У серпні сальдо зведеного платіжного балансу залишалося позитивним і склало 615 млн дол, повідомляється на офіційному сайті НБУ.
За даними регулятора, його формування було обумовлене, головним чином, значними залученнями у реальний сектор економіки інвестиційних і кредитних ресурсів.
Дефіцит поточного рахунку у серпні 2012 року склав 1,5 млрд дол (у липні - 1,3 млрд дол). Зростання дефіциту обумовлене, насамперед, збільшенням виплат за доходами від інвестицій на 323 млн дол у порівнянні з липнем. У той же час дефіцит зовнішньої торгівлі скоротився до 1,1 млрд дол (порівняно з 1,3 млрд дол у липні) через сезонне зростання надходжень від експорту послуг за статтею «Подорожі».
У Нацбанку також повідомили, що у серпні експорт товарів зріс на 0,8% порівняно з серпнем 2011 року і склав 5,9 млрд дол. Основним чинником зростання залишався експорт зернових культур (який був на 43,8% вище у порівнянні з серпнем 2011 року), олії та олійних культур (на 68,9%). Також у серпні досить високими темпами продовжилося зростання експорту продукції машинобудування (12%), у значній мірі через постачання літаків (на 141 млн дол, що у 3,3 рази більше, ніж у минулому році).
У той же час через низький попит на світових ринках експорт металургійної продукції у серпні зменшився на 15,9% у річному вимірі. У серпні темпи зростання імпорту товарів (7,8 млрд дол) сповільнилися до 31% у порівнянні з 12,9% у липні.
Крім того, вперше у цьому році річні темпи зростання енергетичного імпорту були вищими, ніж неенергетичного (5,2% і 2,2% відповідно). Енергетичний імпорт зростав завдяки збільшенню поставок природного газу (на 75,6%, що пов'язано з дуже низькими обсягами закупівель у серпні минулого року), що, однак, частково компенсувалося зменшенням імпорту нафти і нафтопродуктів (на 80,8% та 4,8% відповідно).
Уповільнення зростання неенергетичного імпорту (у порівнянні з 13,3% у липні та 17,8% у першому півріччі) відбулося через скорочення обсягів імпорту продукції машинобудування (у річному вимірі - вперше з початку 2010 року).
Найбільше знизився імпорт легкових автомобілів (на 31,9% в порівнянні з серпнем 2011 року), тоді як вартісні обсяги поставок залізничних локомотивів залишалися значними (у 2,2 рази більше, ніж минулого року). У той же час високими темпами продовжилося зростання імпорту промислових товарів (54,6%), насамперед, одягу та взуття (у 2,8 та у 4,1 рази відповідно) і продовольчих товарів (16%).
Профіцит капітального та фінансового рахунків у серпні залишився на рівні попереднього місяця - 2,1 млрд дол. Одним із основних факторів його формування були значні обсяги припливу прямих іноземних інвестицій (ПІІ) і кредитів у реальний сектор економіки.
Чистий приплив ПІІ у серпні виріс до 875 млн дол (найвищий рівень за останні 6 місяців). Приплив ПІІ в Україну з початку року становив 5,4 млрд дол, що на 16,9% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. 92% цих обсягів ПІІ були спрямовані у реальний сектор економіки.
Також, за даними НБУ, реальний сектор економіки продовжував активно залучати зовнішні кредитні ресурси, перш за все, довгострокові: чисті залучення у серпні склали 680 млн дол (з початку року - 3,9 млрд дол). Продовжилася тенденція до скорочення зовнішньої заборгованості банківського сектора за кредитами та облігаціями: у серпні - на 177 млн дол, з початку року - на 2,1 млрд дол
Приріст готівкової валюти поза банками у серпні скоротився до 659 млн дол (порівняно з 691 млн дол у липні). Всього за 8 місяців 2012 року приріст готівкової валюти склав 3,6 млрд дол, що на 38,8% менше, ніж за відповідний період попереднього року. У серпні Національним банком України та урядом України були здійснені виплати за основною сумою кредиту МВФ у розмірі 920 млн дол. У результаті за рахунок операцій платіжного балансу резервні активи у серпні скоротилися на 305 млн дол. Їхній обсяг на кінець серпня становив 30 млрд дол, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,4 місяця.