Нацбанк продовжив максимально можливий термін погашення кредитів рефінансування для українських банків з трьох місяців до року.

Як зазначає видання «Економічні вісті», Національний банк фактично повернув норму, яка діяла до кризи 2008 р., коли стабілізаційні кредити видавалися банкам на термін у 365 днів.

На думку банкірів, опитаних виданням, такий крок Нацбанку буде мати позитивні наслідки. «Нестабільність на зовнішніх ринках обмежує джерела отримання банками фінансових ресурсів, тому Національним банком прийняте дуже важливе рішення про збільшення термінів підтримки ліквідності банків», - говорить старший радник «Альфа-банку (Україна)» Роман Шпек.

З ним згоден і голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук. «У цілому це говорить про те, що стабільність банківської системи не під загрозою», - пояснює банкір. На думку директора фінансового департаменту "Ерсте Банку" Анни Ліщенко, моментального впливу на ситуацію з ліквідністю очікувати не варто. Але у той же час банки зможуть розраховувати на більш «довгострокову» підтримку від НБУ, якщо мають достатнє забезпечення, додала вона.

Одночасно НБУ вирішив збільшити максимальний термін операцій репо (купівля/продаж держоблігацій із зобов'язанням викупити ці активи в обумовлену дату за певною ціною) з 60 до 90 днів. Даний фінансовий інструмент учасники ринку використовують насамперед для покриття короткострокових розривів.

Що стосується операцій репо, то, як упевнені банкіри, продовження термінів, по-перше, крок назустріч банкам, а по-друге, один із способів підвищити привабливість державних цінних паперів. «Нацбанк вже другий раз у цьому році збільшує строки здійснення операцій прямого репо. Очевидно, цим НБУ має намір підвищити привабливість держпаперів, що емітуються Мінфіном, надавши банкам інструмент для гнучкого та оперативного управління портфелем цінних паперів та роботи з ліквідністю», - коментує начальник відділу операцій на міжбанківському ринку «Банку Національний кредит» Ольга Красносільська.

Нагадаємо, Національний банк 19 червня зареєстрував у Міністерстві юстиції постанову №249, якою вносяться зміни у положення №259 (від 30.04.2009 р.) «Про регулювання Національним банком України ліквідності банків України».

Зокрема, передбачено збільшення максимального терміну кредитів рефінансування комерційних кредитно-фінансових установ з 90 до 360 днів. «Національний банк при необхідності підтримки ліквідності банків на більш тривалий термін може прийняти рішення про здійснення рефінансування шляхом проведення тендерів строком до 360 днів», - йдеться у документі.

Станом на кінець квітня поточного року вітчизняна банківська система мала у своєму розпорядженні кошти стабілізаційних кредитів (наданих у кризовий період) у сумі на 61 млрд. грн. Станом на 13 червня з початку року банки погасили перед НБУ кредити рефінансування обсягом 4 млрд. грн.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

283