Економіка

Експерти: Забезпечені іпотечні облігації дозволять розвивати в Україні житлове фінансування

Забезпечені іпотечні облігації дозволять ефективно розвивати в Україні житлове фінансування. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, йшлося на експертному «круглому столі» у Києві.

Зокрема, як пояснив кореспонденту ForUm'у глава правління ПАТ «АРЖК», модератор проекту Сергій Волков, іпотечні облігації – ефективний інструмент, який дозволить банку мати довгі гроші «Насправді все дуже просто. Банк не може видати 20-30-річний кредит, залучаючи гроші на депозит до 1-го року. Цей розрив у строках зводить нанівець діяльність банку, знову ж, кредити дуже дорогі. Видавши кредит під заставу нерухомості, яка, як правило, є достатньо надійною, на базі портфеля цих кредитів банк зможе випустити спеціальні облігації, про які ми сьогодні говоримо», - пояснив Волков. За його словами, забезпечені заставою облігації надійні, оскільки кредити серйозно контролюються, а у разі банкрутства того чи іншого банку ці кредити не будуть розділені між позичальниками, а перейдуть до інвесторів. «Є ціла низка механізмів захисту, які роблять ці облігації наднадійними», - сказав експерт і додав, що цей інструмент дозволить суттєво здешевити кредити.

У свою чергу, у ході «круглого столу» представник Мінфіну Тетяна Сисоєва підкреслила, що забезпечені іпотечні облігації, хоч і підкріплені законом 2005 року, працюють мало. «На жаль, було проведено лише кілька емісій цих держоблігацій, останнє погашення було у серпні минулого року», - сказала вона.

Сисоєва підкреслила, що «на сьогоднішній день розвиток ринку іпотечних облігацій є нагальною потребою. Держава розглядає всі можливі механізми формування довгострокових ресурсів, які могли б бути використані для того, щоб наше населення отримувало кредити на тривалий термін, під невисокі відсотки, для придбання житла як на первинному, так і на вторинному ринках. Уряд готовий сприяти розвитку ринку іпотечних облігацій», сказала вона.

Національний банк України також зацікавлений у розвитку цього ринку, заявив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст. Він нагадав, що держава розробила підтримку іпотеки і компенсує ставку за кредитом на житло, але у банків залишається питання – де брати фондування. Дубихвіст підкреслив, що на сьогоднішній день основний інструмент фондування – депозити фізичних осіб, а це «найдорожчий ресурс».

«Банкам нема чого запропонувати ринку, крім своїх незабезпечених облігацій, а цей інструмент дозволить знизити вартість залучення ресурсів і залучити інвесторів».

За його словами, НБУ готовий розглядати різні механізми підтримки ринку забезпечених облігацій. Наприклад, проведення операцій рефінансування, операцій тендерів тощо.

Крім того, розглядаються механізми обліку у балансі, що дозволяють стимулювати банки до придбання цих інструментів. «Це дозволить перетворити неліквідні, з точки зору монетизації, кредити на інструмент вторинної ліквідності, який у будь-який момент можна продати або закласти, запустивши ще один кредитний цикл», - резюмував Дубихвіст.

Нагадаємо, на 14 червня ц.р. в Україні укладено близько 40 договорів на придбання житла в іпотеку під 3%. Всього у програмі висловили бажання брати участь близько 6 тис. осіб. Для бажаючих придбати житло у рамках програми пропонується близько 4 тис. квартир.