Уперше з 2002 року у травні поточного року зафіксовано від'ємне значення річної зміни індексу споживчих цін (ІСЦ) на рівні -0,5%, повідомляється на офіційному сайті НБУ.

У Нацбанку підкреслили, що за місяць ІСЦ знизився на 0,3%, проте його сезонно скоригована зміна у травні була позитивною (уперше за останні 9 місяців) і склала 0,1%.

Базова інфляція у річному вимірі продовжила знижуватися (до 4,2% станом на кінець травня). Цьому сприяла помірна монетарна політика, яка продовжує стримуючим чином впливати на інфляційний тиск з боку попиту.

Крім того, за інформацією НБУ, продовжилося уповільнення зростання цін на продовольчі товари з високим ступенем обробки, що входять до складу базового ІСЦ - до 11,1% за рік під дією вторинних ефектів від зниження цін на сирі продукти. Вузький базовий ІСЦ у травні не змінився, проте зростання його у річному численні скоротилося до 0,9%.

Також продовжилася тенденція до зниження небазової ІСЦ, яка почалася з середини минулого року, - у річному вимірі вона знизилася на 4,2%, а у порівнянні з попереднім місяцем - на 0,7% (-0,4 п. п. - внесок у зміну ІСЦ). Основним чинником такої динаміки залишається продовження здешевлення сирих продуктів, що склало 11,1% у річному вимірі, в основному за рахунок високого врожаю попереднього року.

Зростання цін на групи товарів і послуг, які регулюються адміністративно, сповільнилося до 0,5% (у травні ціни зросли на 0,2%), що зумовило 0,1 п. п. вкладу в літню зміну ІСЦ (0,0 п. п. на місяць).

Зростання цін на паливо у річному вимірі продовжило сповільнюватися - до 10,0% станом на кінець травня (внесок у зміну ІСЦ - 0,2 п. п.) в основному за рахунок високої бази порівняння.

Також у Нацбанку підкреслили, що продовжилося зниження темпів зростання індексу цін виробників промислової продукції (ІЦВ) - у травні воно склало 4,3% у річному обчисленні, що пов'язано зі зниженням світового попиту і відповідним зниженням цін на світових ринках промислових товарів. Найбільший внесок (0,9 п. п.) у літню зміну ІЦВ обумовлений ростом цін на 5,9% у сфері виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів. У порівнянні з попереднім місяцем ІЦВ зріс на 0,2% переважно за рахунок підвищення цін у хімічній промисловості (на 4,5%, 0,2 п. п. - внесок у зміну ІЦВ).


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

246