У розпал вступної кампанії, яка офіційно завершиться 31 липня, кореспондент Forum`у вирішив з'ясувати, які спеціальності користуються найбільшим попитом і наскільки подорожчала вища освіта у провідних вузах України.
Першим вузом, до якого відправився кореспондент Forum`у, став Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. І хоча черг біля нього не було, стомлені абітурієнти нервово курили під стінами майбутньої альма-матер, деякі з них - разом із батьками, які, мабуть, переживали навіть більше, ніж їхні діти.
«Цього року ми встановили абсолютний рекорд за 10 років. На сьогодні подано понад 26 тисяч заяв. Зараз ажіотажу вже немає, але він був спочатку. У перші два тижні надходило по 2000 заяв на день», - розповів відповідальний секретар приймальної комісії Тарас Олефіренко. За його словами, щодня в університет приходять подавати документи до тисячі абітурієнтів, а в електронній формі надходить 400-600 заяв.
«Навчання цього року практично не подорожчало. А найпопулярнішими факультетами є іноземна філологія, туризм, редагування та видавнича справа», - підкреслив він. Цікаво, що такий інтерес до видавничої справи нетиповий, і спостерігається вперше.
Наступним вузом став один з найпопулярніших і найдорожчих (35 тис. грн за рік навчання, незалежно від спеціальності) закладів - Київський національний університет ім. Т. Шевченка. Інтерес до вузу цього року традиційно високий, як розповів проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Бугров.
«Середній конкурс на одне місце по всьому університету становить 11,5 осіб. Але є спеціальності, де на 1 місце претендують понад 55 осіб», - сказав Бугров. За словами проректора, ніяких черг вступників до вузу не було ні в перші дні, ні зараз.
«Не було ніяких черг. Ми вміємо організовувати роботу приймальної комісії, щоб кожен абітурієнт здав документи упродовж 20 хвилин», - повідомив він. Крім того, у головному, як кажуть студенти, «червоному» корпусі документи здають тільки іноземці. Українські ж абітурієнти приносять свої заяви у приймальну комісію, яка знаходиться на проспекті Глушкова, 4.
Бугров зазначив, що список вступників щодня оновлюється на сайті університету, тому кожен абітурієнт може побачити, на якому він місці і позиції. «На бакалаврат, тобто на 1 курс, більше студентів приїхали подавати документи самостійно. А для вступників у магістратуру у нас вже три роки діє правило обов'язкового заповнення документів в електронній базі», - зазначив він.
Цього року, за словами проректора, традиційно найпопулярнішими факультетами є економічний, юридичний, факультет кібернетики і комп'ютерного програмування.
Про інтерес українських абітурієнтів до технічних спеціальностей говорить і те, що до Національного технічного університету України «КПІ» вже подали документи 23,5 тисячі осіб. «Цього року найпопулярніші - ІТ-напрями. Але тут виникла проблема з пільговиками. Заяв від них більше, ніж весь набір. Вартість навчання на ІТ-напряму - близько 12 тис. грн», - повідомив заступник відповідального секретаря приймальної комісії Юрій Мудрак, зазначивши, що навчання подорожчало всього на 3-5%.
Він відмітив, що абітурієнти цього року практично не подавали документи в електронній формі. «Через електронну форму до нас надійшло всього 20% заявок. Можливо, саме тому в перші тижні була дуже велика черга абітурієнтів, але жодних проблем і ексцесів не було», - зазначив він, додавши, що кількість охочих вчитися в КПІ збільшилася на третину, але про точну кількість поки говорити рано, адже абітурієнти можуть подавати заяви в кілька вузів і на кілька спеціальностей одночасно.
Збільшення кількості вступників відмітили і в Національному авіаційному університеті. «Цього року вступає в 1,3 рази більше абітурієнтів, ніж торік. Але торік - це була демографічна яма, тому збільшення абітурієнтів природно. Сьогодні подано 24 тис. реальних документів і 5 тис. в електронній формі. Найбільший запит на філологію, туризм, економіку і право. А навчання трохи подорожчало, тому що 3 роки поспіль ми не змінювали ціну» - сказала відповідальний секретар приймальної комісії НАУ Наталія Ладогубець.
За її словами, у перші дні подачі документів були великі черги з учорашніх школярів та їхніх батьків. Але на даний момент, як переконався кореспондент Forum`у, черг уже немає. У приймальній комісії сиділо по 3-4 абітурієнти на кожен факультет.
Як розповіли самі майбутні студенти, вони вирішили приїхати до Києва, щоб самостійно подати документи і переконатися, що їх зареєстрували, бо електронна система vstup.info не витримала напливу заяв під час старту вступної кампанії і «лягла».
Це й не дивно, адже, за словами заступника директора Департаменту вищої освіти Міністерства освіти, станом на 8 годину ранку 23 липня в усі вузи країни подано 1 548 451, а в електронному вигляді надійшло 209 500 заяв.
«За вихідні дні абітурієнтами подано більше 40 тисяч заяв - при тому, що в електронному вигляді надійшла кожна третя заява (13071 заява). Системою електронної подачі скористалися 56 973 вступників. Всього участь у вступній кампанії вже взяли 518 437 осіб», - повідомив Фоменко, зазначивши, що цього року кількість абітурієнтів збільшилася вдвічі.
У той же час, за його словами, є в Україні і такі вищі навчальні заклади, в які подано всього лише від 2 до 10 заяв.
«Лідерами серед вузів є Київський національний університет імені Тараса Шевченка (40694 заяви), Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (35 360 заяв), Львівський національний університет імені Івана Франка (35288 заяв), Національний авіаційний університет (31520 заяв ) і Національний університет «Львівська політехніка» (29 250 заяв).
Бажаючі здобути вищу освіту у цих навчальних закладах також активно користуються електронною системою подачі документів. Наприклад, у Київський національний університет імені Тараса Шевченка абітурієнти подали майже 10 тисяч електронних заяв, у Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» - 9633 заяви, до Львівського національного університету імені Івана Франка - 8937 заяв.
Це свідчить про те, що вступники знають про можливості електронної подачі й активно використовують своє право подавати документи для вступу як у паперовому, так і в електронному вигляді», - вважає Фоменко.
«Повертається попит на технічні спеціальності. Також цього року особливою популярністю користується економіка, менеджмент та гуманітарні дисципліни. Ажіотаж навколо IT-спеціальностей пов'язаний з хорошою зарплатою і великою затребуваністю. Держзамовлення по цих напрямах збільшено на 23%», - розповів він.
З напливом пільговиків цього року, на його думку, проблем немає. «Кожен вуз має право встановити квоту на пільговиків до 25%. Якщо кількість бажаючих перевищує ці 25%, то проводиться конкурс за набраними балами», - зазначив він. Що ж до вартості навчання, то в Міносвіти підтвердили, що вона збільшилася до 5%.
Згідно зі статистичними даними, зараз найбільш активні абітурієнти з Донецької, Дніпропетровської, Львівської, Харківської областей та Києва.
До фінішу вступної кампанії залишився всього тиждень. За цей час ті, хто не встиг подати документи на вступ до ВНЗ своєї мрії, можуть спокійно, без черг написати заяву особисто або скористатися електронною формою, роботу якої відновлено. Але краще не зволікати цей момент до останнього, адже це першокурсникам, які завжди запізнюються, можна готуватися до іспиту в останню ніч, а абітурієнтам ще потрібно завоювати право називатися студентами.
Тетяна Григор'єва,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом