Випуск валютних ОВДП не збільшує ризики для економіки. Про це заявив директор Департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку Національного банку України Сергій Кораблін під час засідання прес-клубу на тему «Держфінанси в Україні: наскільки серйозні ризики невиконання боргових зобов'язань», повідомляє офіційний сайт Національного банку України.

«Ризики є завжди - і в економіці, і в бізнесі, і не має значення, випускаються ці зобов'язання в національній валюті чи у доларах або євро. І якщо ми запитуємо, чи зник би ризик, якщо Міністерство фінансів виходило на зовнішні ринки і позичило там, то можна впевнено сказати - ні. Ризики все одно є. Інша справа, як ми їх оцінюємо, як ними керуємо. І цей момент - принциповий», - зазначив Кораблін.

За його словами, неможливо зробити в економіці що-небудь без ризиків. Якщо говорити про вартість позик Мінфіну, то слід зазначити, що у грудні минулого року Міністерство вперше вийшло на ринок з валютними ОВДП, і ціна позик склала 8,9% річних.

«Якщо брати середньозважену ціну позик протягом останніх шести місяців, ми побачимо, що вона не змінилася і становить 8,9% річних. Однак тривалість позики збільшилася вдвічі. Таким чином, і можливі ризики зменшилися мінімум удвічі», - зазначив директор Департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку.

Також Кораблін нагадав, що ті проблеми, які спостерігалися на фондовому ринку України 15 років тому, були пов'язані не з тим, що ОВДП були випущені у гривнях, а з тим, що вони були короткостроковими. Позики брали на шість місяців, на три місяці, на один місяць, і нарешті стало неможливо виконати зобов'язання щодо ОВДП.

«Сьогодні, на щастя, цієї проблеми немає. Мінфін продовжує свої позики, і це правильно. В даний час тривалість позик валютних ОВДП рік, два, а то й три», - додав він.

У свою чергу, директор Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України Олександр Дубихвіст пояснив, чому Міністерство фінансів вийшло на цей ринок тільки зараз, а не два чи більше років тому.

«Тільки з початку поточного року вже погашено 16 млрд гривень в еквіваленті валютних кредитів і внесено 10 млрд на депозити. І ми стикаємося з питанням, де розміщувати ці кошти. Валютне кредитування заборонене для фізичних осіб, а у юридичних осіб немає попиту на валюту, оскільки їм для операційної діяльності потрібні гривні. І тому у банків виникає дилема - або взагалі припинити залучати валютні вклади, або шукати, де їх розміщувати», - зазначив Дубихвіст.

За його словами, Мінфін дійсно надав той інструмент, у який можна вкладати і людям, і банкам. І це важливо, оскільки в Україні фондовий ринок погано розвинений.

«Звичайно, необхідно ринок розвивати, потрібно давати більший вибір фізичним особам. Адже сьогодні, по суті, для людей працює один інструмент - депозит у доларах, гривнях. За статистикою, 40% - це доларові депозити, а 60% - гривневі. І зараз ми даємо людям ще один інструмент - казначейські зобов'язання у доларах і гривнях. І людина буде мати вибір, вона зможе піти у банк або дати гроші державі, і це добре», - вважає Дубихвіст.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

382