Архiв

Фінансові піраміди: Побудував, прорекламував - до в’язниці!

Фінансові піраміди: Побудував, прорекламував - до в’язниці!

Фінансові піраміди - явище, з яким борються в усьому світі. Це структури, дохід у яких виплачується першим учасником за рахунок вкладів наступних, а останні, як правило, опиняються в мінусах. Фінансові піраміди прямо заборонені в Австралії, Австрії, Канаді, Китаї, Японії, Південній Африці, США, в країнах ЄС.

В Україні вони теж поза законом, однак хитрі уми примудряються знову і знову їх породжувати, знаходячи лазівки в законодавстві.

Найяскравіший приклад фінансової піраміди на пострадянському просторі - дітище Сергія Мавроді - МММ 1990-х. Тоді багато шанувальників реклами з Льонею Голубковим і бразильською актрисою, яка зіграла в серіалі «Просто Марія», втратили чималі кошти, вклавши їх у МММ. Мавроді потрапив до в'язниці, відсидів, а у 2011 році повернувся з новою пірамідою під тією ж назвою. І люди знову понесли йому гроші.

Сьогодні ж в Україні вирішили посилити відповідальність за подібні дітища та їх розкрутку: Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері ринку фінансових послуг, пропонує ввести кримінальну відповідальність за створення і рекламування фінансових пірамід. Текст законопроекту «Про внесення змін до Кримінального кодексу (щодо заборони створення пірамідальних схем) оприлюднено на офіційному сайті комісії.

Згідно зі змінами, пропонується ст. 190-1 доповнити нормою про те, що «створення, сприяння діяльності, пропозиція участі, рекламування пірамідальної схеми» каратиметься громадськими роботами до 240 годин, виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років. Якщо злочин буде скоєно повторно або за попередньою змовою осіб, покарання буде суворішим: виправні роботи на строк від одного до двох років, обмеження волі до п'яти років або позбавлення волі до трьох років.

Відповідно до законопроекту, пірамідальна схема передбачає надання фізичною особою в розпорядження іншим особам фінансових активів в обмін на можливість отримати фінансову вигоду за рахунок залучених фінансових активів інших фізичних осіб у пірамідальну схему та їх перерозподіл на користь іншої особи.

Чи допоможе посилення відповідальності за створення і рекламування фінансових пірамід викорінити в Україні це явище й інтерес до нього людей, ForUm запитав у політиків і експертів: