Упродовж останніх тижнів новини із засідань Центрвиборчкому України нагадували зведення з полів. Щовечора преса писала: з виборів знялася ще енна кількість «мажоритарників». Передумати балотуватися кандидати могли до 15 жовтня, ЦВК цього дня працювала до опівночі. А фінальне зняття з реєстрації відбулося 17 жовтня: всі заяви, які прийшли у встановлені законом терміни, розглянуті, і щодо них Центрвиборчкомом прийняті постанови.

Зніматися ж було кому, адже в одномандатних округах спочатку зареєструвалися 3127 кандидатів, які балотувалися як самовисуванці, а також з надання політичних партій. Зараз «мажоритарників» суттєво зменшилося – 2 655 осіб. Була скасована реєстрація 475 осіб, тобто 15%, або майже шостої частини зареєстрованих.

Великий відсоток тих, хто «передумав» балотуватися, нікого не здивував. Загальновідомо, що серед кандидатів було чимало технічних, які реєструвалися, щоб ввести потрібних людей у дільничні комісії, розпорошити голоси конкурента або просто підзаробити. Як зазначив Ігор Попов, президент аналітичного центру «Політика», враховуючи кілька головних причин для зняття, відсоток тих, хто вибув, не такий уже високий: «Частина знятих - це результат домовленостей: були зняті менш рейтингові кандидати, з компенсацією витрат на кампанію і заставу, плюс бонус. І ніякої демократії тут немає, це чистий бізнес».

Правда, в цій кампанії, вперше за кілька виборчих процесів, унаслідок масових відмов «мажоритарників» балотуватися, виникла реальна проблема з виготовленням бюлетенів для голосування в одномандатних виборчих округах. Як зазначила в коментарі ForUm'у заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна, «якщо зазвичай виготовлення бюлетенів - справа досить проста, виключно технологічна, то під час виборів 2012 року це питання стало проблематичним. Мажоритарна складова ставить ЦВК у досить складне становище відносно забезпечення виконання своєї місії з виготовлення виборчих бюлетенів, і відповідно забезпечення успішного проведення виборів в окремих мажоритарних округах у цілому».

Усенко-Чорна підкреслила, що якби бюлетені були надруковані з даними «мажоритарників», що знялися з виборів, у документі для волевиявлення членам дільничних виборчих комісій довелося б ставити штамп «вибув» навпроти вже екс-кандидатів. А це небезпечна ситуація. Під загрозу ставиться можливість виборця вільно сформувати свій вибір, оскільки штамп може бути випадково або умисне проставлений навпроти не того кандидата, який вибув. А проштампований не у відповідності з рішенням ЦВК бюлетень визнається недійсним. «Це може бути використано як технологія «вибування» відданих за певного кандидата голосів. Така можливість легко може бути взята на озброєння штабами деяких кандидатів як маніпулятивна технологія «коректування результатів голосування на окрузі».

І якщо весь тираж «партійних» виборчих бюлетенів був виготовлений заздалегідь, і його відвантаження на складські приміщення Спецзв'язку з Поліграфкомбінату «Україна» почалося ще 3 жовтня, то з «мажоритарними» бюлетенями було вирішено не поспішати, щоб не довелося їх передруковувати у великих кількостях. До того ж виготовлення бюлетенів - справа витратна. Наприклад, друкування одного «партійного» бюлетеня (де 22 позиції) обходиться державі в 0,87 грн. А один бюлетень для «мажоритарних» округів - у середньому 0,72 грн. (На різних округах різна кількість кандидатів: від 4 до 48). І все таки, повністю уникнути передрукування не вдалося. У зв'язку зі скасуванням реєстрації «мажоритарників» ЦВК прийняла рішення про здійснення передрукування виборчих бюлетенів по виборах народних депутатів України на двадцяти округах із 225.

Ігор Попов каже, що, ухваливши рішення не поспішати з виготовленням «мажоритарних» бюлетенів, Центрвиборчком мав рацію. Раніше зняття кандидата в останній день перед виборами було певною технологією. Навпроти даних цього вже екс-кандидата комісіям потрібно було ставити штамп «вібув». І цей штамп часто «випадково з'їжджав» на прізвище рейтингового кандидата. Проблему вирішили, запровадивши норму, що заяву про зняття з реєстрації можна подавати не пізніше ніж за дванадцять днів, а рішення щодо нього має бути прийнято не пізніше ніж за десять днів до дня голосування. Тому зараз можна сказати: проблеми з виготовленням бюлетенів немає.

Справді, сьогодні відмовлятися балотуватися вже пізно - поїзд пішов. Але багато «мажоритарників» намагаються його наздогнати: у ЦВК продовжують надходити заяви про зняття з виборів, повідомив ForUm'у заступник голови Центральної виборчої комісії України Андрій Магера. «До нас продовжують надходити заяви, але згідно з законом, ЦВК не має права їх розглядати. Заяви ми будемо повертати й інформувати кандидатів: ви упустили свій термін, ЦВК не має права скасовувати реєстрацію пізніше ніж за 12 днів до дня виборів», - уточнив Магера.

Виходить, що ті учасники виборчого процесу, які передумали балотуватися у Верховну Раду після 15 жовтня, так і залишаться кандидатами в народні депутати.

І хочеш чи ні, а їх вибиратимуть. Цікаво, якщо хтось із них пройде до парламенту, чи відмовиться він від депутатського мандата?.. Сумнівно! Але це вже зовсім інша історія.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

683