![Усі в сад, або Пігулка від правової необізнаності](https://for-ua.com/static/images/previews/53/539936-2.jpg)
Потрапити в дитсадок - справжня проблема. І з кожним роком вона загострюється, оскільки молодь масово переселяється в міста, а в багатьох селах і селищах садочків просто немає. І якщо у 1991 році в Україні налічувалося 2,3 тис. дитячих дошкільних закладів, то у 2000 році вже 1,2 тис., а у 2010-му - 1,1 тис. дитсадків.
За два останні роки в Україні стало на 875 дитячих садків більше, а це більш ніж 77 тис. місць. Але вони все одно перевантажені: у середньому по країні на 100 місцях виховується 116 дітей. Найвища завантаженість у таких областях, як Закарпатська (142 дитини на 100 місць), Львівська (139 на 100 місць), Волинська (132 на 100 місць), Рівненська (131 на 100 місць) і Чернівецька (130 на 100 місць).
Найбільше в дитячих садках малят у віці від трьох до п'яти років - 81%. А крихіток до двох років тільки 15,2%.
Обійняти неосяжне
Але й без статистики дорослі знають: якщо хочеш прилаштувати малюка в садочок - дій! Багато батьків, наприклад, буквально відразу ж після народження дитини займають місце у черзі в дитсадок.
«Коли Вані було всього десять місяців, ми стали у чергу в найближчому до будинку дитсадку, - розповідає киянка Оксана з Виноградаря. – Понад два роки ми справно ходили туди відзначатися. І ось у кінці серпня приходимо з документами писати заяву про прийом, а завідувачка нам говорить, що нашого прізвища у списках немає, так само як і місць у садочку. Але є вихід - платна група. Там такі ж умови, таке ж харчування, різниця лише у тому, що доплачувати щомісяця довелося б по 500 грн. У той сад ми не пішли. У кінці вересня без проблем влаштувалися в сусідній, де нам навіть не пробували розповісти, що без щеплень не можна. Єдине - це попросили допомогти: або закупити миючі засоби, або офіційно через банк пожертвувати грошей на господарські витрати».
Ользі зі столичної Солом'янки пощастило менше. «Про те, що в садку є місця, ми дізналися в райвно. Але коли прийшли, завідуюча відразу сказала, що дітей без щеплень у садок приймати заборонено, і попередила про такий же порядок у всіх дошкільних закладах. Так що більше я нікуди не ходила. Доведеться сидіти з сином вдома. Спробую продовжити декрет, хоча, якщо чесно, дуже хочеться на роботу», - розповіла вона. На зауваження, що її дитині відмовили незаконно і що якщо відмова від вакцинації оформлена, то це не привід не брати дитину в садок, юна мама тільки розвела руками: «Їм видніше. Вони краще знають законодавство. І доньку наших друзів теж не взяли. У них прописка не київська».
А ось киянка Марина розповіла, що пішла простішим шляхом, щоб влаштувати доньку: «Наш садочок звичайний, але близько до будинку. Ми прийшли туди у минулому грудні. З нами довго і ввічливо розмовляли. Потім запропонували пожертвувати на сад (сміється. - Авт.). Безпосередньо. Сума для нас була підйомна. Наступного дня ми вже були зараховані», - розповіла вона.
Хто крайній
Згідно з даними, отриманими ForUm'ом у Міносвіти, станом на 20 вересня нинішнього року мережа дошкільних навчальних закладів України налічує 16 тис. 321 установу, а різними формами дошкільної освіти охоплено 99,9% дітей старшого дошкільного віку.
Закон України «Про дошкільну освіту» гласить: громадяни України мають рівні права на здобуття дошкільної освіти, незалежно від підпорядкування, типів і форм власності садочків.
Як повідомили ForUm'у в Міносвіти, питання формування і контролю дитсадівських черг законодавством не обумовлюється, тобто офіційно ніяких черг немає. Правда, міністерство рекомендувало вводити у всіх регіонах України програму електронного запису: вже сьогодні управління освіти не тільки Київської, але й Чернівецької, Івано-Франківської, Донецької, Вінницької областей частково впроваджують таку програму. Там батьки можуть через Інтернет ознайомитися з наявністю вільних місць і записати своїх чад у дитсадок, заповнивши анкету. Але вже сьогодні перевірити правдивість інформації про відсутність місць можна і без Інтернету - потрібно звертатися в райвно за місцем проживання.
Документи, довідки, заяви
Прийом у дитсадок здійснює керівник закладу протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють. Для цього дорослим необхідно надати наступні документи: заяву, свідоцтво про народження дитини; медичну довідку про стан здоров'я з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад; меддовідку дільничного педіатра про епідеміологічне оточення. Зарахування дітей у ясельні групи відбувається на загальних підставах.
А в дитсадки або групи компенсуючого типу дорослим потрібно буде додатково представити висновок психолого-медико-педагогічної консультації (ПМПК) або територіального лікувально-профілактичного закладу, тубдиспансеру, а також направлення місцевого органу управління освітою.
Ось такий порядок прийому дітей прийнятий у державних і комунальних дитячих садках.
Якщо від вас вимагають додаткові документи, у Міністерстві освіти наполегливо радять: звертайтеся в управління освіти за місцем проживання, адже відповідно до ст. 41 Закону України про «Дошкільну освіту» особи, винні у порушенні законодавства про дошкільну освіту, несуть відповідальність у порядку, встановленому законами України.
Ви натрапили на стіну зловживань і корупції? Звертайтеся до райвно. Повірте, для багатьох працівників освіти назва цього органу звучить грізно, адже у нього достатньо не тільки інформації, але і повноважень.
Знову ж таки, батьки мають право вибирати, як саме навчатиметься дошкільник: у класичному дитячому садку, в групах з короткотривалим перебуванням на базі загальноосвітніх установ, у центрах розвитку чи з «репетиторами», які мають відповідну вищу педагогічну освіту і ліцензію на право надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти.
Ні диплома, ні атестата про дошкільну освіту в Україні немає, відповідно, це не може стати перешкодою на шляху до школи. Але очевидні плюси дитячого садка полягають у тому, що дитина в ньому може спілкуватися, грати і навчатися, а мама - отримає можливість вийти на роботу. Нехай кожен зробить свій вибір, головне, щоб його не позбавили через хитрості одних і незнання своїх прав іншими. Спробуйте, і ви переконаєтесь, що домогтися свого справді можна.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом