Створення окремого розрахункового центру (РЦ) для фондового ринку - абсолютно правильна ідея. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, під час дискусії «Україна і її інвестори: хто контролюватиме власність на цінні папери?» повідомив голова ради НБУ Ігор Прасолов.
«У нашій країні, як і в будь-якій іншій, ризики повинні бути розділені. Це є в законі: депозитарій повинен займатися виключно обліком цінних паперів, а не грошима і розрахунками. Якщо уважно прочитати закон, то з нього видно, що РЦ займатиметься виключно операціями «поставка проти платежу». При бажанні він може стати центральним контрагентом, який гарантуватиме виконання угод - цього сьогодні на фондовому ринку немає», - сказав він.
«Плюс до цього РЦ зможе за необхідності брати додаткову ліквідність у Нацбанку - це теж велика підмога для гарантування всіх угод. На депозитарії не повинно бути ніяких, навіть найменших ризиків - тільки облік прав власності», - зазначив Прасолов.
На його думку, «якщо ми хочемо залучити іноземного інвестора, треба концентрувати ту ліквідність, яка є зараз, треба забезпечити високий рівень надійності, який можливий тільки при окремому Розрахунковому центрі фондового ринку. Як це робиться в європейській ринкової моделі. Тоді ми зможемо займатися не «перетягуванням канату» повноважень, а реальними ринковими завданнями».
Андрій Боярунець,