Минуло рівно 200 років з тих пір, як «Москва, спалена пожежею, французу віддана» і як армія Російської імперії під керівництвом Михайла Кутузова розбила війська Наполеона Бонапарта. Україна, переважна частина якої входила до складу царської Росії, також була залучена у війну 1812 року. Тоді у складі російської армії билися і українські кріпаки, і козаки. Всього - близько 70 тисяч осіб. Навіть автор знаменитої «Енеїди», поет і письменник Іван Котляревський воював у лавах одного з козацьких полків. Багато загиблих у тій війні були поховані на території Києво-Печерського заповідника - на кладовищі Різдвобогородицького бастіону поблизу Дальніх печер.
 
 

У РФ 200-річний ювілей війни відсвяткували масштабно і пафосно. Хвиля святкових заходів докотилася і до нашої столиці. Так, днями на території Києво-Печерського історико-культурного заповідника відкрилася виставка, присвячена війні 1812 року. На ній представлені унікальні реліквії тієї епохи з колекцій Музею Шереметьєвих і Центрального історичного держархіву Києва.
 
Перед церемонією відкриття священнослужителі Лаври провели заупокійну літію.
 

Потім представники російської делегації на чолі з керівником Росспівробітництва Костянтином Косачовим поклали квіти на могили загиблих героїв.
 
 

Виставку урочисто відкрив український прем'єр Микола Азаров. Він перерізав червону стрічку...
 
 

...І гості попрямували до будівлі музею у супроводі «гусарів». Їх роль виконували члени військово-історичних клубів України, переодягнені в мундири зразка 1812 року.
 

На виставку прийшов і «французький солдат» зі зброєю в руках... Але до Бородінської битви вояка виявився не готовий - адже рушниця не справжня.
 

«Гренадер» Микола представляє іншу сторону - війська Російської імперії.
 
 

Він розповідає, що його високий чин визначає так званий салтан, просто кажучи, пензлик на головному уборі. Він зроблений зі справжньої кінської гриви, що робить його шапку досить важкою.
 

Відступити чи кинутися в бій? Гості виставки мають можливість поглянути на карти 1812 р. очима Наполеона і Кутузова.
 
 

На одному з гобеленів зображено нараду Кутузова з російськими офіцерами в колишньому селі Філі. За деякими даними, саме там полководець прийняв доленосне рішення відступити з Москви. Так це чи ні, сказати сьогодні складно, адже мудрий Кутузов наказав не фіксувати бесіду.
 

А це - колекція порцелянових статуеток генералів і маршалів Франції на чолі з імператором Наполеоном.
 
 

На виставці можна побачити посуд із зображенням гербів учасників війни і відомих сімейств - Толстих, Голіциних.
 
 

На виставці представлені українські, російські, французькі костюми і мундири як мирного, так і воєнного часу. Вони допомагають з головою зануритися в епоху галантних гусарів, пишних балів і страшних битв.
 
 
 
 

Помилуватися раритетними експонатами можна буде ще протягом кількох місяців.

Аліна Єремєєва, фото Максима Требухова,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

660