![Відпочинок-2012: Від неминучої Туреччини і дешевої Греції - до... Шацьких озер](https://for-ua.com/static/images/previews/52/528007-2.jpg)
Хоч до повного виходу з кризи ще далеко, експертні дані свідчать, що у 2011 р. ринок туристичних послуг України досяг докризових показників 2008 р. Так, за даними Міністерства інфраструктури, якщо у перший рік світової економічної кризи для подорожей за кордон послугами туркомпаній в країні скористалися 1,28 млн українців, то у 2011 р. це було майже 1,4 млн осіб. (не враховуючи тих, хто подорожував самостійно). А за результатами І півріччя цього року туроператори відмічають зростання попиту ще на 10% до січня-червня-2011.
Як змінюються туристичні переваги і ціни у 2012 р., розбирався ForUm.
Туреччина чи Мальдіви?..
Аналітики зазначають, що переважно мандрівників як і раніше віддають перевагу пляжним курортам за системою «все включено». Разом з тим, все більше наших співвітчизників прагнуть оптимізувати витрати на відпустку, і водночас - подивитися світ. А це підвищує популярність поїздок вихідного дня (включаючи піші походи) та автобусних маршрутів по Європі.
Так, заступник директора з туризму компанії Pan Ukraine Ольга Юденко каже, що клієнти турагентств усе частіше цікавляться активним відпочинком, у т.ч. через бажання заощадити. Однак активний відпочинок цікавий і сам по собі: по-перше, його можна організувати у вихідні (а не тільки під час відпустки), по-друге, він дозволяє освіжити організм і познайомитися з природою. Що ж до екскурсійних автобусних маршрутів, то гендиректор туроператора «Бі Муві» Валентина Кустова додає, що деякі з них передбачають і кілька днів біля моря, задовольняючи одвічні «пляжні» прагнення туристів.
Якщо ж брати «морські» напрями, то влітку-2012 рейтинг такий: на першому місці Таїланд, потім ОАЕ, Крим, Туреччина, Грузія - приблизно так само, як і всі останні роки, уточнює Юденко. На ці 5 країн сукупно припадає близько 65% продажу, або майже 2/3 вітчизняного туристичного ринку. З більш дорогих напрямків українці вибирають Іспанію, Італію, Францію, Португалію, Мексику (разом - 20% продажів). Ще 15% ринку - це «екзотика», топ-5 якої по затребуваності виглядає так: Мальдіви, Маврикій, Балі, В'єтнам, Шрі-Ланка. З новинок пропонуються такі країни Перської затоки, як Бахрейн і Катар. Найдорожчими (через переліт) залишаються Мексика, Сейшельські о-ви і Маврикій, на які кожному потрібно мінімум $ 2500 на 7 ночей.
До речі, про витрати. У 2012 р. фахівці оцінюють середній бюджет туриста за кордон у 1000-1500 євро на двох. За оцінками Pan Ukraine, за таку суму можна на тиждень поїхати до Чехії, Греції, Іспанії, Туреччини, Грузії, Еміратів. А мінімально у цьому сезоні українці готові витратити на літній відпочинок 500-550 євро - цього вистачить, наприклад, на тижневий тур на 2 осіб у Болгарію з перельотом і 2-разовим харчуванням. «Втім, інтерес до даної країни трохи впав через введення консульського збору в 22 євро. Тепер з урахуванням візи в'їзд до Болгарії коштує 57 євро, а це невиправдано дорого», - нарікає Кустова.
На такому ж популярному напрямку, як Туреччина, у сезоні-2012 помітна наступна тенденція: якщо раніше дешевим курортом вважалася Анталія і її околиці на Середземному морі, то тепер вони приблизно на 30% дорожче, ніж Егейське узбережжя, яке завжди було більш престижним і дорогим .
