з кандидатів свій голос. Висока явка виборців - це не тільки виявлення громадянської позиції українців, а й, як зокрема зазначив заступник голови ЦВК Андрій Магера, запобіжник від фальсифікації результатів виборів: «Суспільство має бути цивільно активним і свідомим, і розуміти, що в цій країні вони живуть, що в цій країні жити їхнім дітям, онукам. Для цього потрібно ставитися відповідально».
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом