![Літня «епідемія»: Куди втікають діти?](https://for-ua.com/static/images/previews/52/528136-2.jpg)
Для школярів літо - це канікули, задовго до яких працюючі батьки-городяни починають думати, куди ж прилаштувати на три місяці своє чадо, щоб воно не бродило без нагляду по курному місту, а добре відпочило й оздоровилося.
Як це було
Робочий день наближався до кінця. Як раптом пролунав дзвінок «з дому» з найстрашнішим початком розмови: «Ти, головне, не хвилюйся»...
Ясна річ, хвилювання не було - був жах і страх, що переходили у паніку.
Сюрприз вдався. Вся родина і міліція двох областей шукали утікачок. Ті ж, зробивши п'ять пересадок з маршрутки у маршрутку, і обійшовши всі кордони правоохоронців, благополучно добралися до пункту призначення. Мандрівниці ніяк не могли зрозуміти, чому всі у сльозах і на валідолі. Дякувати Богу, ця історія закінчилася добре...
Хто і чому тікає з дому
Те, що сталося, підштовхнуло ForUm підняти на цю тему статті у ЗМІ, публікації психологів і правоохоронців. Виявилося, що тікають діти не тільки з неблагополучних сімей. Таких лише 30%. Решта 70% - шукачі пригод, жертви неуваги батьків або ж, навпаки, надмірного контролю і строгості.
Найчастіше діти тікають у 10-15-річному віці, причому влітку. Психологи ділять дітей-втікачів на чотири основні групи: дослідники; шукачі приємного товариства; шантажисти; втікачі від проблем і небезпеки.
Втікачі-дослідники - діти, які прагнуть подорожувати й шукають пригоди для утвердження своєї незалежності. Вони залишають записку батькам і зазвичай повертаються додому самі. Шукачі приємного товариства конфліктують з батьками, наприклад, через заборону ходити на побачення або вимоги рано приходити додому.
Втеча також може служити зброєю помсти. «Ах, так! Нехай тепер похвилюються, пошукають!» - вирішують деякі чада і шантажують своїх батьків, імітуючи спробу втечі.
Якщо ж батьки надмірно контролюють своїх нащадків, лають або, навіть, б'ють - діти тікають, причому втікачі від проблем і небезпеки самі майже ніколи не повертаються.
Як повідомили ForUm'у у МВС України, тільки з початку 2012 року до органів внутрішніх справ України надійшло 4,1 тис. заяв про зникнення дітей, протягом доби «по гарячих слідах» встановлено місцезнаходження 3,5 тис. дітей (86%). «Навантаження щодо розшуку дітей влітку зростає майже на третину», - повідомив в.о. начальника Управління по зв'язках з громадськістю МВС України Іван Бабаєв.
«Літо - це свого роду провокатор активності дітей», - пояснила ForUm'у директор Міжнародного гуманітарного центру «Розрада», кандидат психологічних наук Валентина Бондаровська: «Це канікули. Тепло і сухо. У дітей немає чіткого режиму дня, як під час навчання (пішов до школи, прийшов, зробив уроки). І немає контролю. Причому стосується це не тільки дітей, які залишилися вдома, а й тих, хто виїхав до бабусь у село, і відпочивають у таборах і санаторіях».
«Був у нас у сім'ї ще такий випадок. Ми відпочивали на Житомирщині, і моя дитина з друзями (у віці п'яти, шести і трьох років) вирішили скопіювати поведінку рибалок: вночі під час дощу пішли на скелю над річкою Тетерів. Вони могли загинути. Дякувати Богу, їх помітив місцевий підліток, і біди вдалося уникнути», - додала Валентина Матвіївна.
Психолог каже, що синдром пізнання, зміни ситуації, розвідки дуже сильний у активних, здібних, серйозних і допитливих дітей: така дитина не може сидіти без діла і знаходить собі заняття, на жаль, не завжди безпечні. Дитині обов'язково потрібно розповідати про безпеку. Вона повинна вміти дзвонити за номерами екстрених служб, знати про небезпеки, наприклад, як виглядає отруйна змія або павук, що робити, якщо вони вкусили. Їй варто розповісти і показати, куди не можна ходити, важливо обговорити її плани - враховувати її невитрачену активність.
«Але контроль повинен бути ненав'язливим, непомітним. Дитині потрібна деяка ступінь свободи, інакше вона не розвивається нормально. Батьківський шантаж, «якщо будеш так поводитися, я тобі не куплю», «тікатимеш, я тебе прив'яжу і закрию», спрацює негативно і тільки підштовхне дитину до втечі», - стверджує Бондаровська.
Щоб знайти дитину, треба...
Психолог Валентина Бондаровська каже, що якщо дитя все таки втекло, потрібно не нарікати, а діяти: «Ніяких сварок і взаємних звинувачень. Потрібно всім об'єднатися. Створити таке колективне серце, молитву, щоб допомогти дитині. Колективний розум також допоможе шукати: потрібно згадати, що ви знаєте про дитину.
У свою чергу представник МВС пояснив, що дуже важливо почати пошуки якомога раніше. Заяву (повідомлення) у міліції візьмуть обов'язково, більше того, вона буде під особистим контролем начальника органу внутрішніх справ.
В організаційному плані розшук ділиться на два етапи. Першочерговий - 24 години з моменту реєстрації заяви: пропажу шукають «по гарячих слідах» у місцях найбільш вірогідного її перебування, збирають і обробляють інформацію про саму дитину і причини зникнення.
За його словами, для того щоб правоохоронцям було легше шукати дитину, батькам (вихователям) потрібно надати їм фотографію втікача, на якій добре видно обличчя, а також - якомога більше інформації про дитину: її звички, уподобання, стан здоров'я, коло спілкування і т.п.
Якщо ж упродовж 24 годин місцезнаходження або доля зниклого залишається невідомою, починається другий етап пошуку - дитину оголошують у розшук як зниклу безвісти. У разі виявлення або затримання дитини, розшукувана передається батькам або особам, що їх замінюють, поміщається до найближчого притулку для дітей, приймальника-розподільника для дітей або медичного закладу.
Фахівці говорять, що потрібно залучити до пошуку дитини якомога більше людей, і не припиняти їх навіть вночі. Оголошення про зникнення дитини з фото і коротким описом, умови та місце пропажі, зі своїми контактними даними варто розмістити на спеціалізованих пошукових сайтах і в соціальних мережах, ЗМІ та у транспорті.
Чи варто карати за втечу?
У міліції ForUm'у повідомили, що 99,5% дітей, які зникли, втекли, вони розшукали і повернули додому.
З тим, що покарання - не метод виховання, згодна і психолог Валентина Бондаровська.
«Коли мені було чотирнадцять, мій батько був такий дурний, що я ледве переносив його, але коли мені виповнився двадцять один рік, я був здивований, наскільки цей старий чоловік порозумнішав за останні сім років», - сказав свого часу Марк Твен.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом