![Кримінальний розшук: Йдучи у відпустку, не базікайте про це](https://for-ua.com/static/images/previews/52/529760-2.jpg)
Як убезпечити своє житло від злодіїв, ForUm розпитав у професіонала розшукової справи, старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ департаменту карного розшуку МВС Івана Максимчука.
Злодії з кіно і справжні
На жаль, реальність набагато прозаїчніша. Справжні домушники неперебірливі: вони можуть обікрасти як елітну квартиру багатія на столичних Липках, так і однокімнатну «хрущобу» пенсіонера десь на околиці міста.
За даними МВС, за шість місяців цього року в Україні зареєстровано 11500 квартирних крадіжок. Найбільше крадуть у Києві - 2340 крадіжок. Друге і третє місце займають Донецька і Дніпропетровська області.
Сищик каже, що існує прямий зв'язок між кількістю крадіжок і добробутом мешканців міста або регіону, тому в трійку лідерів потрапили столиця і ці дві області.
Не базікай - злодій почує!
На відпочинок чи у гості людям краще їхати непомітно, не афішуючи це, щоб ніхто не дізнався, що квартира певний час пустуватиме.
«Часто буває так, що люди збираються на відпочинок і розповідають про це сусідам, знайомим. А у злодіїв скрізь є вуха і вони не забудуть скористатися нагодою і «відвідати» порожній дім», - попереджає Максимчук.
Однак, навіть якщо ви мовчали, як риба, і про ваш від'їзд «на моря» не знає ніхто, це лише зменшує ймовірність крадіжки з вашої квартири, але не гарантує абсолютне збереження майна. Адже злодії використовують і непрямі методи для того, щоб встановити, є господарі вдома чи ні, - стежать за квартирою, вивчають розпорядок дня її мешканців.
Розцінки з охорони житла, порівняно зі столичними зарплатами, дуже демократичні. Оснастити засобами сигналізації стандартну двокімнатну квартиру коштує близько трьох тисяч гривень, абонентська плата за охоронні послуги у цьому випадку обійдеться приблизно в 150 гривень на місяць. Зате у разі тривоги наряд ДСО приїжджає на місце за 3-5 хвилин.
Якщо на охорону житла немає грошей
Охорона, це, звичайно, добре і надійно, але для столичних пенсіонерів і жителів регіонів все таки дорого.
За статистикою, 80% квартирних крадіжок здійснюється шляхом злому дверного замка. Тому, насамперед, потрібно подбати про якісні міцні двері і надійний замок. Жителям перших і останніх поверхів необхідно встановити металеві грати на вікна, оскільки злодіям не важко відчинити вікно зовні, особливо це стосується металопластикових конструкцій. Також необхідно зміцнити вікна тим, у кого біля вікон є труби, карнизи або інші виступи, по яких злодій може дістатися.
На жаль, і це не панацея. За словами Максимчука, сучасні злодії дуже добре екіпіровані і при бажанні можуть зламати будь-який, навіть найдорожчий і найміцніший замок: своїми інструментами вони просто вивертають серцевину замка.
Охорону до певної міри можуть замінити сусіди. «Якщо ви довіряєте своїм сусідам, можете попросити їх доглядати за будинком, щоб вони періодично заходили в квартиру, включали світло. Злодій подумає, що в будинку є господарі і відмовиться від крадіжки», - радить міліціонер.
Також сищик рекомендує й інший «економ-варіант»: поставити автономну сигналізацію. Коли злодій зламає двері або вікно, зазвучить гучна сирена, привертаючи увагу сусідів, перехожих. У таких умовах зловмисник буде просто змушений ретируватися.
Не бийте злодія - до в'язниці сядете
Але що ж робити, якщо ви приходите додому і бачите сліди злому?
Перше і головне – у жодному разі не заходьте до хати, адже, злодій, якщо він ще всередині, може і напасти. Потрібно викликати міліцію і чекати. Якщо ж точно відомо, що зловмисник покинув місце злочину, то краще все одно не входити до будинку, щоб випадково не знищити сліди злочину.
«І йдеться не лише про відбитки пальців. Сучасні технології дозволяють експертам виявити навіть сліди запаху», - стверджує детектив.
Крім того, навіть якщо ви впевнені у своїх силах і можете дати відсіч грабіжникові, краще цього не робити, а постаратися зробити так, щоб злодій вас не помітив.
Такий парадокс Максимчук пояснює нашою судовою практикою. Якщо ви під час зіткнення зі злодієм нанесете йому важкі каліцтва або вб'єте його, то суд згодом може розцінити ваші дії як перевищення необхідного заходу оборони, і вам може загрожувати кримінальна відповідальність, незважаючи на те, що ви захищали своє майно у своєму будинку.
«Є випадки, коли потерпілий від пограбування отримував умовний і навіть реальний тюремний строк за перевищення меж необхідної оборони. Європейська практика, коли людина, яка захищає себе і свій дім, безумовно має рацію, у нас ще не прижилася», - говорить міліціонер.
Крадуть все, крадуть багато
Характерно, що від крадіжок не застраховані навіть люди, у яких, як мовиться, і вкрасти нічого. «Виносять з будинків як білизну і взуття, так золото і дорогу техніку. Усе залежить від місця. У Києві більше крадуть дорогих речей, у селах і маленьких містечках можуть винести все, що під руку попадеться», - розповідає співробітник карного розшуку.
Традиційно часто обкрадають «багатеньких буратін»: цього року скоєно 46 особливо резонансних квартирних крадіжок, тобто, коли обікрали відому чи багату людину, або винесли майна на велику суму.
«Незважаючи на те, що розслідування кримінальних справ щодо таких крадіжок знаходиться під контролем керівництва МВС, 18 з цих крадіжок ще не розкриті», каже правоохоронець.
Як правило, квартирні злодії - це професіонали-рецидивісти, які не раз потрапляли до рук міліції. Цього року їх частка у загальній кількості квартирних крадіжок зросла. Професіонали скоїли 4116 крадіжок, тоді як за той же період 2011 року - 3725.
Але буває що «на справу» йдуть у п'яному вигляді, таких крадіжок цього року вже зафіксовано понад 1300. А майже у 400 випадках у дім проникали неповнолітні злодії.
Оперативник каже, що все залежить від часу, протягом якого злочин розкривається.
«Якщо по гарячих слідах, то шанси великі. Якщо через рік, то - ні. Злодій швидко збуває крадене і тоді потерпілому нічого не залишається, крім як звертатися до суду з цивільним позовом до злочинця і вимагати відшкодування збитків», роз'яснює детектив.
Здається нам, що у другому випадку, як то кажуть «пиши - пропало». Чи багато злочинець заробить у в'язниці, щоб розрахуватися з потерпілим? Питання риторичне. Як правило, людина отримує лише моральну сатисфакцію, коли її кривдник у в'язниці.
Закон суворий, але є нюанси.
В Україні покарання за крадіжку залежить від ступеня тяжкості конкретного злочину, який визначає суд.
Кримінальний кодекс передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 6 років. Але сісти в тюрму можна навіть за незаконне проникнення в чуже житло. Тому, якщо злодій нічого не взяв чи не встиг взяти, є сенс писати заяву у міліцію.
У «лихі дев'яності» у автора цього матеріалу місцевий п'яничка вкрав велосипед. Просто викотив його з двору вранці, щоб потім поміняти на горілку. Оскільки часи були бідні, і велосипед був цінністю, то було написано заяву про крадіжку.
Поки міліція проводила дослідчу перевірку, були розпочаті пошуки пропажі власними силами. На третій день злодія вирахували, і він повернув вкрадене. П'яницю пожаліли і в тюрму він не сів, оскільки було написано ще одну заяву, що велосипед знайшовся.
Побажаємо читачам, щоб їм не довелося спілкуватися з міліцією з приводу крадіжки майна, а якщо така неприємність все таки станеться, то нехай злодіям не дістанеться нічого ціннішого за велосипед «Лелека» 1987 року випуску.
Замість епілогу
А завершимо наш матеріал закликом Жоржа Милославського з уже згадуваної нами комедії: «Громадяни, зберігайте гроші в ощадній касі!».
Дмитро Хилюк,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом