Майже кожна людина хоч раз у житті літала на літаку, проте мало хто бачив, як їх будують. І не дивно: держав, у яких існує літакобудування, у світі зовсім небагато, але у кожної є свої секрети, ноу-хау, які суворо охороняються. ForUm'у пощастило побачити, як народжуються українські літаки на Державному підприємстві «Антонов», де проектують, випробовують і виробляють знамениті АНи.

Площа заводу – величезна. Не будемо наводити розміри підприємства у квадратних кілометрах, скажемо лише, що на його території між цехами курсують рейсові автобуси і навіть є аеродром.

Спочатку нам показують один із комп'ютерних залів конструкторського бюро. На вигляд це звичайний великий офіс: безліч комп'ютерів, розділених меблевими перегородками. Заступник начальника відділення комп'ютерних та інформаційних технологій Ігор Пугач розповідає, що проектування літаків, їхніх комплектуючих на «Антонові» здійснюється за допомогою цифрової техніки. Кульмани, олівці та креслярські дошки залишилися у минулому. Також з папером не працюють і в складальних цехах.

 
 
Цікавимося параметрами комп'ютерів.

«Машини у нас досить потужні, оскільки ми використовуємо програми для 3D, тобто об'ємного моделювання. В основному у нас встановлені двоядерні процесори з оперативною пам'яттю 4Гб і 500Гб з жорсткими дисками», - говорить Пугач.

 
 
Цікаво, що з метою захисту від промислового шпигунства комп'ютерна система у залі, та й взагалі на підприємстві, не підключена безпосередньо до Інтернету. «Політика безпеки у нас така, що ми розділяємо внутрішню мережу і зовнішню. Також не вийде винести інформацію на флешці. Служба безпеки за цим стежить», - пояснює заступник начальника відділення.

Наступний пункт нашої екскурсії – зал аеродинамічної труби. У величезному приміщенні розташована власне сама аеродинамічна труба. Це щось на зразок пилососа гігантських розмірів, тільки працюючого навпаки – на видування повітря. Причому швидкість вітру сягає 250 км/год. Перед трубою на розтяжках закріплена модель літака – точна копія у плані аеродинаміки справжнього вантажного АН-124. Тобто всі зовнішні поверхні моделі на 100% збігаються з реальним авіалайнером.

 
 
Начальник сектора Михайло Мельников розповідає, що основним завданням випробувань в аеродинамічній трубі є визначити, як той чи інший літак поведеться у повітрі при різних аеродинамічних навантаженнях, при зльоті та посадці. Модель літака прикріплена до аеродинамічних ваг. За їхніми даними можна визначити сили і моменти, які виникають під час польоту. Таким випробуванням підлягають моделі не тільки майбутніх літаків, але і вже тих, які літають. Адже літаки перебувають у постійному процесі вдосконалення, і якщо, приміром, на зовнішній поверхні встановлено якийсь пристрій, нехай і незначного розміру, необхідно перевірити, як це вплине на аеродинаміку.
 
 
Є у залі ще одна машина. Вона слугує для дещо інших цілей – визначає небезпечні резонансні частоти. До машини прикріплена модель літака АН-70. Вона всіяна датчиками, що вимірюють навантаження у кожній конкретній точці. На певній частоті машина передає вібрації як на модель у цілому, так і на окремі її частини. Це випробування дозволяє на землі визначити, які частоти є небезпечними для літака, і спроектувати його таким чином, щоб під час польоту лайнер ні за яких умов не входив у резонансні коливання. В іншому разі існує небезпека руйнування літального апарату.

Далі йдемо дивитися, як збирають справжні літаки. До цеху остаточного складання потрібно їхати на автобусі, оскільки він розташований на віддалі від приміщень конструкторського бюро.

Заходимо у цех. Там стоять п'ять пасажирських літаків АН-148, АН-158 та один транспортний АН-32.

 
 
Цей цех не схожий на звичайні заводські, а процес складання літака – на складання автомобіля. Якщо при збірці авто задіяний конвеєр, то стосовно літаків доречніше вжити слово «будівництво» (як кажуть про будинок або кораблі). Як і будинок, лайнер оточують будівельні стапелі, і, як корабель, літак починають збирати з монтажу поперечних шпангоутів, своєрідних ребер, на які потім нарощують корпус-фюзеляж. Літаки у ступені готовності: прикріплені до фюзеляжу крила, хвостове оперення. Але двигунів ще немає.

«Щоб побудувати один літак, потрібно не менше 4 місяців, - розповідає про нюанси літакобудування начальник цеху Віктор Мельничук. - Причому банальні гайкові ключі в авіаційному будівництві застосовуються далеко не завжди. Якщо, приміром, стикують крила, то їх прикручують за допомогою спеціальних ключів. Вони дозволяють контролювати затяжне зусилля, щоб унеможливити недотяжки або перетяжки з'єднання. Всі ці процеси фіксуються у складальній документації. Після того як фюзеляж зібраний, відбувається так зване опресовування. У нього нагнітається повітря під тиском, щоб усі деталі обшивки сіли на своє місце. Потім, якщо все у порядку, знову перевіряють літак на герметичність».

 
 
Далі їдемо на внутрішньозаводському рейсовому автобусі у цех міцнісних та втомних випробувань.
 
 
Це найдивніше і найнесподіваніше для нас місце на підприємстві. Як випливає з його назви, там відбуваються випробування літаків, які відразу й не помітиш.

У величезному – 100 на 100 метрів і висотою 35 метрів – приміщенні ми побачили ліс із металевих труб, важелів, кронштейнів та почули оглушливе ревіння: під самою стелею цеху величезний літак АН-148, затиснутий, як у лещата, металевими конструкціями. Літак «махає» крилами: вони вібрують, і досить відчутно – амплітуда досягає метра.

 
 
Чимало подивувавшись такому чуду, питаємо у фахівців: навіщо літак так мучите? Виявилося – для діла. Начальник відділу міцнісних випробувань Олександр Кузьменко пояснює: «Таких випробувальних лабораторій на території колишнього СРСР залишилося три – у нас, у Москві та у Новосибірську. Тут проводиться весь комплекс випробувань – від випробування матеріалів, елементів, агрегатів, до випробувань зібраного літака».

За словами антонівців, випробування на міцність бувають трьох типів: статичні, динамічні та ресурсні. Перші призначені для перевірки розрахункових навантажень, тобто випробовують до тих пір, поки літак або його вузол не зруйнується. Під час других – задаються навантаження, з якими літак стикається під час експлуатації, вони практично у півтора рази менші розрахункових. Ресурсні ж випробування потрібні, щоб дізнатися, скільки годин може налітати та чи інша деталь літака до того, як її характеристики вийдуть за межі безпечної експлуатації. «На цих випробуваннях ми моделюємо весь цикл життя літака. Протягом двох-трьох років ми задаємо літальному апарату всі ті навантаження, яких він зазнає за десятки років експлуатації. Це дозволяє виявити слабкі місця машини, щоб завчасно запобігти можливій неполадці», - пояснює Кузьменко.

Цікаво й те, що при розробці нового літака фактично виготовляють, як мінімум, три. Один йде на льотні випробування, а два інших ніколи не піднімуться у небо. Їх будуть «мучити», випробовуючи на міцність. Один – на статичну міцність, а інший – на втомну. Але на «Антонові» навчилися поєднувати обидва цих випробування на одному лайнері і таким чином економлять один літак, не віддаючи його «на розтерзання».

Інженери звертають увагу на величезне крило гіганта АН-124. На фронтальній його частини кругла вм'ятина з рваним отвором у центрі, сантиметрів тридцять діаметром. Виявляється, це по крилу стріляли, причому... куркою. Так-так, саме куркою. Її поміщають у спеціальну пневматичну гармату і вистрілюють з величезною швидкістю у кілька сотень км/год. Обстрілюють не тільки крило, але і всі частини літака. Так імітується зіткнення з птахом. Зараз, правда, для таких випробувань уже використовують силіконових курей.

 
 
У той день «випробувань куркою» не було. Але у цеху ми побачили автоплатформу, а на ній під брезентом – укритий фюзеляж літака АН-148. Нам пояснили: це серійний екземпляр з російського авіазаводу у Воронежі. Його привезли на випробування. Йдемо далі, і наші екскурсоводи розповідають нам більш цікаву інформацію. Виявляється, випробовують не тільки нові моделі лайнерів, але і ті, які вже давно літають. Конструктори в один голос стверджують, що немає старих літаків, а є нелітаючі. Відповідно, для давно літаючих нові і нові випробування – це продовження їхнього ресурсу. Однак тут не можна просто міняти зламані запчастини: для безпеки польотів потрібно наперед точно знати, що може підвести, скажімо, після двадцяти років експлуатації. Ресурсні випробування ненових лайнерів, до речі, це одна зі статей доходів «Антонова», адже крім розробника ніхто не може дати висновок щодо продовження ресурсу літаків серії АН, а таких по світу літає дуже багато.

Останній об'єкт нашого візиту – найбільш захоплюючий. Це зал з тренажерами літаків серії «АН», які зовні схожі на хатинки на гідравлічних лапах.

 
 
В одному із них якраз працюють льотчики – тренажер «безладно» гойдається-танцює у різних напрямках.

Нас запрошують в одну із цих «хатинок». Усередині – точна копія кабіни літака АН-148: безліч важелів, ще більше усіляких перемикачів, кілька дисплеїв. Виявляється, тренажер може імітувати практично будь-який аеропорт світу. Варто лише встановити відповідну програму. Яким же було наше здивування, коли, поглянувши у лобове скло, ми побачили ... справжній аеропорт «Бориспіль»! Наш «літак» стояв на початку злітної смуги, і здавалося все реальним.

 
 
«Тренажер АН-148 є тільки у нас і в московському аеропорту «Домодєдово», тому багато льотчиків, які працюють на цій машині, проходять первинну, щоквартальну підготовку і тренування на особливий випадок у Києві. Графік розписаний на роки вперед», - говорить льотчик-випробувач Валерій Мигунов. Ніби на підтвердження цих слів у кабіну тренажера заходить екіпаж із двох пілотів. Це льотчики із Санкт-Петербурга. Понатискавши кілька хвилин якісь кнопки і поставивши кілька запитань колезі із Києва, вони йдуть. А ми далі продовжуємо нашу розмову з випробувачем. Мигунов пояснює, що на тренажерах моделюється будь-яка ситуація: від штатних зльоту-посадки до найекстремальніших, таких, як жорстка посадка без шасі. У такий спосіб у пілотів виробляється «імунітет» на будь-яку ситуацію у небі.

Цікаво, що тренажер коштує ледь не дорожче літака, настільки складними є його пристрої.

 
 
Нам пропонують «політати». Охоче ​​ погоджуємося. Коли ще політаєш на літаку, сидячи за штурвалом, а не у пасажирському кріслі. Тренажер створює повну ілюзію польоту!

Ось літак почав розбіг по «взлітці». Ось ми стрімко набираємо швидкість. Ось відрив від землі – і «Бориспіль» залишається внизу. Йдемо на розворот і посадку. Пейзаж за вікном сильно нахилився, як при крутому віражі. Хоча пілот не включав механічну систему, яка нахиляє кабіну, все одно оптичний обман змушує вирівняти тулуб, хоча насправді тренажер стоїть строго паралельно землі.

Раптом із динаміка лунає строгий жіночий голос: «Неприпустимий крен!» Так, занадто круто ми ввійшли у поворот. Приземляємося. Той же голос віщає: «Висота 300, висота 250, висота 200!» Це машина підказує висоту, адже при посадці вона життєво важлива. Раптом пролунав різкий звук, схожий на клаксон. Це сигналізація-попередження про те, що ми «забули» випустити шасі.

Вже над посадковою смугою голос знову попередив: «Рішення, рішення!» Це означає, що саме у цей момент пілот приймає рішення – садити лайнер чи йти на друге коло. «П'ять, чотири, три, два, один», - говорить голос, і ми приземлилися. З незабутніми враженнями. Головне із них: побудувати літак, в силу різних причин, дуже непросто. Але у нас є люди, які можуть і роблять це.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1166