
У цьому випадку заробите ви небагато, але, зате зможете проявити свою громадянську позицію - самостійно проконтролювати хід голосування.
Влаштуватися на таку роботу неважко - треба просто знайти номер координатора в Інтернеті і зареєструватися. Вимог до кандидатів ніяких, тільки копія паспорта і в деяких випадках - ідентифікаційного коду для реєстрації. Як пояснив нам один з координаторів, це необхідно для того, «щоб замовник був упевнений, що ви - реальна людина».
В обов'язки агітатора у наметі входить роздача листівок і роз'яснення політики партії. При цьому абсолютно неважливо, розбираєтеся ви в політиці чи ні.
«Ви не повинні людям, які підходитимуть, там прямо все розповідати», - пояснює нам жінка з приємним голосом. «Просто вивчите декілька пунктів з програми і будете їх переказувати».
Графік роботи агітатора становить 8 годин, а в обов'язки, крім роздачі листівок, часто додається розклеювання агітаційних матеріалів і походи на мітинги.
Зателефонувавши за кількома телефонами, ми дізналися, що у середньому за таку роботу можна отримати від 120 грн на день. Якщо працювати доведеться у регіонах - розвозка, харчування і проживання - безкоштовно.
Практично всі координатори по телефону запевняли нас, що платитимуть у кінці кожного дня, а район роботи підбирається індивідуально, залежно від місця проживання охочого заробити.
Правда, виявилося, що бувають і особливі вимоги - в одному місці, наприклад, брали тільки чоловіків.
Цікаво, що бажаючим працювати агітаторами не повідомляють, за якого кандидата в депутати їм доведеться «стояти» - за словами координатора, до 30 липня це невідомо навіть їм. Але в Інтернеті є оголошення і для охочих проводити агітацію за конкретних кандидатів.
За такий вид роботи ви зможете отримати до 200 грн за 8 годин «стояння». Попит на учасників масовки є завжди, але в період виборів він особливо великий, про що свідчить кількість оголошень в Інтернеті. Зателефонувавши за кількома номерами, ми дізналися, що робота на передвиборчих мітингах триватиме близько двох місяців, оплата проводиться щодня. Деякі координатори без проблем відповідали, на підтримку якої партії будуть збиратися учасники мітингу, інші говорили, що це стане відомо тільки після 30-го липня. Вимог до кандидатів знову-таки ніяких, правда для реєстрації може знадобитися копія сторінки паспорта з пропискою.
Цей вид роботи відрізняється своєю важкодоступністю для звичайних мешканців, а також тим, що заробити на ньому особливо не вдасться.
Під час виборів знайдеться заняття і для тих, хто вміє працювати в Інтернеті. Конкретних оголошень про такий вид заробітку, звичайно, в мережі не публікують, але, якщо постаратися, то можна знайти роботу з модерації тематичних співтовариств у соціальних мережах, ведення блогів і написання необхідних коментарів. Також на різних сайтах можна знайти пропозиції від соціологічних фірм за гроші взяти участь у соціологічній веб-панелі.
Загалом, як показало наше розслідування, знайти собі роботу за смаком під час передвиборної кампанії може практично будь-хто. Найдоступнішим і приємним способом заробітку залишається агітація з наметів, а найбільш невдячним - проведення соцопитувань. Отже, хто бажає виконати громадянський обов'язок або просто заробити грошей, - думайте, зіставляйте, дерзайте! Вибір - за вами.
Анастасія Піка,