![Не пійманий, але злодій або деякі особливості столичного шопінгу](https://for-ua.com/static/images/previews/53/530206-2.jpg)
Хіба може бути щось приємніше, ніж отримати зарплату і відправитися, нарешті, за довгоочікуваними покупками по магазинах? Благо, у столиці їх багато і на будь-який смак. Причому сьогодні люди все частіше віддають перевагу саме торговим центрам - заходь і вибирай, не потрібно навіть виходити на вулицю. Тут ти можеш і поїсти, і відпочити, і купити абсолютно все - від черевиків до матраца. Але є в такій принаді і зворотна сторона. Саме у торгових центрах найбільше люблять орудувати грабіжники. Вони знають, що люди прийшли з грошима, а навколо стільки всього, що очі розбігаються. У якийсь момент людина задивиться, залишить сумку - і все - шахрай вже зробив свою справу.
Днями з кореспондентом ForUm'у стався досить неприємний випадок, про який явно варто розповісти для науки іншим.
Спокійно походжаючи по магазинах одного з торгових центрів Оболоні, автор статті у якийсь момент помітив нездоровий інтерес продавщиць до своєї сумки. Перевіривши, чи все нормально з речами, він поспішно ретирувався з даного магазину, продовживши свої покупки. У черговому магазині, міряючи взуття, він без задніх думок поставив сумку на сидіння... Очевидно, приблизно в цей момент і сталося пограбування.
Після виявлення пропажі гаманця і телефону автор звернувся до продавців магазину, на який відразу ж впала підозра.
«О! А їх уже зловили і вони пішли!», - вигукує продавщиця. Виявляється, буквально за п'ятнадцять хвилин до мого приходу дві дівчини, які здійснювали тут покупки, виявили пропажу гаманця після того, як біля них довго крутилася жінка підозрілого вигляду. Вони попросили охоронця затримати її. Жінка відкрила сумку, в якій виявився вкрадений гаманець. Вражає те, що в ній було ще три гаманці, але жінка спокійно заявила, що це її, віддала вкрадений і зникла.
На жаль, підозрюваних не затримали до мого приходу. Охоронець пояснив, що не має таких повноважень, та й дівчата були задоволені тим, що все обійшлося і не захотіли давати справі законний хід.
«Ми дивом помітили, що сталося, у гаманці була досить велика сума грошей», - розповіли мені покупці. «Одна жінка відволікала нашу увагу, інша, якій вона, очевидно, передавала крадене, відразу вибігла з магазину. На ній були темні окуляри і кепка, що вже досить дивно виглядає у приміщенні».
Охоронець виглядав розгубленим. Казав, що крадіжки тут відбуваються дуже часто. «Я знаю, що вони не працюють по одному, тому відразу подивився, хто виходить з магазину - з дверей поспішно вибігла інша жінка, очевидно напарниця».
Автору порадили викликати міліцію, а гаманець пошукати в туалеті на третьому поверсі - саме туди, за словами охоронця, зазвичай підкидають порожні гаманці і сумки після крадіжки.
Безрезультатно обійшовши крім туалету ще кілька інших магазинів, у які злодії, за словами охоронця, підкидають вже непотрібні речі, автор подумки дивувався одному - чому ж все-таки охорона магазину так спокійно відпустила зловмисників.
Міліція приїхала досить швидко, опитала охоронця, а автору запропонували під'їхати у відділення, щоб написати заяву про пропажу.
Чекати своєї черги довелося довго - постраждалих у той вечір було достатньо. Якісь молоді люди знімали побої, чекали вирішення своєї долі особи з неєвропейськими рисами обличчя, крім того, хотіли написати заяву про крадіжку дівчата зі схожою проблемою. Ситуація, в яку потрапив автор, нікого не здивувала - «А, знову цей торговий центр», - цю фразу співробітники міліції виголосили не один раз за вечір. «Так там таке постійно».
Для того, щоб потрапити до слідчого до дванадцятої ночі, автору довелося зловживати службовим становищем, пред'явивши посвідчення журналіста. До кабінету провели відразу і почали складати протокол.
«А ви знаєте, чому зараз так багато подібних випадків?», - запитує слідчий. «Тому що журналісти люблять знімати сюжети, де докладно розповідають всі механізми крадіжок, грабежів, викрадень... А потім ми ловимо таких малоліток, що незрозуміло, де вони взялися і як про такі хитрі способи дізналися, а вони самі відповідають - «Ми по телевізору бачили». Мовчимо, згадуючи про те, що співробітники часто самі охоче розповідають подібну інформацію пресі (див., наприклад, статтю: Кримінальний розшук: Їдучи у відпустку, не базікайте про це).
У протокол докладно записують все, що знаходилося в гаманці, IMEI код телефону, загальну вартість вкраденого. Про підозрюваних, на жаль, не пишуть нічого, адже автор злодійок навіть не бачив.
«А в магазині є камери спостереження?», - цікавиться слідчий. «Так, але вони кажуть, що не мають права їх показувати, поки не порушать кримінальну справу».
Слідчий лається: «А знаєте, чому вони так говорять? Тому що навіть якщо ми подивимося запис і справді побачимо, що в цьому магазині до вас залізли в сумку, у нас немає таких технологій, які показують в американських фільмах. Запис там поганої якості - ми не зможемо так збільшити обличчя, щоб скласти фоторобот і почати пошук злочинця».
Розповідаємо, що охоронець був упевнений, що навряд чи дві крадіжки поспіль зробили в одному і тому ж магазині - швидше за все мене «вели» якийсь час, чекаючи поки я відволікся і могли це зробити в будь-якому іншому місці. Цікавимося також тим, чому охоронець магазину не затримував підозрюваних у крадіжці.
«Він дійсно не має права цього робити, так само, як і оглядати сумки відвідувачів», - відповідає слідчий. «Але він може затримати підозрюваних, і викликати міліцію. А ось чому він цього не зробив - цікаве питання».
Якось самі собою спливли у пам'яті продавщиці, що переглядалися. Можливо, співробітники торгових центрів мають свою вигоду в подібних ситуаціях? Як виявилося, в Інтернеті повно обговорень на форумах, де постраждалі клієнти ТЦ розповідають про свої випадки і попереджають покупців бути пильними. Багато хто впевнений у тому, що злодії не просто маскуються під покупців, а дійсно мають домовленість з охороною і співробітниками. Найбільше скарг на кілька відомих магазинів, у яких, до речі, камер спостережень немає.
Чому ж, якщо крадіжки відбуваються щодня, адміністрація торгового центру не б'є тривогу і не звертається до міліції, щоб хоч налякати зловмисників?
Крім залишеної у міліції заяви автор подзвонив у кілька магазинів з проханням повідомити, якщо порожній гаманець знайдеться. За словами співробітників, це цілком можливо, практично щодня після ранкового прибирання у торговому центрі виявляють втрачені або підкинуті речі.
Що ж робити, якщо ви потрапили в таку ж ситуацію, як автор? На це запитання ForUm'у відповів начальник ЦГЗ Київської міліції Володимир Поліщук.
«Насамперед, необхідно розповісти адміністрації та охороні торгового центру про скоєний злочин. Зловмисника затримають, проте без права оглядати його особисті речі. Після цього або ви, або охорона повинні зателефонувати по 102 і викликати слідчо-оперативну групу, яка огляне його речі в присутності двох понятих. Якщо пропажа виявиться у затриманого - складається або адміністративний протокол, або у вас приймають заяву про скоєння щодо вас злочину. Ця заява реєструється, ви отримуєте її номер, і протягом десяти днів проводиться дослідча перевірка. Під час перевірки співробітники міліції розмовляють з вами, з адміністрацією, з підозрюваними і порушують кримінальну справу. У рамках кримінальної справи знімають інформацію з тих серверів, які є у торговельному центрі. Навіть якщо у вас немає підозрюваних - ви все одно викликаєте міліцію, складаєте відповідні документи і пишете пояснення, що з вами сталося. Міліція порушує кримінальну справу за статтею № 185 і в її рамках відбувається аналогічне розслідування».
За словами Володимира Поліщука, у випадку викрадення грошей кримінальна відповідальність настає, якщо у вас була вкрадена сума близько ста гривень. Якщо був вкрадений телефон - слідчий звернеться до оператора мобільного зв'язку і з'ясує, де телефон знаходиться у даний момент. Якщо IMEI зітруть - це буде важче, але все ж можливо. Зазвичай не має значення, чи вивезений телефон за межі міста. До людини, у якої виявляється шукане, приїжджає слідчо-оперативна група, вона зазвичай говорить, що придбала апарат, наприклад, на радіоринку, речі вилучають, а потім суд вирішує, що робити далі. За подібний злочин можна отримати штраф і умовне покарання до трьох років позбавлення волі. А от рецидивісти умовним терміном не відбудуться.
«Подібні злочини поширені не тільки у пострадянських країнах - вони є скрізь», - попереджає Володимир Поліщук. «Ті ж курортні міста, куди багато туристів приїжджають на відпочинок, та ж Європа... І скрізь ми радимо одне й те саме - бути уважними, гаманці тримати у внутрішніх кишенях, сумочку - перед собою. Скрізь, де є скупчення людей, потрібно бути пильними. Кишенькові злодії є у всіх країнах, вони так живуть і до цього потрібно бути готовими. Вони, знаєте, непогані психологи - дивляться на обличчя людини і бачать, що вона стурбована чимось, не звертає увагу на сторонніх - і цього достатньо, щоб стати об'єктом для їхніх злочинних дій».
Також ми попросили прокоментувати ситуацію адвоката Анжеліку Сицько, керівника практики кримінального права ЮФ «Гвоздій та Оберкович», члена правління ААУ, голови комітету ААУ з кримінального права і процесу.
«Звичайно ж, в першу чергу ви повинні звернутися в правоохоронні органи і написати заяву», - радить адвокат. «Якщо ви відвідували не один магазин у торговому центрі, а кілька точок, і не можете точно вказати, де сталася крадіжка, варто вказати весь ваш шлях після того, як ви востаннє тримали ваш телефон або гаманець у руках. Також варто зазначити, яка кількість людей вас оточувала у магазині, хто вас супроводжував у роздягальню і приносив вам туди одяг, кому ви давали потримати сумку і т.п. Опишіть дівчину-продавця, яка здійснювала ці дії, тобто точно вкажіть всі події даного факту».
Як розповіла Анжеліка Сицько, у ситуаціях подібних крадіжок проблема у тому, що охоронець магазину не є міліціонером. Він працює у приватній охоронній фірмі і стежить за тим, щоб не крали речі, які належать торговому центру, а не людям, які його відвідують. Якщо ви вкрали взуття і спробували сховатися - вас абсолютно точно проведуть в якесь підсобне приміщення і будуть утримувати до приїзду міліції. А так охоронець магазину може просто по-людськи вам допомогти затримати злодія до приїзду правоохоронних органів, але не більше (а може цього і не робити, - прим. Авт.)
Звичайно ж, охоронець може бути свідком і розповісти міліції, скільки він бачив тих самих гаманців у сумці у підозрюваної жінки і, навіть її описати. Але, як пояснила нам Анжеліка Сицько, якогось законного рішення щоденних крадіжок у торгових центрах немає. Міліція не повинна патрулювати торгові центри - це приватна власність. Вона надає допомогу тільки у тому випадку, якщо готується злочин. А як можна заявити міліції, що співробітникам магазину здається, що завтра у них будуть відвідувачі і буде скоєно дві крадіжки? Жоден правоохоронець не стане нічого робити в такій ситуації, це ж не інформація про організований розбійний напад.
«Крадуть не лише у торгових центрах, а і в транспорті, в лікарнях, скрізь! І це правда. Де велике скупчення народу - там скрізь проблеми. Скажу вам більше, пару років тому у мене вкрали досить велику суму в окружному суді міста Києва. Тобто крадуть навіть у таких місцях, де це важко собі уявити», - поділилася з нами адвокат.
Отже, якщо хочете вдало сходити на шопінг - не розслабляйтеся. Не залишайте свої речі без нагляду й на хвилину, а ще краще - зовсім обійдіться без сумок, коли йдете за покупками, адже в ситуації магазинної крадіжки вам уже навряд чи хтось допоможе повернути речі і гроші. Як казав Бернард Шоу - злодій не той, хто краде, а той, кого спіймали. Тому будьте пильні і ви ніколи не опинитеся в такій ситуації як автор цієї статті.
Анастасія Піка,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом