Голова Національного банку України Сергій Арбузов провів чергову нараду з монетарних питань, у якій взяли участь заступники голови НБУ Ігор Соркін і Віра Ричаківська, а також керівники структурних підрозділів Нацбанку, до функцій яких входять питання формування та реалізації грошово-кредитної політики.
Під час наради було зазначено, що складна ситуація на зовнішніх ринках стримує підвищення показників економічного розвитку України. Незважаючи на це, на відміну від багатьох розвинених країн, в Україні зберігається економічне зростання - реальний ВВП у II кварталі 2012 року виріс на 3,0% у порівнянні з відповідним кварталом 2011 року. В той же час в країнах Єврозони ВВП у цей період скоротився на 0,4%, у Великобританії - на 0,8%.
Показники споживчої інфляції в Україні (-0,1% з початку року і в річному вимірі) на сьогодні є близькими до оптимальних, враховуючи вплив сезонного чинника і динаміку базової інфляції (3,1%), і свідчать про належне виконання Національним банком України його головної конституційної функції.
Учасники наради не виключили деяке підвищення темпів інфляції у наступні місяці, що може бути пов'язане із сезонними факторами і можливим прискоренням зростання цін на світових ринках продовольчих товарів. Також на показники інфляції у річному вимірі буде впливати низька база порівняння минулого року. Втім, можливий ріст інфляції внаслідок дії вищезгаданих факторів буде досить помірним.
Також учасники наради приділили увагу ситуації на грошово-кредитному ринку протягом останніх двох місяців, яка характеризувалася, зокрема, підвищенням ставок на міжбанківському кредитному ринку. Голова НБУ особливо підкреслив, що це підвищення не було результатом змін у грошово-кредитній політиці. Навпаки, у поточному році в умовах суттєвого уповільнення споживчої інфляції Національний банк вжив заходів, спрямованих на стимулювання економічного зростання, у тому числі через створення умов для зниження вартості грошових ресурсів.
Причини підвищення ставок у червні-липні значною мірою пов'язані з негативними зовнішніми шоками, яких зазнає Україна. Зокрема, знецінення євро щодо долара на світових ринках призвело до підвищення попиту на іноземну валюту на внутрішньому ринку України, де традиційно домінує долар США. Відтік гривні на валютний ринок супроводжується зменшенням її пропозиції на міжбанківському ринку, що не може не впливати на процентні ставки.
Враховуючи вищезазначене та з метою стабілізації ринкових очікувань, Національний банк України з травня поточного року відновив інтервенції щодо продажу іноземної валюти. Також з метою протидії зростанню ставок на міжбанківському кредитному ринку Національний банк України у червні-липні збільшив обсяги підтримки ліквідності.
У той же час Арбузов повідомив, що, відповідно до Закону України «Про Національний банк України», Нацбанк є кредитором останньої інстанції, до якого банки можуть звернутися у разі вичерпання інших можливостей рефінансування. Як відомо, ліквідність банків складається з коштів як у національній, так і в іноземній валюті. Коштів в іноземній валюті банки тепер мають цілком достатньо для того, щоб при необхідності їх конвертувати і самостійно підтримати гривневу ліквідність. Якщо ж необхідність підтримки ліквідності банків буде виникати внаслідок активізації їхньої кредитної діяльності, то Національний банк України розгляне питання про розширення обсягів такої підтримки.
Учасники наради, позитивно оцінивши вже здійснені регулюючі заходи, зазначили, що наявні параметри основних монетарних механізмів та інструментів є цілком адекватними поточним макроекономічним та монетарним умовам і поки не вимагають змін.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом