Більшість експертів згодні з тим, що Україна справила позитивне враження на іноземних гостей, які приїхали на Євро-2012. Це не означає, що все ідеально - є недоліки в культурі обслуговування, у цінах на ті ж готелі чи ресторани. Але в цілому візитери явно залишилися задоволені. У цьому можна було переконатися, читаючи «чемпіонські» теми у соціальних мережах. Високо оцінив рівень підготовки і президент УЄФА Мішель Платіні, який особливо відмітив прекрасний прийом уболівальників, благоустрій фан-зон та координацію роботи громадського транспорту.
 
Повертаючись додому, багато іноземців обіцяли повернутися і привезти з собою друзів та родичів. Наскільки інтуристи виконали свою обіцянку, і як це вплине на туристичний ринок нашої країни, розбирався ForUm.

Зі слів задоволених фанів

Турнір дозволив показати країну з кращого боку, причому не лише європейцям, а й багатьом іншим гостям: у червні у приймаючих містах можна було зустріти індійців і китайців, північних і південних американців. Усі ці люди відчули, що українці здатні робити хороший прийом зараз і у майбутньому, зазначає президент Асоціації лідерів турбізнесу України Йосиф Андрик. І це стосується не тільки рівня сервісу туркомпаній, волонтерів та інших «організованих проявів», а й привітності простих людей, які із задоволенням допомагали, пояснювали, проводжали і т.д.

За численними відгуками іноземців, замість проблемної пострадянської країни, де «завжди похмуро і вулицями ходять ведмеді», як це часто зображується в американських фільмах про всю (!) Східну Європу, вони відкрили для себе привабливу сучасну країну з багатою культурою та історією, гостинним народом, смачною кухнею. «Не дивно, що ще не скінчилися матчі, а готельєри вже брали бронювання від зарубіжних уболівальників на серпень і далі», - говорить Андрик.

Але їдуть не лише вболівальники. І туроператори, і туристичні офіси у центрі Києва та інших міст влітку відмічають наплив європейських, і не лише, інтуристів. «Вони приїжджають зі списками місць, які хочуть відвідати, і при цьому часто селяться безкоштовно у квартирах знайомих киян. До Євро-2012 такого напливу не було - зараз заходять по 200 іноземців щодня! Їдуть з усього світу сім'ями, з дітьми або просто парами», - ділиться спостереженнями адміністратор гостьового інфоцентру Карина Красногорова.

Туристи зізнаються, що вирішили приїхати в Україну після Євро, прочитавши у своїх національних медіа репортажі і розповіді про її красу, дешевизну і про те, які позитивні тут люди.

Крім того, багатьом подобається клімат, незважаючи на спеку, адже він не такий виснажливий, як у Південній Європі. У столиці більшість гостей планує відвідати приблизно одні й ті ж місця: Лавру, Софійський собор, Пирогово. Не менш популярний і тур на Чорнобильську АЕС, куди хочуть потрапити практично всі. Причому у серпні-вересні очікується ще більший приплив туристів. За словами Красногорової, «у цей період в іноземців якраз пік відпусток, так що чекаємо великого ажіотажу».

На рівень вгору

В які ж цифри виллється цей ажіотаж? Андрик зазначає, що після Євро-2004 у Португалії туристичний потік зріс на 50%, після Євро-2008 в Австрії та Швейцарії - на 30%. За словами фахівця, «у нашому випадку я вже цього року прогнозую зростання на 40%, приблизно до 2 млн зарубіжних гостей».

У Держагентстві з туризму та курортів вважають, що за результатами року це буде важливим позитивом, і в цілому у 2012 р. обсяг туристичних послуг, наданих ліцензованими операторами, зросте порівняно з 2011 мінімум на 50%, до 14,7 млрд грн.

Глава Держтуризму Олена Шаповалова говорить, що це стане продовженням тенденції-2011, коли турпотік в Україну збільшився на 20% і приніс 9,8 млрд грн.

За її словами, чемпіонат змінив туристичну сферу не лише кількісно, ​​але і якісно. Адже туркомпанії всіх розмірів і рівнів напередодні Євро волею-неволею поліпшили сервіс, культуру обслуговування. Тепер вони, переважно, підтримують досягнутий рівень, не кажучи вже про те, що на вітчизняний туристичний імідж благотворно впливає свіжопобудована і реконструйована сучасна інфраструктура (як спортивна, так і транспортна).

Разом з тим, експерти зазначають, що позитивний туристичний ефект від футбольної першості - це тільки початок шляху. Для виведення української туріндустрії на повноцінний сучасний рівень, переконаний Андрик, необхідна цільова держпрограма розвитку туризму. «І мова не про черговий папірець, яких настрочено вже чимало. Це повинна бути стратегія трансформації турсектора у високоефективну галузь економіки, здатну наповнювати бюджети різного рівня. Потрібно створити національний туристичний продукт і забезпечити його просування на внутрішньому та міжнародному турринку», - упевнений фахівець.

А для цього, на його думку, необхідно удосконалювати нормативно-правове поле. «Наше профільне законодавство не гармонізовано з рекомендаціями Всесвітньої туристичної організації, а також відповідними директивами і стандартами Євросоюзу. І ми сьогодні не встигаємо за темпами розвитку світового туристичного сектора, а це знижує конкурентоспроможність туроператорів України, особливо при їх роботі на зовнішніх ринках. У той же час відмічу позитивні підсумки роботи єдиного галузевого держоргану - Держтуризму, який реально зайнявся впровадженням світових норм роботи для суб'єктів турдіяльності і створює передумови для формування конкурентоспроможного національного туристичного продукту», - говорить Андрик.

Втім, «інтуристи» в Україну вже їдуть, добре прийняти їх ми можемо, і це вже привернуло в країну нові мільярди гривень. Якщо на позитивний «євроефект» накладеться ще й «національний турпродукт», то вітчизняний туристичний ринок може вийти на зовсім нові обсяги і новий якісний рівень. А це позначиться не тільки на іноземних гостях, а й на самих українцях, які у 2012 р. теж стали більше їздити по своїй країні і відчули на собі всі плюси «євросервісу». Шаповалова робить висновок, що «у тому ж Криму загальний рівень обслуговування ще залишає бажати кращого. Але й тут приймаючі фірми відчули, що час «совкових» підходів минув. Україна - європейська країна, це вимагає від туроператорів європейської якості послуг, і розвиток у цьому напрямі є».

Андрій Боярунець,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

497