Зрозуміло, Євро-2012 – передусім свято футболу. Однак не тільки, особливо для нашої країни, яка приймає єврочемпіонат і яка через 20 років після розвалу СРСР все ще залишається terra incognita для переважної більшості європейців.
Нинішній чемпіонат – це перший в сучасній історії України досвід масової комунікації українців і європейців. Усі жителі приймаючих міст масово йдуть у фанзони не тільки, щоб випити пива і подивитися футбол у компанії, але і для того, щоб поспілкуватися з іноземцями, відкриваючи їх для себе і даючи зрозуміти, що не така вже й страшна наша країна, як її деколи малюють у європейських ЗМІ.
Втім, не всі європейці приїхали до нас відпочивати, для деяких чемпіонат – це робота, зокрема, для іноземних поліцейських. У дні матчів і напередодні іноземні правоохоронці разом з нашими міліціонерами патрулюють фанзони, площі перед стадіонами.
Вони привертають до себе увагу українців і незвичайною формою, і якимось нетутешнім виразом обличчя. Коли вони йдуть по вулиці, не проходить і хвилини, щоб хто-небудь не попросив сфотографуватися. І правоохоронці нікому у цій люб'язності не відмовляють.
ForUm'у вдалося поспілкуватися із загадковими полісменами прямо у київській фанзоні на Хрещатику. Побачивши двох поліцейських – на вигляд типових жителів Апеннінського півострова – і з ними невеликого зросту жінку у цивільному, зрозуміло, ми не могли згаяти такий шанс на знайомство.
Просимо про інтерв'ю. Чоловіки кивають на свою супутницю. Мовляв, вона у нас головна, запитуйте у неї.
- Доброго дня! Дозвольте поставити Вам кілька запитань?
- Дивлячись яких (посміхається. - прим. Авт.).
- Про Київ, фанатів, службу... Розкажіть, будь ласка, звідки Ви?
- Я приїхала із Італії, із Рима. Я – полковник поліції. Ми з колегами прибули, щоб працювати з нашими фанатами.
- Сеньйоро Ельзо, скажіть, а Ви самі зголосилися приїхати в Україну чи це був наказ?
- Не те й не інше. Я служу у спеціальному управлінні роботи з футбольними фанатами МВС Італії, і поїздки в інші країни на футбол – частина моєї роботи.
- Скільки поліцейських приїхало з Вами?
- Дев'ять. П'ятеро патрулюють у формі, а четверо – у цивільному працюють всередині груп фанатів.
- Якщо раптом виникнуть заворушення, ми будемо заспокоювати наших уболівальників. Затримувати в Україні своїх громадян ми не можемо, але зате можемо нагадати надміру темпераментним уболівальникам із Італії, що вдома на них чекатимуть великі неприємності, якщо вони не припинять бешкетувати.
- Ми в Україні чули про італійських ультрас – тіфозі. Кажуть, що їх на футбол возять у супроводі поліцейських машин у спеціальних автобусах з гратами на вікнах, щоб вони не розбили шибки. Це правда? Чи приїхали тіфозі в Україну?
- Ні-ні, тіфозі зараз так не поводяться! Все це було років десять тому, але вже у минулому. Ми попрацювали з ними, і зараз тіфозі їздять на ігри улюбленої команди у звичайних автобусах і не хуліганять. Я впевнена, що в Україні наші вболівальники поводитимуться гідно.
- Ви бували раніше в Україні?
- Я була вже напередодні чемпіонату в Україні, але це був одноденний діловий візит. Так що, можна сказати, що вперше приїхала до вас.
- І як Вам у нас? Бачили вже якісь пам'ятки?
- Київ мені дуже сподобався. Правда, знаєте, зараз багато роботи, часу немає. Встигли подивитися мигцем лише кілька церков, наприклад, святу Софію.
- Можливо, Вас щось здивувало в Україні, щось, чого Ви не бачили на батьківщині, в інших європейських країнах?
- Дуже відрізняється архітектура. А от природа і погода схожа на італійську. Але у вас у Києві більше зелені, ніж у Римі.
- А як Вам українці?
- Я тільки другий день в Україні, але бачу, що всі дуже щасливі – всі посміхаються. Сподіваюся, що українці підтримають нашу збірну у грі з Англією.
- Коли людина їде кудись, є якісь очікування. Скажіть, Україна виправдала їх?
- У вас гарна країна. Привітні, усміхнені люди. Нічого поганого сказати не можу.
- Сеньйоро Козза, ще одне запитання. З італійськими поліцейськими люблять фотографуватися лише українці чи в інших країнах відбувається те ж саме?
- О! Ні, не тільки українці. Такі фото-сесії бувають завжди і скрізь, куди б ми не приїхали (сміється - Авт.).
- Так, це дійсно так. Хоча італійська мова походить від латини. Коли чуєш українську мову здалеку, вона дуже схожа на італійську. А от польська мова за звучанням зовсім інша.
- Хотілося б Вам приїхати ще в нашу країну, але вже не по роботі, а як турист?
- Так, я із задоволенням би приїхала до України ще, і не тільки до Києвав, а й в інші міста.
Дмитро Хилюк, Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом