![Грізна погода наступає. Чи не потоне Україна?](https://for-ua.com/static/images/previews/52/526108-2.jpg)
У найближчі кілька днів Гідрометцентр обіцяє Україні проливні дощі з грозами і градом. Синоптики пояснюють: негоду принесуть повітряні маси, які рухаються з заходу. При цьому, за словами директора Укргідрометцентру Миколи Кульбіди, через дощі у Карпатах можливі локальні паводки з різким коливанням рівня річок.
Однак експерт також не виключив, що причиною злив в Україні можуть бути і відгомони циклону у Краснодарському краї Росії. Як відомо, минулої п'ятниці та у ніч на суботу там випала п'ятимісячна норма опадів, що призвело до повені та загибелі 171 людини.
Втім, російські ЗМІ вже написали, що у трагедії винні не тільки екстремально сильні зливи, а й неефективна система екстреного оповіщення населення. Тим не менше, кубанський потоп називають найсильнішим за останні півтора століття.
ForUm поцікавився, чи можуть дощі «підмочити» Україну так само сильно, як і Краснодарський край.
Опитані нами кліматологи і синоптики стверджують: українцям побоюватися нічого. Не збирається готуватися до надзвичайної ситуації і МНС України, заявили кореспонденту ForUm'у у прес-службі Міністерства. Так, закарпатські «мнсники» вважають, що паводок на гірських річках навряд чи можливий. У Головному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій АР Крим також не очікують повеней найближчим часом. «Ніяких підстав бити на сполох на сьогоднішній день немає, у нас прекрасно проходить курортний сезон, дай Боже, щоб він завжди так проходив», - заявив кореспонденту ForUm'у начальник прес-служби ГУ МНС України в АР Крим Володимир Іванов.
Теорія погодного Апокаліпсису
На відміну від України, у США готуються до гіршого. У 14 штатах вже більше тижня стоїть рекордна спека, яка призвела до серії лісових пожеж і загибелі 30 американців. І якщо найближчим часом у Штатах відбудеться різке зниження температури, на країну можуть обрушитися руйнівні тропічні шторми. Адже жителі Нью-Йорка досі не відійшли від торішнього урагану Айрін. Утім, завдяки зусиллям влади та своєчасній евакуації населення із Великого Яблука масових жертв тоді вдалося уникнути. На відміну від 2005 року, коли внаслідок урагану Катрін загинуло майже 1300 осіб, що завдало руйнівного удару не тільки по Луїзіані та Новому Орлеану, але і по іміджу президента Джорджа Буша-молодшого, який не зміг належним чином відреагувати на катаклізм.
Кліматологи із Массачусетського технологічного інституту і Прінстонського університету впевнені – клімат змінюється, а тому катаклізми у світі будуть траплятися все частіше, з мінімальним інтервалом у три роки. Схожу точку зору відстоюють співробітники Всесвітньої метеорологічної організації: температура, яка росте до максимуму, а потім різко падає – вірна ознака глобального потепління, і така ситуація буде спостерігатися в усьому світі. Так, сьогодні від погодних негараздів потерпає Європа. В Іспанії та Італії – страшна спека, натомість Австрію заливають дощі.
Український кліматолог, доктор наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики НАН України Світлана Бойченко підкреслює: «Глобальні зміни клімату можуть призвести до збільшення повторюваності катастрофічних явищ». Але закликає не панікувати завчасно – українські синоптики зможуть передбачити катаклізми і попередити населення.
Тим часом, заввідділом кліматичних досліджень та довгострокового прогнозу погоди УкрНДІ гідрометеорології Вазіра Мартазінова вважає, що наслідком всесвітнього потепління стане підвищення середньорічної температури в Україні на 2-3 градуси Цельсія протягом найближчих 50 років. «Це може призвести до того, що у Закарпатті почастішають паводки, а у Криму і передгір'ях Карпат можливі селеві сходження. У свою чергу, Південну Україну будуть частіше заливати дощі. Київ же за кліматом стане майже як Крим. Але, нагадую, все це буде розвиватися протягом півстоліття», - підкреслила вона.
Кліматолог зазначила, що в Україні і зараз влітку нерідко трапляються стихійні лиха, включаючи повені. «Наприклад, на Закарпатті проливні дощі і підтоплення трапляються практично щороку, хоча про це не завжди повідомляється. Самий ризиковий момент – зима-весна, коли до атмосферних опадів додається фактор снігів і їхнього танення. Але підтоплення теоретично можливе і в теплий сезон: наприклад, у серпні 1997 р. сталася повінь у районі міста Алушта, над яким, як відомо, розташоване велике Кутузовське водосховище. Тоді за 2 дні випало 65 мм опадів, що призвело до переповнення водосховища та затоплення великих територій», - зазначила Мартазінова.
Українцям не варто забувати – зміни клімату відбудуться не за один десяток років. Усі прогнози щодо глобального потепління мають довгостроковий характер. Тому не варто піддаватися панічним настроям, чекаючи погодного Апокаліпсису. Шторми, грози, град і потопи траплялися в Україні в усі часи, а про цунамі і тайфуни на території нашої країни поки що не йдеться.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом