Cтатті

Як заробити на виборах

Як заробити на виборах
Сьогодні в країні офіційно стартує передвиборча кампанія. Але гаряча пора для кандидатів у депутати почалася вже давно - агітаційні намети рясніють у всіх куточках столиці не перший день. Це означає, що настав благодатний час і для всіх охочих заробити. Про те, де і як, дізнавався ForUm.
 
Спостерігач або член виборчої комісії

У цьому випадку заробите ви небагато, але, зате зможете проявити свою громадянську позицію - самостійно проконтролювати хід голосування.
 
Для того, щоб стати спостерігачем, охочим необхідно звернутися в окружну комісію за місцем проживання і запропонувати свої послуги - набір залучених членів почнуть проводити у вересні цього року.
 
Члени окружних і дільничних виборчих комісій визначаються кандидатами від депутатів. У них може бути не більше десяти осіб. Троє працюють за рахунок державного бюджету - всі решта на громадських засадах.
 
Як розповів нам завідувач відділом зведеного планування та фінансування секретаріату Центральної виборчої комісії Олексій Осадчук, зараз готується внесення змін до постанови Кабміну про розмір місячної заробітної плати, оскільки на сьогоднішній момент вона нижче мінімальної. Якщо постанову підпишуть до початку парламентських виборів - за роботу в комісії можна буде отримати до 2000 грн на місяць.
 
В основному для роботи в комісіях потрібні бухгалтери, юристи й оператори. В окружних комісіях самостійно вирішують, кого брати і які види роботи виконуватиме той, хто пройшов відбір. За словами Олексія Осадчука, основною аудиторією охочих бути спостерігачем або членом виборчої комісії залишаються студенти та пенсіонери. Студенти, переважно хочуть працювати з комп'ютером, пенсіонери - з рахунками, а ось на місця юристів беруть не всіх бажаючих, а лише людей, які мають відповідний досвід.
 
До речі, крім роботи безпосередньо на дільниці вас можуть очікувати й обов'язки важчі, наприклад, доведеться носити кошик для голосування за вказаним маршрутом.
 
Агітатор у наметі

Влаштуватися на таку роботу неважко - треба просто знайти номер координатора в Інтернеті і зареєструватися. Вимог до кандидатів ніяких, тільки копія паспорта і в деяких випадках - ідентифікаційного коду для реєстрації. Як пояснив нам один з координаторів, це необхідно для того, «щоб замовник був упевнений, що ви - реальна людина».

В обов'язки агітатора у наметі входить роздача листівок і роз'яснення політики партії. При цьому абсолютно неважливо, розбираєтеся ви в політиці чи ні.

«Ви не повинні людям, які підходитимуть, там прямо все розповідати», - пояснює нам жінка з приємним голосом. «Просто вивчите декілька пунктів з програми і будете їх переказувати».

Графік роботи агітатора становить 8 годин, а в обов'язки, крім роздачі листівок, часто додається розклеювання агітаційних матеріалів і походи на мітинги.

Зателефонувавши за кількома телефонами, ми дізналися, що у середньому за таку роботу можна отримати від 120 грн на день. Якщо працювати доведеться у регіонах - розвозка, харчування і проживання - безкоштовно.

Практично всі координатори по телефону запевняли нас, що платитимуть у кінці кожного дня, а район роботи підбирається індивідуально, залежно від місця проживання охочого заробити.

Правда, виявилося, що бувають і особливі вимоги - в одному місці, наприклад, брали тільки чоловіків.

Цікаво, що бажаючим працювати агітаторами не повідомляють, за якого кандидата в депутати їм доведеться «стояти» - за словами координатора, до 30 липня це невідомо навіть їм. Але в Інтернеті є оголошення і для охочих проводити агітацію за конкретних кандидатів.

Учасник мітингу

За такий вид роботи ви зможете отримати до 200 грн за 8 годин «стояння». Попит на учасників масовки є завжди, але в період виборів він особливо великий, про що свідчить кількість оголошень в Інтернеті. Зателефонувавши за кількома номерами, ми дізналися, що робота на передвиборчих мітингах триватиме близько двох місяців, оплата проводиться щодня. Деякі координатори без проблем відповідали, на підтримку якої партії будуть збиратися учасники мітингу, інші говорили, що це стане відомо тільки після 30-го липня. Вимог до кандидатів знову-таки ніяких, правда для реєстрації може знадобитися копія сторінки паспорта з пропискою.
 
Чоловічий голос на тому кінці дроту невпевнено пояснює подробиці участі в одній з акцій: «Ну, збір десь у центрі буде. Я взагалі не зовсім в курсі, мені просто сказали за тиждень зібрати тридцять людей, я і збираю».
 
Цікаво, що більшість координаторів гарантують учасникам мітингу безпеку і відразу повідомляють, що зі столичною владою акція узгоджена. Правда, на роботу, знову-таки, іноді беруть лише чоловіків.
 
Робота з проведення соціологічних опитувань та екзит-полів у день виборів

Цей вид роботи відрізняється своєю важкодоступністю для звичайних мешканців, а також тим, що заробити на ньому особливо не вдасться.
 
Як розповів нам директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто, охочі попрацювати з соціологічними опитуваннями під час виборів повинні розуміти, що за цю роботу платять мінімально, а долучитися до процесу можна тільки за рахунок того, що в цей час опитувальні мережі розширюються і професійні інтерв'юери мають можливість запросити для допомоги і навчити додаткових людей. Зазвичай на одній дільниці стоять по троє інтерв'юерів, які працюють по черзі - один бере інтерв'ю, другий підраховує людей, третій відпочиває. З таким графіком не можна розраховувати на великий заробіток. Та й добровольцем у подібну групу не потрапити.
 
До речі, за словами Володимира Паніотто, на цей вид роботи намагаються не брати студентів - їм процес швидко набридає і вони починають халтурити. Більше шансів потрапити на роботу біля виборчих дільниць у незайнятих жінок середнього віку.
 
Робота в Інтернеті

Під час виборів знайдеться заняття і для тих, хто вміє працювати в Інтернеті. Конкретних оголошень про такий вид заробітку, звичайно, в мережі не публікують, але, якщо постаратися, то можна знайти роботу з модерації тематичних співтовариств у соціальних мережах, ведення блогів і написання необхідних коментарів. Також на різних сайтах можна знайти пропозиції від соціологічних фірм за гроші взяти участь у соціологічній веб-панелі.

Загалом, як показало наше розслідування, знайти собі роботу за смаком під час передвиборної кампанії може практично будь-хто. Найдоступнішим і приємним способом заробітку залишається агітація з наметів, а найбільш невдячним - проведення соцопитувань. Отже, хто бажає виконати громадянський обов'язок або просто заробити грошей, - думайте, зіставляйте, дерзайте! Вибір - за вами.

Анастасія Піка,