Далі, незважаючи на політичну нестабільність у Єгипті і на те, що літо там не вважається високим сезоном, є попит і на цю країну. «І чималий: за 2 тижні до вильоту купити тур уже неможливо, - розповідає комерційний директор Tez Tour в Україні Аркадій Маслов. - Інтерес до Єгипту традиційно зросте до осені, і ми запланували збільшення числа рейсів. Сподіваємося, що у 2013 р. продажі на єгипетському напрямку повернуться до докризових, адже зараз перебування на місцевих курортах безпечне».
А щодо ОАЕ у туркомпаніях кажуть, що влітку там теж сильна спека, зате останнім часом подешевшали тури. Маслов доповнює, що активно розкуповуються путівки до Хорватії і Чорногорії, що зумовлено скасуванням віз і наявністю чартерних рейсів (не лише з Києва, а й з Дніпропетровська, Харкова, Донецька, Одеси).
Нарешті, гостра криза у Греції очікувано призвела до здешевлення турів і в цю країну. За словами Юденко, знижки досягають 20%, і з початку літа попит на відпочинок в Елладі серед українських курортників уже зріс на 7,5% щодо аналогічного періоду 2011 р. Перш за все, ціни знижуються через акції готелів: якщо торік тиждень для 2 осіб з перельотом і 2-разовим харчуванням у 3-зірковому готелі на о. Родос коштував 1000 євро, то зараз - 800 євро. Для 5-зіркового варіанту ціна скоротилася з 1800 до 1500 євро. Зустрічаються і гарячі тури до Греції по 300 євро на людину.
З іншого боку, на високий сезон (липень-серпень) туризм завжди дорожчий, це помітно й зараз. А на свята і зовсім може бути дефіцит путівок, акцентують ринкові гравці (той же День незалежності 24 серпня). «І не варто особливо сподіватися на гарячі тури: вони пропонуються хіба що при відмові клієнтів від уже куплених поїздок і підходять лише для тих, хто готовий зірватися з місця у будь-який момент. У більшості ж випадків, - коментує Кустова, - це просто спосіб заманити довірливих клієнтів і потім продати їм відпочинок за звичайною ціною». А от у вересні-жовтні ціни знову зменшаться - цього разу на 10-15%, прогнозують експерти.
Додамо, що в останні роки туризм в Україні подешевшав через прихід на наш ринок бюджетних (лоу-кост) авіаперевізників, причому як європейських (WizzAir), так і східних (flyDubai, AirArabia). Скажімо, багато турів до Італії вже прив'язані до рейсів WizzAir у Венецію і від того все більш популярні. Також в країну може «зайти» відомий у Європі лоу-костер RyanAir, що може призвести до додаткового скорочення туристичних цін.
Своє. Рідне
Окремо зупинимося на внутрішньому туризмі. Не секрет, що останні 5-7 років частина українців, які раніше відпочивали в Криму, змінила його на Туреччину і Єгипет. Пояснюють це тим, що якість закордонного відпочинку краща при порівнянних, а то і менших цінах. Але, як можна помітити з наведеного вище рейтингу, Таврида все одно випереджає Туреччину з продажу.
Після травневих свят «злі язики» заговорили про те, що цей сезон для кримчан буде провальним. Насправді ж за І півріччя у Криму вже відпочили понад 2 млн. людей, розповідають у Мінкурортів автономії, що на 10% більше, ніж роком раніше. Економіст Руслан Павленко допускає, що нинішнє літо може стати одним з найуспішніших для курортів півострова принаймні за останні 5 років - незважаючи на подорожчання майже всіх складових місцевого відпочинку. На думку аналітика, чимало іноземних туристів привело до Криму проведення Євро-2012. Водночас багато жителів приймаючих міст віддали перевагу перечекати чемпіонат на півдні. «Я особисто знаю, що чимало людей виїхали до нас від футбольного шуму і суєти у червні. У нас також були влаштовані фан-зони, де можна було вболівати за улюблену команду, а потім ще й у морі купатися», - підкреслює міністр курортів і туризму АРК Олександр Лієв.
Крім того, виборча кампанія залишила в межах країни більшість політиків і політтехнологів, а це вплинуло і на місце відпочинку. Та й у будь-якому випадку на вітчизняних «морях» відпочиває в рази більше українців, ніж за кордоном. Так, у 2011 р. за кордон поїхало майже 1,6 млн осіб., цього року цифра може бути на 10-12% більша. А ось в один тільки Крим торік приїхало майже 6 млн відпочиваючих, а у 2012 р. очікується до 7 млн. Хоча сервіс дійсно відстає від турецького чи єгипетського, згодні фахівці.
За їх інформацією, найбільш затребуваними на кримській землі залишаються бюджетні варіанти - квартири і готелі сімейного типу. Чимала частина туристів використовує і намети: можна зустріти цілі наметові містечка, як автомобільні, так і «піші». Тим більше, що відпочинок на півострові справді дорожчає: у цьому сезоні ціни вже піднялися на 20-25% порівняно з попереднім. А найдоступніші варіанти були заброньовані за 4-5 місяців до початку літа. Приблизно настільки ж подорожчали і екскурсії: фірми пояснюють це зростанням вартості бензину і вхідних квитків до пам'ятків. Проте Крим залишається «хедлайнером» по екскурсійній привабливості: курорти Туреччини і Єгипту не можуть запропонувати такого набору цікавих місць (і природа, й історія, і дегустація вин).
У результаті в АРК сьогодні їдуть активніше, ніж у 2011 р., причому це стосується і гостей із сусідніх країн СНД (особливо Росії), стверджує Павленко. Причина - не тільки в тому, що на чорноморському узбережжі РФ відпочивати помітно дорожче. Недавня повінь на Кубані (включаючи приморський Новоросійськ) відштовхнула багатьох росіян від проведення відпустки у Краснодарському краї на користь знайомого і культурно близького Криму, і це вже відчувається по турпотоку. А ще одна свіжа тенденція кримського літа - зростання значення основних соціальних мереж при виборі місця проживання. Також у наявності популяризація попиту, тобто високий інтерес одночасно до економ-житла і до преміум-апартаментів. Найдоступнішим є відпочинок у Керчі та Євпаторії, найдорожчим - у Ялті.
І все ж таки на морі світ клином не зійшовся. Реальну конкуренцію українському півдню (включаючи Приазов'я й Одеську обл.) становить відпочинок поблизу місць проживання, а також Карпати. У першому випадку це як мінімум дешевше, а гірське дозвілля також додає природного та етнокультурного колориту. Серед популярних внутрішніх курортів згадаємо Шацькі озера, Дніпро майже на всій протяжності, інші річки (Десна, Дністер, Півд. Буг, Смотрич), зони відпочинку на мінеральних водах - Трускавець, Моршин, Свалява та ін. У цьому сезоні автор вже зміг переконатися, що сотні і тисячі наших співгромадян вибирають «місцеві» курорти. Це відбувається не тільки через економію, а й тому, що до них недалеко їхати, плюс для різноманітності (або, навпаки, за багаторічною традицією) і т.п.
На цьому всьому фоні напрошується висновок, що в України величезний туристичний потенціал. Щоб розуміти це, не потрібно навіть аналізувати національний ринок турпослуг - достатньо поглянути на карту країни з її морями і ріками, горами і містами. Співрозмовники ForUm`у згодні з тим, що Євро-2012 відкрило світові двері в Україну пізнавальну, Україну гостинну. В таку Україну, яку ми знаємо її самі, яку знають її десятки і сотні тисяч молодих і літніх людей, які щороку викроюють час, щоб «метнутися» до Львова чи Одеси, Києва чи Севастополя.
А значить - ласкаво просимо до нас. Як кажуть, welcome to Ukraine.
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом